Kedysi boli Baškine dni oveľa pokojnejšie. Ráno vybavila zopár telefonátov, kde-tu nejaký e-mail a poobede si mohla pokojne pospať. Hrdila sa tým, že je odborníčkou na recykláciu, no kto sa ešte pred niekoľkými rokmi zaujímal o takéto veci? 

Dnes je však všetko inak. Život Bašky, sklenenej fľašky, je jeden kolotoč. Telefóny má hneď dva a často sa stane, že jej začnú vyzváňať naraz. Volajú televízne štáby, šéfovia firiem aj bežní ľudia. A aby toho nebolo málo, často chodia aj osobne – len tak, bez zavolania vyšliapu k nej na vrch obrovskej hory siahajúcej až k oblakom, len aby sa spýtali otázku, ktorá im nedá spávať –  „Naozaj musím tégliky z jogurtov pred vyhodením umývať?“ pýtajú sa jedni. „Kam naozaj patria obaly od vajíčok?“ zisťujú druhí. „A je naozaj pravda, že si nesmrteľná?“ spýtajú sa občas tí najzvedavší a Baška začína vysvetľovať. 

Som aj nie som,“ začne vždy svoje rozprávanie o vlastnej nesmrteľnosti. Vec sa má totiž tak, že Baška nie je odborníčkou na recykláciu len tak náhodou. Ako sklenená fľaša si totiž recykláciou prešla na vlastnej zelenej koži niekoľkokrát. Možno aj stokrát! A možno aj tisíc! Kto by to bol rátal? Už si zvykla na to, že zakaždým, keď sa jej minie voda, skočí do zeleného kontajnera a o pár dní sa narodí znova. Cestou si opäť pozrie, ako sa recyklujú iné predmety, vidí, kde končia plastové fľaše či rolky z toaletných papierov a v novom živote je zase o kúsok vychýrenejšou odborníčkou, ku ktorej si všetci chodia po radu.

A Baška nerobí rozdiely. Poradí, vysvetlí a odpovie každému – a pokojne aj vo voľnom čase. Poradí smutnej rolke z kuchynských utierok, ktorá sa bojí, čo s ňou bude a rozveselí ju, keď jej povie, že môže ísť do kompostu spolu so zeleninou a ovocím. Rozveselí aj starostlivú mamičku, ktorej vysvetlí, že tégliky od jogurtov netreba umývať a hneď po dojedení môžu ísť do koša na plasty. A zo všetkého najradšej radí maličkým skleneným flašiam. Tým totiž oznamuje tú úžasnú novinu, ktorú jej život neustále pripomína – že všetky sú tak trochu nesmrteľné!

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: kuchynské utierky rozprávka recyklácia Baška plasty
Ďalšie články

„Menej je viac ako nič,“ hovorí talentovaná Maťa Kavalír Bucková

Napriek tomu, že žije s manželom s ťažkým ochorením ALS,...

Zistiť viac

Ako si vytvoriť návyk a začať pravidelne čítať?

​​Čítanie je jedným z najužitočnejších návykov, ktoré človek môže mať....

Zistiť viac

Ako pripraviť paté z kuracích pečienok? – video

Ukážeme vám skvelý recept na paté z kuracích pečienok podľa...

Zistiť viac