Prvá žena na svete, ktorej tetovanie je uznané za súčasné výtvarné umenie

Rozprávali sme sa s inšpirujúcou ženou, ktorá tetuje hollywoodske hviezdy, má vlastnú značku oblečenia, vydala už dve knihy a ako jediná žena na svete má certifikát, ktorý jej tetovania zaraďuje medzi moderné umenie. Zoznámte sa so slovenskou rodáčkou Ivanou Belákovou.

Ako by ste sa predstavili čitateľom, ktorí o vás ešte nepočuli?

Volám sa Ivana Beláková, aka Ivana TATTOO ART. Som umelkyňa a prvá a jediná žena na svete, ktorej tatérske umenie je uznané za súčasné výtvarné umenie. Žijem striedavo v Los Angeles a na Slovensku. Som optimistická umelkyňa. Tetujem hollywoodske celebrity a povyhrávala som najprestížnejšie tetovacie súťaže po celom svete. Takisto mám vlastnú značku s oblečením a vlastným merchom pod názvom ITA LOS ANGELES. Vydala som 2 knihy, spolupracujem s rôznymi umeleckými školami a svoje umenie učím po celom svete. Kúsok mojej práce nájdete aj na tejto stránke.

Keď ste cestovali po svete, nebáli ste sa? Predsa, sama žena v cudzine…

Nikdy som sa nebála. Milujem cestovanie a vždy sa nájdu dobrí ľudia, ktorých je veľa. Nikdy som sa nevystavovala určitým ako napr. byť neskoro do noci vonku, párty, mať vzťahy s ľuďmi so zlými návykmi atď. Cestovala som počas dňa a večer som zostala v bezpečí hotela alebo tam, kde som bývala. Bola som vždy opatrná a som aj doteraz. Ale nebojím sa ničoho. Myslím si, že problémové situácie a aj ľudia sa dajú do obrovskej miery predvídať.

Tetovali ste kade-tade po celom svete. Ako ste však rozbehli svoj vlastný biznis s tetovaním? Čo bolo na tom najnáročnejšie?

Ak sa bavíme o tetovacom štúdiu v USA, náročné na tom bolo len to, že ako nováčikovi v podnikaní mi mesto nechcelo prenajať priestor a tak isto lokácie, ktoré sa mi páčili, neboli nadizajnované na otvorenie tetovacieho štúdia. Viete, 80 rokov staré zákony, ktoré sa tam nezmenili. To bolo veľmi frustrujúce. Nakoniec mi s tým všetkým pomohla moja Veronica, ktorá robila kedysi pravú ruku starostovi mesta. Poznala všetky „šedé“ zóny a to, ako sa dá čosi obísť. Vďaka nej mám svoje tetovacie štúdio v najprestížnejšej lokácii na Long Beach. Papierovačky, hygiena… To všetko je podobné ako u nás na Slovensku. Treba sa držať pravidiel.

Aký to bol pocit byť prvou ženou, ktorej tetovania boli uznané za súčasné výtvarné umenie? 

Rok som si to neuvedomovala. Až mi jedného dňa trklo, čo sa vlastne stalo. Bol to úžasný pocit, pretože aj vďaka mne sa otvorili dvere novej generácii tatérov, ktorých budú brať a rešpektovať ako umelcov a ich práce budú viac ohodnotené. Celkovo pre umelecký svet to bola veľmi významná a veľká udalosť. Stalo sa tak po prvýkrát v histórii ľudstva a umenia. Toto mi tiež určite pomohlo k väčšiemu úspechu. Bol to jeden z mojich najväčších a najdôležitejších úspechov.

Stretávate sa aj s názormi, že tetovanie je skôr pre mužov, že povolanie tatérka, resp. u nás je to spisovne tetovačka, je zvláštne či ojedinelé pre ženu? Je náročné byť ženou v mužskom biznise?

Teraz už ani nie, našťastie, sa toto mení k lepšiemu vďaka novej generácii tatérov. Nemôžem porovnávať situáciu spred 20 rokov a teraz. Istým spôsobom je to stále mužský svet. Ja to vidím na konvenciách, ako si tam pochlebujú, a preto som sa rozhodla na takéto akcie už nechodiť.

Veríte na energie. Je podľa vás rozdiel v ženskej a mužskej energii? Ak áno, v čom?

Áno, energia neklame. Je to niečo, čo nevidíme voľným okom, ale cítime a veľakrát nepočúvame a neriadime sa podľa toho. Myslím si, že áno, je rozdiel medzi mužskou a ženskou energiou. Oba druhy sú inak „napojené“. Mužská energia je logická, priama, dobyvateľská, viac agresívna. Ženská energia je kreatívna, vyživujúca, jemná. Obe energie v nás existujú a my čerpáme to, čo potrebujeme a ako to potrebujeme.

Pochváľte sa, aké celebrity ste tetovali? 

Chris Brown, Lil Wayne, Quavo, Mia Khalifa. To sú tie celosvetové celebrity. Ale tu v USA, považujú za celebrity napríklad osobnosti ako Rich the Kid, Boogie with the Hoodie, Lil Twist. Tieto celebrity možno nemajú celosvetový presah, ale v USA napríklad nemôžu ísť na ulicu bez ochranky alebo len tak sa prejsť, či ísť do obchodu. Ľudia by ich hneď spoznali a začali by sa okolo nich združovať. Lil Wayne je môj absolútny favorit. Má presne taký istý zmysel pre dizajn, umenie, interiér atď. Úplne môj štýl! A je zo všetkých najmilší, najštedrejší a najinteligentnejší.

Máte vysnívanú ženu celebritu/osobnosť, ktorú by ste chceli tetovať?

Margot Robbie, Angelina Jolie a Kylie Jenner.

Má aj vaša partnerka Veronica nejaké tetovanie od vás?

Našťastie, nie. Nepáčia sa mi tetovania na ženách. Veronica nemá žiadne tetovanie.

V čom vás inšpiruje vaša partnerka Veronica, ktorá je tiež úspešná? Čo vás naučila počas vášho vzťahu?

Úžasná otázka! Veronica ma inšpiruje hlavne tým, že je neskutočne dobrý a kvalitný človek. Je extrémne talentovaná, milá, múdra, charizmatická, vtipná, bezprostredná… Môžem pokračovať donekonečna.

Naučila som sa od nej za posledné 4 roky veľa vecí. Spomeniem komunikáciu, hovoriť všetko na rovinu tak, ako to cítim a nedusiť v sebe veci. Naučila som sa milovať a rešpektovať viac samu seba. Ona je môj perfektný „match“, absolútna zhoda. Vyzdvihuje vo mne to najlepšie a často ma vie vo veľa veciach nakopnúť. Máme to však vzájomné. Perfektne sa dopĺňame. Ona mi dáva vo vzťahu presne to, čo potrebujem a po čom túžim a naopak.

Veľmi na nej obdivujem, že má meter päťdesiat a temperament taký, že uprace každého veľmi taktne za 3 sekundy. Jej inteligencia a humor sú neskutočné. Každý deň sa pri nej veľa nasmejem.

Ako vníma okolie váš vzťah? Keby ste to mohli porovnať so Slovenskom… Vidíte nejaké rozdiely v zahraničí a tu na Slovensku?

Naše okolie nás miluje, či je to na Slovensku, alebo v USA. Často sa stretávame s tým, že aj ľudia, ktorí sú homofóbni, nemajú nič proti nám a ešte nám dajú aj kompliment.

Ako pokračuje natáčanie reality show? O čom konkrétne vôbec bude? Na čo sa môžu diváci tešiť?

Show bude o našom živote. O vzťahu a o práci. Umelec a psychická liečiteľka, jasnovidka Veronica. Veronica je veľmi vtipná a obe sme veľmi pozitívne naladené. Takže show bude mať aj dobré a pozitívne posolstvo, nielen drámu. Natáčanie sme teraz trochu spomalili, pretože mám rozbehnutý jeden veľký NFT projekt, na ktorý sústreďujem celú svoju energiu a zaberá mi veľa času. Musím teraz aj viac cestovať a je náročné stíhať všetko naraz.

Poznámka: NFT alebo non-fungible (nezameniteľný) token je unikátna jednotka dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze. Môže ísť o digitálny zvuk, video či iný súbor. Niečo, čo je originálne a nezameniteľné v online priestore. Keď prebehne nákup NFT tokenu, je majiteľ zapísaný na Blockchain, a tým získava prístup a vlastnícke práva k digitálnemu predmetu.

Aké máte plány do budúcna? Čo plánujete najbližšie okrem reality show? 

Momentálne idem von s mojím najväčším projektom v živote – moje vlastné ITA NFT-čka. Je to celosvetový projekt, veľmi unikátny a pracujem na ňom intenzívne už 9 mesiacov. Nové YouTube videá robím momentálne každé 2 týždne, ale pripravujem pre ľudí niečo inšpiratívne v častejších intervaloch podobného typu.

A okrem iného, stále cestujeme, je to náš životný štýl. Veronica začala robiť verejné prednášky a naďalej píše knižky. Jej prvá kniha Môj život, môj príbeh – “Bože, si mojím dlžníkom“ je momentálne jedna z najpredávanejších na Slovensku.

Teraz píše pokračovanie – druhú časť z troch a medzitým vydala malú knižku s názvom „Holy sh*t I am a fu***ng psychic“, ktorá sa už prekladá do slovenčiny. Vidíte, že to máme naozaj pestré. Stále sme v pohybe a tvoríme. Milujeme náš život, a preto sa s ním chceme podeliť s divákmi, ktorí budú sledovať našu TV show.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Máte niečo nové, čo by ste sa ešte chceli naučiť, prípadne sa v niečom zlepšovať? 

Určite áno! Chcem sa zlepšiť v komunikácii, naučiť sa lepšie rozprávať a vyjadrovať sa. Celkovo sa chcem zlepšovať ako človek a byť tou najlepšou verziou samej seba.

Ste kreatívna a úspešná žena. Čo by ste odkázali alebo poradili iným ženám, ktoré chcú byť úspešné a šťastné?

Sústreďte sa 100 % na seba a svoje veci. Koncentrujte energiu na seba. Lebo len vďaka sebe dosiahnete úspech a šťastie. Nikto iný vám to nedá. Mať vytýčený cieľ, ísť si za ním a mať plán, ako sa k nemu dostať a nielen o ňom snívať. Pristupovať k sebe ako k niekomu, koho milujete najviac na svete. Byť šťastný je odrazom nášho života, skutkov, zážitkov atď. Byť úspešná je odrazom vašej vášne a robenia vecí, ktoré vás bavia a ktoré milujete.

Vedeli by ste našim čitateľkám „odporučit“ ďalšie 3 úspešné ženy, ktoré napríklad inšpirujú vás?

Moja Veronica (Veronica Beláková) a Gordana Glass (slovenská umelkyňa). Tieto dve mi momentálne napadli, lebo ich mám „pri sebe“, ale celkovo ma inšpirujú ženy, ktoré sú niečím výnimočné, unikátne, talentované, silné, inšpiratívne a robia viac ako pre seba. Moja inšpirácia sa mení v závislosti od môjho rastu.

Ivanu Belákovú nájdete na Instagrame, Facebooku aj YouTube.

See more articles in this category rozhovor ženy ita ivana belakova
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac