Kedysi boli Baškine dni oveľa pokojnejšie. Ráno vybavila zopár telefonátov, kde-tu nejaký e-mail a poobede si mohla pokojne pospať. Hrdila sa tým, že je odborníčkou na recykláciu, no kto sa ešte pred niekoľkými rokmi zaujímal o takéto veci? 

Dnes je však všetko inak. Život Bašky, sklenenej fľašky, je jeden kolotoč. Telefóny má hneď dva a často sa stane, že jej začnú vyzváňať naraz. Volajú televízne štáby, šéfovia firiem aj bežní ľudia. A aby toho nebolo málo, často chodia aj osobne – len tak, bez zavolania vyšliapu k nej na vrch obrovskej hory siahajúcej až k oblakom, len aby sa spýtali otázku, ktorá im nedá spávať –  „Naozaj musím tégliky z jogurtov pred vyhodením umývať?“ pýtajú sa jedni. „Kam naozaj patria obaly od vajíčok?“ zisťujú druhí. „A je naozaj pravda, že si nesmrteľná?“ spýtajú sa občas tí najzvedavší a Baška začína vysvetľovať. 

Som aj nie som,“ začne vždy svoje rozprávanie o vlastnej nesmrteľnosti. Vec sa má totiž tak, že Baška nie je odborníčkou na recykláciu len tak náhodou. Ako sklenená fľaša si totiž recykláciou prešla na vlastnej zelenej koži niekoľkokrát. Možno aj stokrát! A možno aj tisíc! Kto by to bol rátal? Už si zvykla na to, že zakaždým, keď sa jej minie voda, skočí do zeleného kontajnera a o pár dní sa narodí znova. Cestou si opäť pozrie, ako sa recyklujú iné predmety, vidí, kde končia plastové fľaše či rolky z toaletných papierov a v novom živote je zase o kúsok vychýrenejšou odborníčkou, ku ktorej si všetci chodia po radu.

A Baška nerobí rozdiely. Poradí, vysvetlí a odpovie každému – a pokojne aj vo voľnom čase. Poradí smutnej rolke z kuchynských utierok, ktorá sa bojí, čo s ňou bude a rozveselí ju, keď jej povie, že môže ísť do kompostu spolu so zeleninou a ovocím. Rozveselí aj starostlivú mamičku, ktorej vysvetlí, že tégliky od jogurtov netreba umývať a hneď po dojedení môžu ísť do koša na plasty. A zo všetkého najradšej radí maličkým skleneným flašiam. Tým totiž oznamuje tú úžasnú novinu, ktorú jej život neustále pripomína – že všetky sú tak trochu nesmrteľné!

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: kuchynské utierky rozprávka recyklácia Baška plasty
Ďalšie články
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť LED lampu? - video

Ako si vyrobiť LED lampu? – video

Neveríte, že zo sklenenej misky a vázy sa dá vyrobiť...

Zistiť viac