S mobilom do lesa? So správnymi aplikáciami môže byť zážitok ešte lepší

Smartfóny sa stali súčasťou našich životov, ktorá s nami cestuje všade – vrátane miest, na ktorých hľadáme oddych a ticho. Ich používanie v prírode však nemusí byť iba rozptýlením, ale aj užitočným spôsobom, ako z cesty do lesa vyťažiť ešte o kúsok viac. Stačí si do mobilu nainštalovať tie správne aplikácie.

Mapy a Pohyb

Do prvej skupiny aplikácii, ktoré sa oplatí zvážiť, patria tie spojené s mapami. Klasikou v tomto smere je aplikácia Google Maps, no ešte detailnejšie mapy s chodníkmi a cestičkami pre turistov ponúkajú české Mapy.cz. Ak ste skôr cyklista, vyskúšajte prepracovanú aplikáciu Bikemap, a ak vás to v horách ťahá naozaj vysoko, dajte šancu aplikácii PeakVisor, s ktorou sa zorientujete v okolitých kopcoch a ich vrcholoch.

Okrem plánovania cesty stojí za zváženie aj jej zaznamenávanie a následné zdieľanie zážitkov na niektorej zo športových sociálnych sietí. Stále populárnejšia je napríklad aplikácia Strava, na ktorú môžete zavesiť trasu a fotografie tak z vašej prechádzky, ako i z behu či cyklistického výletu.

Príroda

Cesta do lesa je zážitkom, ktorý sa nedá plnohodnotne nahradiť technikou. Správna aplikácia však dokáže zážitku dopomôcť a ešte ho umocniť. Takou je napríklad aplikácia PlantSnap, ktorá vám pomôže z fotografie rozpoznať hociktorú z vyše 600-tisíc rastlín v databáze či aplikácia Night Sky, s ktorou môžete svoj mobil naopak namieriť smerom k oblohe a interaktívne skúmať názvy hviezd či súhvezdí nad vami.

Osobitou kategóriou sú aplikácie sledujúce počasie. Okrem tých klasických, ktoré sú často zabudovanou súčasťou smartfónov, stojí za zmienku detailné slovenské iMeteo či Ventusky poskytujúce užitočné radarové snímky.

Prvá pomoc

Azda najdôležitejšou kategóriou aplikácií, ktoré sa vám zídu pri každom výlete do lesa, sú tie, ktoré vám doslova dokážu zachrániť život. Reč je v prvom rade o aplikáciách, ako je tá Horskej záchrannej služby, ktorou si jedným stlačením privoláte pomoc alebo odošlete núdzovú správu.

Na podobnej báze funguje aj aplikácia 155.sk, v ktorej si tiež dokážete vopred uložiť údaje o sebe a v prípade potreby si tak expresne rýchlo privolať pomoc v priebehu niekoľkých sekúnd. 

See more articles in this category les app mapy počasie prvá pomoc pohyb mobil
Ďalšie články

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac

Ako si vyrobiť balzam na pery? – video

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že si vyrobíte vlastný...

Zistiť viac