Pripravte sa čo najlepšie na návrat do pracovného režimu s týmito užitočnými tipmi

Obdobie dovoleniek je za nami a je načase začať sa baviť aj o menej príjemných veciach. Napríklad o tom, ako si čo najbezbolestnejšie opäť osvojiť pracovný rytmus.

Kontrast medzi dovolenkovou pohodou a stresom z prvých dní v práci po návrate by len ťažko mohol byť väčší. Našťastie existuje niekoľko overených trikov, s ktorými zvládnete postaviť most aj medzi týmito zdanlivo nesúvisiacimi svetmi a zjednodušíte si návrat do pracovného kolotoča.

Majte plán

Šťastie praje pripraveným. Preto sa oplatí ukrojiť si aspoň zopár desiatok minút z posledných hodín dovolenky a pripraviť sa na to, čo vás v práci po návrate čaká. Projekty, ktorým sa blíži dátum odovzdania? Prezentácia, na ktorú sa budete musieť pripraviť? Spätná väzba od klienta, ktorá už netrpezlivo čaká na zapracovanie v e-mailovej schránke? Niet pochýb, že všetko z toho zvládnete, no pôjde vám to jednoduchšie, ak sa vopred nachystáte.

K príprave patrí aj vyčlenenie si dostatočnej porcie času. Aspoň prvý deň po dovolenke si skúste zariadiť tak, aby ste sa do práce nehnali na poslednú chvíľu. Doprajte si skorší a pokojnejší príchod do prázdnejšej kancelárie, ako aj voľný podvečer, ktorý vás nebude tlačiť do čo najskoršieho odchodu. Je zákonité, že váš rozbeh bude pomalší, a preto je dôležité si naň dopriať čo najviac času.

Pozor na e-maily

Základom úspešného návratu po prázdninovom oddychu je tiež nenechať sa ovládnuť pocitom, že každá požiadavka je prioritná len preto, že na vás už čaká v e-mailovej schránke. Najlepšie spravíte, ak si v čítaní e-mailov vopred stanovíte systém. Nie je vašou povinnosťou reagovať na každý jeden mail okamžite – zoraďte si ich podľa priority a začnite len tými najdôležitejšími. Keď počkali doteraz, ešte zopár hodín vydržia.

Ešte lepšie spravíte, ak sa e-mailom vyhnete aspoň počas prvých hodín po návrate do práce. Pokiaľ viete na svoju prácu nadviazať aj bez nich, pustite sa najprv do nej, pomaličky sa rozbehnite a až potom venujte čas vybavovaniu korešpondencie s druhými.

Kúsok dovolenky v sebe

Splín za obdobím ničnerobenia je úplne prirodzený a netreba sa zaň viniť. A riešením určite nie je s ním radikálne bojovať a za každú cenu sa zavaľovať prácou len preto, aby náš mozog čo najskôr zabudol na príjemné dovolenkové chvíle. Oveľa lepším prístupom je skúsiť to naopak – preniesť si kúsok dovolenky aj do pracovnej rutiny.

Je len na vás, či to budú doma pripravené exotické drinky, ktoré si doprajete na večernom balkóne, príležitostný experiment v kuchyni či obmena hudobného playlistu na ceste do práce. Skok medzi dvoma svetmi ľahšie prekonáte tak, keď si aspoň kúsok toho pohodlnejšieho prenesiete aj do pracovnej rutiny a vlastnému podvedomiu vyšlete jasnú správu – tak ako ani na dovolenke nie je všetko ružové, nemusí byť ani na pracovnom týždni všetko čierne.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: plán e-mail tipy stres práca
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac