Papierové knihy alebo čítačka? Alebo tablet? Aké výhody ponúkajú jednotlivé typy čítania?

Táto dilema je tu s nami už zopár rokov a stále nemá jednoznačného víťaza. Pri príležitosti mesiaca knihy sa však oplatí pripomenúť si výhody rôznych spôsobov čítania a nechať sa inšpirovať.

Klasické knihy

Stále najrozšírenejší spôsob čítania, ktorý asi len tak skoro nevymizne. Tlačené knihy majú v porovnaní s konkurenciou stále niekoľko výhod, ktoré sa môžu javiť ako nelogické či ťažko obhájiteľné, no stále fungujú. Tou prvou a možno najčastejšie spomínanou je zmyslový zážitok z knihy – jej vôňa, pocit z toho, keď ju držíme v rukách či otáčame strany. Knihe sa nevybije batéria, ľahko sa opätovne predá či daruje a len do knihy sa dajú umiestňovať rôzne tvorivé záložky či poznámkové papieriky určené pre ďalších čitateľov. Zväčša nostalgické a možno nie práve najpraktickejšie dôvody, ktoré však v prípade takej témy, ako sú knihy plné príbehov a fantázie, ozaj neradno podceňovať.

Čítačka

Technická vymoženosť, ktorej postupne prepadajú aj staršie generácie. Vychytávka, ktorá by v súboji, pri ktorom by rozhodovali len praktické argumenty, jasne dominovala. Veď posúďte – do jedného, zopár desiatok gramov vážiaceho prístroja, viete umiestniť obsah celej knižnice za zlomok sumy, ktorú by ste zaplatili za tlačené knihy. Čítačky sú ľahšie, častokrát vodeodolné a ponúkajú hneď niekoľko dodatočných funkcií, ako je napríklad slovník či vytváranie prehľadných poznámok. 

Tablet

Spôsobom, ktorý sa pri čítaní kníh spomína menej, no ponúka svoje vlastné výhody, je tablet. Platia pri ňom podobné praktické argumenty ako pri čítačke, no zároveň aj niekoľko dodatočných výhod. S tabletom máte po ruke aj internet, čo oceníte pri vyhľadávaní slov či slovných spojení, ktoré nenájdete v slovníku čítačky či pri túžbe podeliť sa o podarenú vetu s priateľmi na sociálnych sieťach. Pozor si však treba dávať na rozptýlenia prichádzajúcimi notifikáciami, ktoré vás dokážu vytrhnúť aj z tej najnapínavejšej detektívky.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy knihy čítanie tablet čítačka
Ďalšie články

Ako si vyrobiť vianočnú menovku z obrúska? – video

K štedrovečernému stolu by mala zasadnúť celá rodinka. Aby ste...

Zistiť viac

„Ja v podstate iba udržujem poriadok, neupratujem,” hovorí Mini Diamond blog – Silvia Škultéty

Rozprávali sme sa o začiatkoch blogovania, efektívnej práci, materstve, starostlivosti...

Zistiť viac

Zdravé vianočné koláče, ktoré si obľúbite

Medovníky, medvedie labky, linecké pečivo, štedrák… tieto typické koláče, ktoré...

Zistiť viac