Nedajte koronavírusu šancu žiť u vás doma

Aktuálne žije Európa a, samozrejme, aj Slovensko v akomsi obmedzenom režime. Kultúrne podujatia sú zrušené, školy zatvorili svoje brány a ľuďom sa odporúča zostať doma. Práve naše domovy sú miestom, ktoré sa môžu stať bezpečným útočiskom pred novým koronavírusom. Ešte pred tým, ako sa pustíme do čistenia domácnosti si len v krátkosti priblížime nový vírus.  

Koronavírus je príbuzný vírusom SARS a MERS. Aj kvôli tomuto prepojeniu o nich môžeme rozprávať spoločne. Všetky tieto vírusy boli prenesené zo zvierat na človeka a až tak sa šírili v ľudskej populácii. Oficiálny názov koronavírusu je SARS CoV-2 a zapríčiňuje chorobu s názvom COVID-19. Snáď najväčšou hrozbou koronavírusu pre človeka je jeho šírenie vzduchom. Prenášať ho pritom môžu aj osoby, ktoré nemajú vonkajšie prejavy ochorenia. Preto je potrebné byť nanajvýš opatrný a chrániť seba aj svoje okolie.

V súvislosti s dobrovoľnou domácou karanténou vám chceme priblížiť zopár užitočných faktov a údajov. Zistenia virológov priniesli informácie, že životnosť koronavírusu je na rôznych neživých povrchoch iná. Túto skutočnosť si treba uvedomiť, pretože infekcia sa v mnohých prípadoch šíri práve prostredníctvom povrchov, ktoré chytáme. Patria tu napríklad gombíky vo výťahu, mobilné telefóny, kľučky na dverách a iné.

Doba prežitia koronavírusu na vybraných povrchoch:  

  • Umelá hmota je spolu s ušľachtilou oceľou rizikovým materiálom. Koronavírus tu prežije až 72 hodín
  • Ešte lepšie prostredie pre život vírusu poskytuje sklo. Koronavírus sa tu udrží 96 hodín
  • Obyčajná omietka na stene alebo laminát (napríklad v kuchynskom dreze) poskytujú živnú „pôdu“ pre koronavírus na 36 hodín

Každý výskum však prináša iné čísla a podľa niektorých prežívajú vírusy na skle či plaste aj 9 dní.

ČISTENIE DOMÁCNOSTI

Ak máte príležitosť byť najbližšie dni doma, mali by ste si preventívne vyčistiť domácnosť. Nechceme však šíriť paniku a preto to môžeme chápať ako napríklad druh jarného upratovania. Podľa odborníkov je v boji proti koronavírusu najúčinnejší prostriedok obsahujúci etanol, chlóran sodný alebo peroxid vodíka. Už dnes sa však môže stať, že dezinfekčné prípravky v obchode nenájdete a preto nečakajte. Vyrobte si vlastný. Rýchlo a lacno.

DOMÁCE ČISTIACE PROSTRIEDKY

Ocot- Ten pozná ako čistiaci prostriedok už väčšina z nás. Rozpúšťa vodný kameň a vhodný je aj na leštenie kuchynskej linky. Ocot však obsahuje 5 percent kyseliny octovej a práve tá ničí baktérie a vírusy. Ocot ničí ich bunkovú štruktúru a zabíja tak celý rad domácich patogénov.

Bylinky- Príroda má riešenia na všetko. Ak tu existuje vírus, musí tu byť aj niečo, čo ho zničí. Niektoré prírodné látky majú dezinfekčné, antivírové a antibakteriálne účinky. Hovoriť môžeme o borovicovom oleji, výťažkov z ľubovníka bodkovaného a levandule, citróne alebo soli.

 

Vyrobte si vlastný čistiaci prostriedok:

Do prázdnej a čistej nádoby s rozprašovačom alebo dávkovačom zmiešajte nasledujúce ingrediencie:

  • 30 ml alkoholu (aspoň 60%),
  • 30 ml prevarenej vody,
  • 3 kvapky oleja z vyššie spomenutých rastlín (poprípade čajovníkový, tymianový či rozmarínový olej).

Týmto čistiacim prostriedkom môžete vyumývať prakticky všetky povrchy. Alkohol aj príroda sa postarajú o dezinfekciu a oleje navyše prevoňajú interiér. Na záver len dodáme, že nezabúdajte na dezinfekciu rúk. Umývajte si ich pravidelne a aspoň 20 sekúnd. Vyvarujte sa sušičom na ruky na verejných miestach a spoločným uterákom. Radšej použite jednorázové papierové utierky, ktoré po použití zahodíte. Možno to nie je najekologickejšie riešenie, no v súčasnosti veľmi potrebné. 

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: dezinfikácie koronavirus čistota tipy triky
Ďalšie články
Ako na francúzsku karfiolovú polievku?

Ako na francúzsku karfiolovú polievku? – video

Vyskúšajte si pripraviť krémovú karfiolovú polievku, ktorá vás svojou chuťou...

Zistiť viac

Stratégie zvládania konfliktov nielen na školskej pôde

Konfliktom sa nevyhne nikto, ani vaše deti. Namiesto toho, aby...

Zistiť viac
Zdravé a chutné desiaty pre vaše deti - ľahko a rýchlo

Zdravé a chutné desiaty pre vaše deti – ľahko a rýchlo

Prichádzajú školské dni a spolu s nimi najväčšia rodičovská dilema...

Zistiť viac