Prílišná čistota – záruka choroby?

V snahe vyhnúť sa koronavírusu je spotreba mydla, dezinfekčných a iných čistiacich prípravkov väčšia a rýchlejšia oproti obdobiu pred pandémiou. Ako však na sociálnych sieťach už býva dobrým zvykom, objavilo sa niekoľko špekulácií, že všetko to umývanie a dezinfekcia rúk, ktoré robíme, môžu oslabiť náš imunitný systém.

Týmto článkom, samozrejme, nikoho nechceme povzbudzovať k tomu, aby obmedzil svoje hygienické návyky a prestal doma upratovať. Stále platí, že udržiavanie čistých rúk a svojho okolia je jedným z najlepších spôsobov, ako sa chrániť pred ochorením. Ale, všetko má svoje “ale”.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Čo hovoria výskumy?

Je fantastické, akými pokrokmi prešlo ľudstvo, čo sa týka vývoja vakcín a antibiotík. ​​Radikálne sa znížil počet a závažnosť infekcií. Zvlášť v západnom svete je dnes smrť kvôli mikrobiálnej infekcii vzácna udalosť, čo sa prejavilo aj v priemernej dĺžke života – od roku 1915 sa predĺžila o 30 rokov. Avšak minca má dve strany.

Nedávne štúdie ukazujú, že s hygienou by sme to nemali preháňať. Prílišná čistota môže pripraviť kožu o schopnosť regenerácie a hojenia. Dokonca sa môžu prejaviť alergie, či astma. 

Napríklad jedna štúdia robená na University of British Columbia a University of Calgary potvrdila, že pri trojmesačných deťoch, ktorým v črevách žijú všetky štyri známe druhy črevných baktérií (Faecalibacterium, Lachnospira, Veillonella a Rothia, tzv. FLVR), je pravdepodobnosť, že budú mať astmu oveľa nižšia, ako pri deťoch, ktorým v črevách niektorá z FLVR baktérií chýba alebo ich je príliš málo. Z niekoľkých podobných štúdií teda vyplýva, že deti by mali byť konfrontované s „obyvateľmi mikrosveta“ už v útlom veku.

Odporúčania odborníkov ohľadom zdravia detskej pokožky sa v posledných rokoch tiež zásadne menia. Každodenné kúpanie nemusí dieťatku vôbec pomôcť, skôr naopak. Zmýva sa mu tak akýsi ochranný “filter”, ktorý práve tí najmenší ešte istý čas po pôrode potrebujú. K narušeniu ochrannej funkcie kožného mikrobiómu dochádza vplyvom prílišnej hygieny, spojenej s používaním agresívnych mydiel a šampónov. Mirkobiómy sú u detí nevyhnutné na to, aby pomáhali budovať silný imunitný systém.

Z extrému do extrému, alebo čo je to myzofóbia

Ľudí, ktorí podliehajú predstave, že sú obklopení zákernými a agresívnymi mikróbmi je čoraz viac. Neprestajné drhnutie rúk, umývanie vlasov a celého tela, upratovanie, utieranie a dezinfikovanie so snahou zmierniť svoju úzkosť a získať kontrolu nad svojím okolím hraničí s poruchou, ktorá sa nazýva myzofóbia. Ide o chorobný strach z nečistoty a špiny. Ak sa táto porucha neodhalí a nelieči môže viesť k úplnej sociálnej izolácii a ďalším závažným zdravotným následkom. Medzi niektorých známych ľudí, ktorí majú (alebo mali) myzofóbiu patria Nikola Tesla, Howard Hughes, Cameron Diaz, Howie Mandel, Saddam Hussein či Donald Trump.

 

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: choroby domácnosť upratovanie čistota hygiena
Ďalšie články
Ako si pripraviť zajačika na veľkonočné sladkosti? - video

Ako si pripraviť zajačika na veľkonočné sladkosti? – video

Veľká Noc sa blíži a čoskoro nám budú klopať na...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť veľkonočnú ozdobu? - video

Ako si vyrobiť veľkonočnú ozdobu? – video

Veľká Noc je čoskoro tu! Spravte si aj veľkú radosť...

Zistiť viac
5 nápadov na maľovanie veľkonočných vajíčok

5 nápadov na maľovanie veľkonočných vajíčok

Maľovanie veľkonočných vajíčok je skvelá činnosť pre celú rodinu. Nechajte...

Zistiť viac