Odrátajte do Vianoc po svojom. Vyrobte si adventný veniec

Cítite to? Už len štyri nedele a sú tu sviatky radosti a pokoja. V súčasnosti je oveľa dôležitejšie než kedykoľvek predtým vedieť sa zastaviť a vychutnávať si čaro okamihu či prítomnosť blízkych. Umocnite vianočné očakávanie originálnym adventným vencom, ktorý si vytvoríte vlastnoručne.

Adventný veniec môže mať tri podoby. Buď má štyri sviečky, ktoré symbolizujú jednotlivé nedele, päť aj so sviecou Ježiša Krista alebo jednu so stupnicou od 1. do 24. decembra. Historicky prvý moderný adventný veniec vystavený na verejnosti mal štyri biele sviečky a viacero menších červených predstavujúcich zvyšok adventu. Johann Hinrich Wichern, evanjelický pastor augsburského vyznania, ich osadil na koleso zo zelených ihličnatých vetvičiek.

Vlastný s prehľadom

Samostatnou formou oddychu je niečo vlastnoručne vytvoriť. Keďže sa advent nezadržateľne blíži, prečo nespojiť príjemné s užitočným? Je to skutočne jednoduché. 

Buď si v kvetinárstve kúpite penový prstenec, alebo si jeden vyrobíte. Stačí si ho orezávačom vyrezať z kartóna v takej šírke, aby ste sa na ňom dokázali realizovať. Papierový veniec môžete vystužiť špongiami, polystyrénom alebo inou pevnejšou výplňou, ktorú neskôr obalíte zeleným papierom. Na farbe nezáleží, no keďže je podklad zo vždyzeleného ihličia, hodí sa zakryť prípadné “slepé” miesta.

Sprvu si pravidelne osaďte podstavce pre sviečky. To znamená, že ak je jedna na dvanástej hodine, ďalšia bude na šiestej. Tretia na tretej a posledná na deviatej. Výhodou podstavcov nie je len to, že zabránite nešťastiu, ale aj praktickosť pri výmene sviečky, ak je to potrebné. Ak je plocha pripravená, môžete začať aranžovať vetvičky. Pripevňujte ich špendlíkmi, prípadne lepidlom.

Použiť môžete ozdoby, po ktorých vaše kreatívne srdce piští. Najčastejšie sa využívajú symboly Vianoc, no tvorbu adventného venca môžete poňať aj ako umeleckú realizáciu. Obzvlášť, ak ste si na základe predošlého blogu vytvorili technikou decoupage vlastné ozdoby.

Ďalšie články

Návyky, ktorých sa oplatí zbaviť

Väčšina predsavzatí vyzerá tak, že nám do života niečo pridáva...

Zistiť viac

Ekopredsavzatia: Ako žiť v novom roku viac udržateľne

Chceli by ste žiť ekologicky, ale neviete, ako na to?...

Zistiť viac

Apky, ktoré vám pomôžu s predsavzatiami

Nový rok je tu a s ním dorazili aj predsavzatia,...

Zistiť viac