Rozmýšľate nad behom? Zima nie je prekážkou

„Aj by som začal/a behať, ale vonku je zima,“ znie výhovorka mnohých ľudí, ktorí sa celkom zžili s vianočným leňošením. Zvažujú pohyb na čerstvom vzduchu, no námaha sa im javí krajšia v predstavách alebo filmoch v teple domova. Prejdime si, čo všetko potrebujeme, aby sme sa nenechali predbehnúť chladným počasím skôr, než urobíme prvý krok.

Začať s behom hneď od Nového roka môže pôsobiť ako bláznovstvo, no opak je pravdou. Vďaka chladnému počasiu sa telo tak rýchlo neprehreje, čím kladie na človeka menšiu námahu. Ďalšou výhodou je, že pohyb na štipľavom studenom vzduchu oveľa viac prispieva k rýchlejšiemu zhadzovaniu neželanej váhy, ktorá si naše telo osvojila počas sviatkov. V ľudskom tele sa totiž nachádza viacero druhov tukov – biele, ktorých sa chceme zbaviť, a hnedé, ktoré nám v tom pomáhajú. Práve pri pokluse v mínusových hodnotách biele tuky tmavnú.

Ak máme v úmysle zbaviť sa dôsledkov zemiakových šalátov, vyprážaných rýb a kapustníc, v prvom rade sa treba dobre obliecť. Základným princípom behu v zime je správne vrstvenie. Byť „cibuľou“ nie je na škodu, pretože čím vyššiu teplotu naše telo počas pohybu dosiahne, tým viac vrstiev môžeme zo seba postupne odstraňovať. Aj v tomto prípade však treba zvážiť viacero faktorov. Je rozdiel, či si ideme dať krátky, ale intenzívny šprint, alebo si dáme beh na dlhú trať. 

Zoznam oblečenia, ktorý sa hodí na beh v zime:

  • čelenka
  • krátkorukávové tričko
  • zipsovaná budna
  • funkčné rukavice
  • funkčné nohavice
  • nevlhnúce ponožky
  • bežecká obuv

Čelenka nám pomôže zakryť uši, a zároveň stále dokáže odvádzať teplo z vrchu hlavy. Krátkorukávové tričko je pre tých, ktorí nie sú priveľmi zimomraví. V prípade, že sme trochu háklivejší na nízke teploty, môžeme túto vrstvu podložiť ešte jednou dlhorukávovou. Do vreciek zipsovanej bundy si nezabudnime pribaliť aj hygienické vreckovky. Pre každý prípad. 

Či sme sa vhodne obliekli, otestujeme päťminútovou prechádzkou v blízkosti domu. Prekvapivo, čím príjemnejšie nám je, tým je to horšie. Cieľom je obliecť sa tak, aby sme mali potrebu pohybovať sa.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: behanie bunda čelenka rukavice obuv zima
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac