„To, ako vyzeráme, je také puzzle,“ hovorí Zuzana Ondrisová, autorka knihy Omladnite s tvárovou jogou
Rozprávali sme sa s lektorkou, školiteľkou tvárovej jogy a autorkou knihy Omladnite s tvárovou jogou. Prečítajte si rozhovor so Zuzanou Ondrisovou o tom, čo je tvárová joga, pre koho je vhodná aj aká bola jej cesta k nej.
Čo vás inšpirovalo, aby ste začali cvičiť a učiť tvárovú jogu?
Tvárovej joge som sa začala venovať v roku 2013, čo bolo po šiestich rokoch na materskej dovolenke s mojimi dvomi dcérami. Veľmi som zvažovala, či sa vrátim späť do korporátneho kolotoča na manažérsku pozíciu. Dostala som spätnú väzbu, že nevyzerám dobre (po tej „dovolenke“ to tak býva často 🙂 ), a to ma doslova „nakoplo“ niečo so sebou urobiť, aby som nevyzerala smutne a strhane. Inšpirovala ma moja kamarátka, ktorá tvárovú jogu cvičila pre seba a povedala mi, že si na to môžem urobiť lektorský kurz. To ma veľmi zaujalo a okamžite som sa rozhodla. Bolo to čisto pocitové a vôbec to neľutujem. Do korporácie som sa nevrátila a začala som podnikať. Veľmi mi pomohol môj manžel, mám do dnešného dňa jeho absolútnu podporu a vlastne sa dá povedať, že tvárová joga je taká naša tretia dcéra. Dostávala som mnoho otázok a dopytov na školenia pre lektorky, a tak som si v roku 2018 rozbehla svoj certifikovaný kurz pre budúce lektorky tvárovej jogy pod vlastnou značkou Face Yoga Institute. Do dnešného dňa prešlo týmto kurzom viac ako 300 žien zo Slovenska a Česka. Posledné tri roky školím aj estetické a lymfatické tejpovanie tváre, čo je ďalšia skvelá omladzovacia technika.
Ako sa tvárová joga líši od tradičných jogových praktík?
Práca s telom je veľmi podobná práci s našou tvárou. Ku tvári by sme tiež mali pristupovať holisticky, nie je možné hlavu oddeliť od zbytku tela. Všetko so všetkým súvisí. Je skvelé, ak sa venujeme zdraviu a dobrej kondícii svojej tváre. Je skvelé precvičiť celé telo aspoň krátkou rozcvičkou. Naštartujeme lymfu, prekrvíme svaly a uvoľníme sa. Pri tvárovej joge dbáme na to, aby sme mali správne držanie tela, sústredíme sa na správne prevedenie jednotlivých cvikov, cvičíme vedome, dýchame pravidelne, dych nezadržiavame. Snažíme sa mať uvoľnené svaly na tvári. V mnohom je to rovnaké ako pri práci s telom a pri cvičení akéhokoľvek druhu jogy.
Prináša tvárová joga okrem zmiernenia starnutia aj iné benefity? Ak áno, tak aké?
Samozrejme. Tvárová joga je skvelou omladzovacou technikou, avšak prináša úžitok aj v oblasti zdravia, psychiky či financií. Pomocou cvičenia, masáží či bankovania môžeme pomôcť zrelaxovať myseľ, uvoľniť spazmy, napätie vo svaloch na tvári – najmä v oblasti čela alebo žuvacích svalov. Mám klientky, ktoré prestali v noci škrípať zubami a nosiť dlahy na zuby.
Klientky s Bellovou obrnou alebo po zápale trojklanného nervu po cvičení často pociťujú brnenie, šteklenie, prekrvenie tváre a po určitom čase je vidieť aj estetické zlepšenie na tvári. Ak si pozrieme ceny niektorých invazívnych zákrokov, ktoré majú krátkodobý efekt, zistíme, že vďaka tvárovej joge môžeme ušetriť značnú sumu financií.
V akom veku by mala žena začať praktizovať tvárovú jogu?
S tvárovou jogou je dobré začať okolo 35. roku alebo vtedy, ak začíname na sebe badať pokles svalov či vznik drobných liniek na tvári. Avšak je možné začať aj skôr aspoň s krátkymi rituálmi pre zdravie a krásu pleti.
Koľko minút by sme mali venovať cvičeniu tvárovej jogy a ako často by sme ju mali cvičiť?
Ak začíname, ideálne je venovať tomu desať minút ráno a desať minút večer počas jedného mesiaca. To je čas, ktorý si dokážeme bez problémov na seba vyhradiť a vytvoríme si návyky.
Po mesiaci si môžeme nastaviť cvičenie na 3- až 4-krát v týždni, avšak ranná rozcvička s krátkou masážou tváre sa po prvom mesiaci zvykne stať neodmysliteľnou súčasťou dňa a ženy v tom rady pokračujú na dennej báze.
Kedy môžeme očakávať viditeľné výsledky?
Je to veľmi individuálne. U seba som videla viac vyformované líčka už po troch týždňoch, po dvoch mesiacoch zjemnenú nazolabiálnu vrásku, po troch mesiacoch zdvihnuté horné viečka. Pocitový efekt a efekt prekrvenia tváre sa väčšinou dostaví hneď po prvom tréningu či kurze. Je vidieť, že tvár je rozžiarená, pleť svieža, prekrvená. Na to, aby sme dosahovali výsledky, je potrebná disciplína, pravidelnosť a v neposlednom rade aj odstránenie zlozvykov.
Mohli by ste nám priblížiť typickú rutinu tvárovej jogy alebo niekoľko jednoduchých cvičení, ktoré si začiatočníci môžu vyskúšať?
Ideálne je vytvoriť si napríklad rannú rutinu – návyk. Rozhýbať ramená, krk, hlavu, zahriať pleť a svaly. Následne je skvelá krátka masáž tváre. Toto nám môže zabrať 5 minút a hneď sa cítime lepšie. Vyskúšajte si túto zostavu podľa videa.
Ako podľa vás tvárová joga prispieva k celkovej pohode a sebavedomiu?
Veľmi! Mnohé ženy začínajú s tvárovou jogou najmä z estetických dôvodov. Nepáči sa im, ako vyzerajú na fotkách, porovnávajú sa s kamarátkami a kolegyňami. Ak praktizujú tvárovú jogu pravidelne, prináša im to často nielen viditeľné zmeny na pleti a svaloch, ale aj na duši. Sú pokojnejšie, viac žiaria a páčia sa samé sebe. Mnohé mi píšu, že im to doslova zdvihlo sebavedomie a najviac ich poteší kompliment nezainteresovaného človeka. Je to motivačné a snažia sa naďalej. Psychická pohoda ženy má nevyčísliteľnú hodnotu a obrovský dosah na jej blízkych, rodinu či priateľov.
Čo ešte okrem tvárovej jogy je dôležité pre pevnú a pružnú pokožku?
Ja zvyknem hovoriť, že to, ako vyzeráme, je také puzzle. Má na to vplyv niekoľko dôležitých faktorov. Rolu zohráva aj genetická výbava, anatómia tváre, kondícia svalov či starostlivosť o pleť. Aj naše mentálne nastavenie. Túto otázku som dostávala veľmi často a moje tipy pre zdravú a mlado vyzerajúcu pleť som spísala do e-booku zdarma. Zamerala som sa najmä na tie, ktoré dokážeme ovplyvniť.
Vy ste aj autorkou knihy Omladnite s tvárovou jogou. Čo vás presvedčilo, aby ste o tejto téme napísali knihu?
Kniha vznikla na podnet mojich klientok, ktoré mali doma e-book s cvikmi a žiadali niečo, čo môžu chytiť do ruky, vpisovať si poznámky, podčiarknuť dôležité informácie. A tak som na základe e-booku začala postupne tvoriť kapitoly knihy Omladnite s tvárovou jogou, ktorá opisuje môj príbeh, začiatky a výsledky s tvárovou jogou. Nájdete v nej aj popis svalov, jednotlivé cviky, príbehy mojich klientok, praktické tipy na riešenie vrások na čele, nazolabiálnej vrásky či dvojitej brady. Takže je to taká motivačno-edukačná kniha a som rada, že sa stretla s veľmi dobrým ohlasom.
Každý máme určité zlozvyky. Viete povedať najčastejšie zlozvyky, ktoré robíme s našou tvárou, a mali by sme sa im radšej vyhnúť?
Medzi najčastejšie zlozvyky, ktoré ovplyvňujú náš vzhľad, je nesprávne držanie tela a častá mimika čela. Zhrbený postoj, predsunutá hlava – pri práci s počítačom, sklonená hlava – pozeranie do telefónu majú za následok napríklad aj vznik dvojitej brady, krku či ochabnuté horné viečka. Okrem toho svaly na čele veľmi často a nadmerne používame, či už pri bežnej konverzácii, alebo sústredení sa pri práci, žmúrení pri silnom slniečku. To spôsobuje vznik a prehlbovanie vrások na čele. Veľmi často ženy siahajú po botoxe, pretože si myslia, že je to jediné riešenie, avšak pomáha dostať mimiku pod kontrolu, zaradiť masáže, prípadne na noc vrásky zatejpovať alebo použiť náplasť a efekt po mesiaci začína byť viditeľný.
Stretli ste sa s nejakými mylnými predstavami ľudí o tvárovej joge? Ak áno, tak s akými?
Stretla som sa s názorom, že tvárová joga nemá žiadny efekt a nepomáha. To môže povedať len človek, ktorý to nikdy neskúsil a vôbec tomu nedal šancu. Tiež sa často stretávam s otázkou, či to má ešte význam, keď začínam v 50-ke či 60-ke, že tvárová joga je len „pre mladé“. Tu je dôležité uvedomiť si, že pomocou cvičenia a masáží sa snažíme svaly udržať v dobrej kondícii. A efekt to má vždy, aj v tej 60-ke. Mnohé moje klientky sú toho dôkazom a ľudia im hádajú o niekoľko rokov menej. Prináša im to nielen zdravšiu pleť, ale aj pevnejšie kontúry, iskru v očiach a spokojnosť. Spomeňte si, ako sa cítite po ošetrení a liftingovej masáži u kozmetičky. Na tvári to je vždy vidieť. A teraz si predstavte, že niečo podobné dokážete aj sama doma pred zrkadlom za 15 minút. Tvárová joga nemá vekový limit. Je to len o nás, či si chceme venovať čas, alebo nie.
Môžu tvárovú jogu cvičiť aj muži? Má pre nich rovnaké účinky ako pre ženy?
Určite áno. Tvárová joga nie je striktne len pre ženy, začínajú ju cvičiť aj muži. Každý máme svaly na tvári a je potrebné ich udržiavať v dobrej kondícii. Muži sa taktiež radi o seba starajú a, samozrejme, môžu takto vylepšiť svoj vzhľad, ale aj vyriešiť napríklad asymetriu tváre či zdravotné problémy.
O Zuzane Ondrisovej sa môžete dozvedieť viac na jej Instagrame.
Ako si čo najviac užiť vianočné trhy?
Vianočné trhy sú jednou z najkrajších a najmagickejších súčastí adventného...
Zistiť viacTipy na zlepšenie komunikácie a prehlbovanie vzťahu počas chladnejších mesiacov
Chladné mesiace sú výbornou príležitosťou na to, aby sme sa...
Zistiť viacŠpecialistka na výživu Veronika Hanáková: „Je normálne zlyhať, sme ľudia, nie stroje“
S príchodom chladnejších dní a skracujúcim sa denným svetlom často...
Zistiť viac