Objavili sa vám v kuchyni mole či mušky? Poradíme vám, ako sa ich zbaviť.

Každý z nás sa snaží udržiavať svoju domácnosť čistú a voňavú. Občas sa ale stane, že pri otvorení kuchynskej skrinky na nás vyletia mole alebo mušky. Domáca apokalypsa to nie je, ale dnes si povieme, ako proti nim účinne bojovať.  

Zavíjač múčny, alebo potravinová moľa, pochádza z Ázie. Hoci si prešla dlhou trasou cez Indiu a Severnú Ameriku, na konci 19. storočia sa dostala do Európy a odvtedy trápi aj nás. Mnohí z nás poznajú aj moľu šatovú, preto ich treba vedieť odlíšiť. Zatiaľ čo má moľa šatová strieborné krídla, moľa potravinová je typická krídlami s tmavými škvrnami. Prítomnosť mole v domácnosti ešte neznamená, že zanedbávame upratovanie. Aj pri tom najdôkladnejšom upratovaní sa u nás jednoducho môže vyskytnúť. Ako? Sivastý zavíjač múčny sa k nám dostane aj cez potraviny, ktoré prinesieme priamo z obchodu. Najčastejšie sa nachádza v múke, strukovinách, sušených hubách, strúhanke, orechoch ale aj v ovocí. Všetko sú to potraviny, cez ktoré sa dostane dovnútra a je schopný naklásť larvy. Tento proces pritom môže nastať už priamo v sklade obchodov. 

Ako sa zbaviť potravinovej mole? 

Ak sa u vás už potravinové mole objavili, bude rozumné všetky možné kontaminované potraviny vyhodiť. Je úplne zbytočné preosievať múku či preberať fazuľu, pretože lariev sa nezbavíme. Ani ich neuvidíme. Keď už máme potraviny vytriedené, môžeme si pomôcť nasledujúcimi radami. 

  • Prípravky, vďaka ktorým sa zbavíme potravinovej mole: chémii sa v kuchyni chceme vyhnúť, preto zvolíme prírodnú cestu. Postačí nám ocot, kyselina citrónová a voda. Takýmto domácim prípravkom pretrite police a skrinky. Účinná je aj obyčajná citrónová šťava
  • Preventívne opatrenia: začnite používať sklenené alebo plastové dózy na potraviny. Múku, strukoviny a všetky podobné potraviny skladujte v dózach, aby ste zamedzili vstup moliam. Rovnako môžete do svojich skriniek uložiť strúčik cesnaku, mätu, estragón alebo škoricu. Mole ich priam neznášajú a najmä bylinky prevoňajú vaše skrinky. 

Vínne mušky alebo ovocné mušky takisto s obľubou okupujú naše kuchyne. Už jednotlivé názvy nám prezradia, čo najviac vyhľadávajú. Najčastejšie sa zdržiavajú okolo ovocia, no nevynechajú ani smetný kôš. Množia sa veľmi rýchlo a preto je najdôležitejšie udržiavať poriadok. Veľký pozor treba dávať na ovocie. To priam zbožňujú. Odporúčajú sa tak používať ochranné sieťky, ale pomôcť si viete aj inak: 

  • Octová pasca: stačí vám malý pohár, do ktorého nalajete pár lyžíc octu. Pohár obaľte igelitovým sáčkom a zopárkrát z vrchu prepichnite, aby sa mušky vedeli dostať dovnútra. 
  • Žlté pásky na mušky: rovnako viete v obchode nájsť už hotové lepové pásky na mušky. Môžu mať rôzny tvar od štvorlístkov do kvetináča až po obyčajný obdĺžnik. Mušky sa na nich doslova prilepia. 

Tak či onak, dôležitou zásadou je správne skladovanie potravín a pravidelné vynášanie odpadkov. Ak sa mušky šíria z vášho koša príliš často, skontrolujte a vyčistite aj jeho dno. Smeti musíte takisto vynášať častejšie, ako ste boli zvyknutý. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: čistota mole mušky škodci domácnosť upratovanie
Ďalšie články
DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

Záleží vám na životnom prostredí a chcete ho chrániť? Potom...

Zistiť viac
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac