Päť mýtov o láske, o ktorých by ste mali vedieť

Malé dievča a chlapec voňajú kvety.

Básnici písali o láske po tisícročia, no až nedávno sa stala predmetom vedeckého bádania. Psychológovia, biológovia, ekonómovia aj antropológovia skúmajú úlohu lásky v našich životoch a našej kultúre. Ukazuje sa, že básnici majú v mnohom pravdu. Napríklad metafory, v ktorých prirovnávajú lásku k šialenstvu, podporila aj jedna štúdia, ktorá našla chemickú podobnosť medzi romantickou láskou a obsedantno-kompulzívnou poruchou. Zaujímavé, však? Pozrime sa spolu na ďalšie fakty a mýty o láske, ktoré vás možno pobavia, možno zaskočia.

Žena kreslí srdce rúžom na zrkadlo.

1. mýtus: Ženy sú romantickejšie ako muži

Predpokladom je, že ženy potrebujú viac romantiky. Výskumy však hovoria o niečom inom. Štúdia Singles in America od Match.com zistila, že až 59 % mužov verí v lásku na prvý pohľad. Biologická antropologička Helen Fisher hovorí, že je to preto, že muži sú vizuálne orientovaní: „Vidia ženu, ktorá ich fyzicky osloví, a to rýchlejšie spustí systém romantickej lásky.“ Helen uviedla, že romantické premýšľanie a zamilovanosť na prvý pohľad pre ženy nemá žiadny zmysel. Vysvetľuje to tým, že ženy počas vývoja museli investovať oveľa viac času a energie do výchovy detí. Rýchle zamilovanie by zvýšilo pravdepodobnosť, že skončia s podradným partnerom alebo premeškajú lepšiu príležitosť na párenie. Ženy sú skrátka biologicky a evolučne naprogramované tak, aby boli, pokiaľ ide o vzťahy, vyberavejšie a zdržanlivejšie ako muži.

Pre mužov je tak akoby menej riskantné otvoriť sa, zamilovať a dvoriť sa sladkými rečami, romantickými prechádzkami a večerami pri sviečkach. V skratke – romantické prejavy im v žiadnom prípade nerobia problémy. Vo svojej DNA ich jednoducho majú. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

2. mýtus: Jedným slovom – monogamia 

Niektorí vedci tvrdia, že monogamia nám nie je prirodzená. Pravdou je, že náš vzťah k monogamii je zložitý. Biológovia sa domnievajú, že asi 3 – 5 % druhov cicavcov je monogamných, čo zahŕňa aj ľudí. Najznámejším monogamistom v živočíšnej ríši je našuchorený hlodavec nazývaný hraboš prériový. Hraboše prériové tvoria páry na celý život a sú láskavými rodičmi, no ich príbuzní – hraboše poľné – sú promiskuitní. Podobnosti medzi týmito dvoma tvormi pomohli vedcom určiť biologický základ monogamie, ktorá sa vyskytuje aj u ľudí.

Najpravdepodobnejšie sú naše preferencie určené našou biológiou a našou kultúrou: „Systém párenia ľudí je mimoriadne flexibilný,“ hovorí antropológ Bernard Chapais. Vedci sa zhodujú na presnejšom termíne pre ľudí, a síce „sériová monogamia“. To znamená, že sme verní aktuálnemu partnerovi/partnerke. Monogamia je stále pre mnohých atraktívna a ideálna možnosť vzťahového správania. Má svoje nesporné psychologické, ale povedzme si otvorene, aj materiálne výhody. 

Ruky ako srdce.

3. mýtus: Protiklady sa priťahujú

Rómeo a Júlia, zámožný obchodník a prostitútka, kráska a zviera. Množstvo príbehov zobrazuje lásku, ktorá presahuje hranice triedy, rasy, záujmov alebo dokonca druhu – ale ako je to v skutočnom živote? Tento mýtus sa týka presvedčenia, že ľudia s odlišnými povahami sa k sebe priťahujú ako magnety. Na rozdiel od populárneho presvedčenia výskumy ukázali, že ľudia majú sklon k väčšej spokojnosti vo vzťahoch, v ktorých je vyššia miera podobnosti medzi partnermi. Štúdia z roku 2020 zistila, že páry, ktoré majú podobné hodnoty, záujmy a osobnostné črty, majú väčšiu pravdepodobnosť úspešného vzťahu.

4. mýtus: Veľká láska musí prekonať veľké prekážky

Kto z nás nepozná romantické príbehy, kde hrdinovia prekonávajú obrovské prekážky, aby mohli byť spolu? Tieto príbehy nás učia, že veľká láska si vyžaduje veľké obete. Avšak výskumy naznačujú, že pre trvalo šťastné vzťahy je dôležitejšia stabilita a bezpečnosť, než prekonávanie ťažkostí. V skutočnosti štúdia z roku 2019 zistila, že páry, ktoré sa spolu stretávajú s množstvom prekážok, môžu čeliť vyššiemu riziku rozchodu, pretože nestabilita oslabuje vzťah.

Zamilovaní seniori.

5. mýtus: Čím dlhší vzťah, tým silnejší

Mnoho ľudí verí, že dlhší vzťah automaticky znamená silnejší vzťah. Avšak, ukazuje sa, že kvalita vzťahu je dôležitejšia ako jeho dĺžka. Aj psychológovia sa zhodujú na tom, že dĺžka vzťahu nenaznačuje jeho úspech. Vzťahy, ktoré sú založené na komunikácii a úcte, môžu byť silnejšie než tie, ktoré trvajú dlhšie, ale sú plné konfliktov a neúprimnosti. Mierou úspechu by malo byť to, či sú dvaja vo vzťahu spokojní.

See more articles in this category vztahy láska
Ďalšie články

Ako si vyrobiť misku na ovocie? – video

Chcete mať doma svoj originálny výtvor? Vďaka samotvrdnúcej modelovacej hmote...

Zistiť viac

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac