Pripravte sa čo najlepšie na návrat do pracovného režimu s týmito užitočnými tipmi

Obdobie dovoleniek je za nami a je načase začať sa baviť aj o menej príjemných veciach. Napríklad o tom, ako si čo najbezbolestnejšie opäť osvojiť pracovný rytmus.

Kontrast medzi dovolenkovou pohodou a stresom z prvých dní v práci po návrate by len ťažko mohol byť väčší. Našťastie existuje niekoľko overených trikov, s ktorými zvládnete postaviť most aj medzi týmito zdanlivo nesúvisiacimi svetmi a zjednodušíte si návrat do pracovného kolotoča.

Majte plán

Šťastie praje pripraveným. Preto sa oplatí ukrojiť si aspoň zopár desiatok minút z posledných hodín dovolenky a pripraviť sa na to, čo vás v práci po návrate čaká. Projekty, ktorým sa blíži dátum odovzdania? Prezentácia, na ktorú sa budete musieť pripraviť? Spätná väzba od klienta, ktorá už netrpezlivo čaká na zapracovanie v e-mailovej schránke? Niet pochýb, že všetko z toho zvládnete, no pôjde vám to jednoduchšie, ak sa vopred nachystáte.

K príprave patrí aj vyčlenenie si dostatočnej porcie času. Aspoň prvý deň po dovolenke si skúste zariadiť tak, aby ste sa do práce nehnali na poslednú chvíľu. Doprajte si skorší a pokojnejší príchod do prázdnejšej kancelárie, ako aj voľný podvečer, ktorý vás nebude tlačiť do čo najskoršieho odchodu. Je zákonité, že váš rozbeh bude pomalší, a preto je dôležité si naň dopriať čo najviac času.

Pozor na e-maily

Základom úspešného návratu po prázdninovom oddychu je tiež nenechať sa ovládnuť pocitom, že každá požiadavka je prioritná len preto, že na vás už čaká v e-mailovej schránke. Najlepšie spravíte, ak si v čítaní e-mailov vopred stanovíte systém. Nie je vašou povinnosťou reagovať na každý jeden mail okamžite – zoraďte si ich podľa priority a začnite len tými najdôležitejšími. Keď počkali doteraz, ešte zopár hodín vydržia.

Ešte lepšie spravíte, ak sa e-mailom vyhnete aspoň počas prvých hodín po návrate do práce. Pokiaľ viete na svoju prácu nadviazať aj bez nich, pustite sa najprv do nej, pomaličky sa rozbehnite a až potom venujte čas vybavovaniu korešpondencie s druhými.

Kúsok dovolenky v sebe

Splín za obdobím ničnerobenia je úplne prirodzený a netreba sa zaň viniť. A riešením určite nie je s ním radikálne bojovať a za každú cenu sa zavaľovať prácou len preto, aby náš mozog čo najskôr zabudol na príjemné dovolenkové chvíle. Oveľa lepším prístupom je skúsiť to naopak – preniesť si kúsok dovolenky aj do pracovnej rutiny.

Je len na vás, či to budú doma pripravené exotické drinky, ktoré si doprajete na večernom balkóne, príležitostný experiment v kuchyni či obmena hudobného playlistu na ceste do práce. Skok medzi dvoma svetmi ľahšie prekonáte tak, keď si aspoň kúsok toho pohodlnejšieho prenesiete aj do pracovnej rutiny a vlastnému podvedomiu vyšlete jasnú správu – tak ako ani na dovolenke nie je všetko ružové, nemusí byť ani na pracovnom týždni všetko čierne.

See more articles in this category tipy stres práca plán e-mail
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko,...

Zistiť viac