5 tipov ako zvládnuť prvý školský mesiac bez stresu

Letné prázdniny nám utiekli ako voda. Za letnými radovánkami, dobrodružným cestovaním a detským vyspávaním až do obeda môžeme zakývať, pretože nový školský rok je tu! Prechod z prázdnin do školských lavíc nie je jednoduchý pre dieťa ani pre rodičov. Nemajte z toho však strach, pripravili sme pre vás pár tipov, ako sa na to pripraviť a zvládnuť prvý školský mesiac bez zbytočného stresu. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

1. Spánkový režim

Už si vaše deti zvykli na ranné vstávanie? Prechod z prázdninového režimu býva pre deti veľkým šokom, preto od nich nemôžeme hneď po prvých týždňoch školy čakať, že sa tak rýchlo aklimatizujú. Ak aj vaše deti patria medzi tie, ktorým sa ráno veľmi nechce vstávať, skúste im upraviť spánkový režim tak, aby chodievali spávať ešte o hodinu skôr ako doteraz. Ak ani to nebude fungovať, tak ich vyskúšajte aj cez víkend budiť o niečo skôr, aby pondelkové rána neboli pre nich veľkým bojom. Bude to tak jednoduchšie pre nich aj pre vás. 

2. Buďte vždy pripravení

Určite to dobre poznáte. Je 9 hodín večer a vtedy za vami pricupitá váš školák a začne vymenovávať celý zoznam vecí, ktoré potrebuje na nasledujúci školský deň. Od farebných papierov, lepidla, linajkového hárku až po krepový papier. Urobte si radšej zoznam toho, čo by mohlo vaše dieťa do školy potrebovať a zaobstarajte to dopredu, aby ste sa vyhli situácii, že to budete zháňať na poslednú chvíľku.  

3. Veci si pripravte o deň skôr 

Vždy večer nachystajte vášmu školákovi všetko, čo bude potrebovať na ďalší deň. Predídete tak tomu, že nebudete stíhať. Nachystajte oblečenie, školskú tašku so všetkými pomôckami, ktoré bude potrebovať. Niektorí rodičia už večer zvyknú pripraviť aj desiatu do školy. Choďte spať aj vy skôr, pretože ráno vás čaká príprava chutných raňajok a potom vyrazenie do školy. 

4. Prežite všetok čas po škole spoločne 

Skúste si po škole nájsť čas a vziať svoje dieťa na dobrý obed, zmrzlinu, koláčik čokoľvek. Je to ideálna príležitosť porozprávať sa s ním o tom, aký mal deň v škole a čo všetko sa tam dialo. Môžete vytiahnuť svoje vlastné spomienky na školu, vtipné príhody, kamarátov, s ktorými ste chodili do školy, vďaka ktorým ste do školy chodili radi. 

5. Spoločné cestovanie 

Nájdite si občas čas a vezmite svoje dieťa do školy vy. Či už pôjdete autom alebo pešo spoločná cesta vám môže len prospieť. Využijete tento čas na spoločné rozprávanie sa o tom, aký deň ho čaká v škole a čo spolu môžete robiť po škole. Ísť na bicykle, na prechádzku, korčule, čokoľvek vás bude baviť. Tým zaistíte, že sa bude tešiť na spoločnú aktivitu, ktorá ho po škole bude čakať. 

 

Nový školský rok so sebou prináša nové výzvy. Dúfame, že vďaka našim radám ho zvládnete bez problémov. Nezabúdajte na to, že aj vy ako rodičia viete prispieť k jeho pohodovému priebehu najmä tým, že budete v kľude a bez stresu.

See more articles in this category děti škola tipy
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac