O vojačikovi a Melicharovi

Milé deti! Minule sme spolu zistili, ako náš vojačik spoznal kráľa Gašpara a ako si zaumienil, že malého Ježiška v kolíske musí privítať trojica kráľov. A nie hociakých! Kráľov z troch kútov sveta, ktorých náš vojačik spoznal počas svojho života plného dobrodružstiev a protikladov. Asi už tušíte, alebo vám rodičia našepkali, že druhým kráľom, ktorému vojačik poslal vzácny list s pozvánkou, bol Melichar. Čo však ešte neviete, je, ako si s naším vojačikom padli do oka.

Melichar mal šediny už vtedy, keď vojačika zazrel po prvý raz. Skláňal sa nad ním v postieľke a rozvážnym hlasom mu veštil veľkú budúcnosť.

Keď vyrastie, bude z neho generál našej armády,“ vyhlásil pyšný kráľ Melichar. 

V očiach budúceho vojačika videl vôľu púšťať sa do dobrodružstiev, ktorých sa iní báli. Ako mnohí po ňom však kráľ podcenil vojačikovo odhadlenie robiť všetko naopak. Melichar sa tak stal vôbec prvým svedkom tejto vzácnej tvrdohlavosti, ktorá sprevádzala vojačika celým životom. Hneď ako vyriekol svoje proroctvo, vojačik sa kdesi hlboko v duchu zaprisahal, že generálom Melicharovej armády sa nikdy nestane.

A tak sa začalo dobrodružstvo, ktoré vojačika zaviedlo do Afriky, o čom sme si povedali minule. A tam niekde sa začala aj vojačikova cesta do ďalekej Ázie, o ktorej si zas čo-to porozprávame nabudúce. Ako to však dopadlo s Melicharom?

Ako každý hrdý kráľ, aj Melichar bol najprv rozzúrený.

Čo sa to opovažuje, opustiť moje kráľovstvo a ísť slúžiť niekomu inému?“ rozčuľoval sa.

Po čase ho však hnev začal opúšťať. Pochopil, že vojačik je jednoducho taký. Nikdy nikomu nič zlé nespravil, na svoj pôvod bol hrdý, a aj spoza hraníc posielal domov pohľadnice plné zážitkov. Hnev sa postupne menil na porozumenie a časom aj na ľútosť. A vtedy to kráľovi napadlo!

Napísal vojačikovi pohľadnicu, na ktorej koniec umiestnil dôležitú vetu:

V žiadnom prípade neodpovedať!

Zafungovalo to. Odpoveď mu prišla okamžite. Odvtedy si vojačik s kráľom Melicharom dopisoval pravidelne. Pýtal sa ho na novinky z kráľovstva, na poddaných, ostatných kráľov, aj na to, či už aj v kráľovstve nasnežilo. Až kým jedného dňa nepoložil kráľovi Melicharovi tú najdôležitejšiu otázku:

Počul si, čo sa stalo v Betleheme?

Ako na ňu Melichar odpovedal? A ako sa skončil príbeh o vojačikovi a Troch kráľoch? To sa dočítate v poslednom dieli našej rozprávky už budúcu stredu.

See more articles in this category Baltazar Melichar traja králi Gašpar vojačik
Ďalšie články

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac

Ako si vyrobiť balzam na pery? – video

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že si vyrobíte vlastný...

Zistiť viac