Peľová sezóna je v plnom prúde. Ako zmierniť nepríjemné príznaky?

Prebúdzanie prírody je pre alergikov obdobím, kedy štartuje každoročný márny boj s všadeprítomným peľom. Pozrime sa, ako aspoň čiastočne zmierniť niektoré klasické a nepríjemné prejavy peľovej alergie. Zopár rád bude možno znieť prekvapivo, no u niekoho zaberajú. Peľová alergia má mnoho podôb, takže na jej potlačenie neexistuje univerzálny kúzelný recept. 

Najprv sa pozrime na stravovacie návyky.

Obmedzte cukor

Táto rada môže mať celkový a univerzálny charakter. Všeobecne platí (netýka sa to len alergií), že konzumujeme veľké množstvo cukru, ktoré je vhodné obmedziť. Pre alergikov by to však počas “ich obdobia” malo platiť dvojnásobne. Obmedzenie cukru v strave pomáha zvládať príznaky alergie. 

Vitamíny a minerály

Medzi vitamíny, ktoré pomáhajú zmierniť dôsledky peľovej alergie, patrí aj ten najznámejší – céčko. Vašim problémom môže teda pomôcť konzumácia ovocia a zeleniny (brokolica, kiwi, citrusy atď.). 

Vyzdvihnúť musíme práve ananás obsahujúci enzým bromelín, ktorého účinky zmierňujú alergickú reakciu. 

Vašu pozornosť si zaslúži aj cibuľa, ktorá obsahuje antioxidant quercetin. Ten zmierňuje chrípku, kýchanie a takisto podráždenosť a svrbenie. 

Rovnako zvýšte spotrebu vápnika a magnézia. Tieto základné minerály slúžia okrem iného aj k prevencii voči alergickým príznakom. 

Ryby a med

Morské ryby alebo čistý rybí tuk patria všeobecne k zdravému jedálničku, takže nikoho neprekvapí, že pomáhajú aj pri zmiernení alergických reakcií. Aj vďaka látkam obsiahnutým v rybom mäse sa tlmia a zmierňujú príznaky alergie. 

Pre niekoho bude možno prekvapivé, že do tohto zoznamu zaraďujeme aj med. Ten odmieta mnoho ľudí kvôli priamej súvislosti na peľ. Ibaže pravidelná konzumácia medu vyrobeného z rastlín, na ktoré máte alergiu, môže vo vašom tele vybudovať rezistenciu. Vďaka tomu budú prejavy miernejšie. 

Vetranie a hygiena

 

Teraz sa pozrime, ako upraviť svoje návyky, aby sa nepríjemnosti spojené s peľovou alergiou prejavovali čo najmenej. Pre niekoho to môže byť príliš obmedzujúce, niekto však obetuje trochu pohodlia pre čistý nos a oči bez nepríjemného pálenia. 

Veľkou témou je vetranie. To sa príliš neodporúča, pretože poletujúci peľ ľahko prenikne až do vášho domova. Funkčnou vychytávkou môže byť vetranie cez vlhkú plachtu či utierku. Tie nezachytia všetko, avšak podstatná časť alergénov zostane vonku. 

Mali by sme plánovať prechádzky počas vrcholiacej peľovej sezóny a vôbec cesty mimo bezpečia domova. Všeobecne sa neodporúča vychádzať okolo poludnia. Vhodné sú skoré ranné alebo večerné prechádzky. Každý alergik pozná úľavné účinky dažďa, takže prechádzka priamo po daždi poteší a neohrozí. 

Po návrate domov je vhodné sa prezliecť a dokonca aj vyprať oblečenie. Peľové čiastočky zostávajú zachytené na oblečení, tie sa môžu doma uvoľňovať a spôsobiť vám nepríjemnosti. 

Je potrebné zintenzívniť domáce práce – hlavne utieranie prachu a vysávanie. Peľ sa viaže na prachové častice, takže jeho odstránením sa zbavíme aj alergénov. 

Medikamenty

Každý alergik vie, aké lieky mu poskytujú úľavu. Či už ide o tabletky, spreje do nosa alebo kvapky do očí. Ich pravidelné užívanie dokáže výrazne stlmiť alergické reakcie. Avšak aj to so sebou prináša iné ťažkosti. Niektoré lieky u vás môžu spôsobiť malátnosť. Pokiaľ to tak máte, vyskúšajte jednoduchý trik. Neužite liek ráno, ale večer. Prípadnú ospalosť jednoducho vyspíte počas noci. Veľmi účinné, aj keď pre niekoho dosť nepríjemné, je prelievanie nosa soľným roztokom. Špeciálne balenia Rhino Horn nájdete v každej lekárni. 

Obdobie peľových alergií je pre mnoho ľudí nepríjemné, avšak aj to vieme výrazne obmedziť. Dôležitá je dôslednosť, pravidelnosť a takisto pomáha vyhýbanie sa stresu. Ten zvyšuje hladinu kortizolu, hormónu, ktorý zvýrazňuje alergické reakcie. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy triky jar peľ peľová sezóna
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac