Zdravá sebaláska má v našich životoch veľký význam. Existuje však hranica, za ktorou tento prospešný vzťah k sebe končí a začína samoľúbosť a narcizmus, ktoré vznikajú práve z nedostatku lásky voči sebe samému. 

Vnútro vs. vonkajšok

Narcizmus je stav, pri ktorom osoba prejavuje nadmerný, ba priam až nezdravý záujem o seba a svoj vonkajší vzhľad. Všetko, čo sa týka jej osoby musí byť tip-top a vytvárať dojem dokonalosti, ktorý zakrýva vnútorný pocit prázdna.

Oproti tomu človek, ktorý prijal seba takého, aký je, nemá potrebu neustále zakrývať svoje nedostatky a nedokonalosti. Vie o svojich chybách a to mu pomáha tvoriť si zdravé sebavedomie, pretože sa naučil pracovať s tým, čo má, a nemá potrebu sa skrývať za falošnú predstavu o sebe.

Dávať vs. dostávať

Narcista môže pôsobiť veľmi príťažlivo a sebavedomo. Opak je však mnohokrát pravdou. Samoľúba osoba trpí veľkým nedostatkom lásky, čo sa odzrkadľuje na jej vzťahoch nielen k sebe, ale aj k svojmu okoliu. Namiesto toho, aby lásku dávala, ju potrebuje hlavne dostávať.

Mať sa rád nesie so sebou jednu hlavnú črtu a tou je, že osoba dokáže lásku nielen prijímať, ale v značnej miere dávať. Tento princíp sa odzrkadľuje na jej vzťahoch s okolím, ktoré dokáže plnohodnotne rozvíjať.

Istota vs. neistota

Pre narcistu sú charakteristické hlboko zakorenené neistoty a mimoriadne krehké ego. Obklopuje sa hmotnými predmetmi, ktoré mu dodávajú pocit istoty. Tým si posilňuje svoje ego a vytvára ochrannú bariéru proti akejkoľvek možnosti, že by ho ľudia vnímali ako slabého, neistého alebo menejcenného.

Osoba so zdravým vzťahom k sebe nepotrebuje maskovať svoju zraniteľnosť a neistotu materiálnom. Je k sebe a svojim blízkym úprimná a nebojí sa zdieľať svoje strachy.

Schopnosť mať sa rád a starostlivosť o seba nie je zlá, dôležité je však, ako pri takmer pri všetkom, poznať mieru lásky k sebe samému. 

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: samoľúbosť sebaláska narcizmus vnútro vonkajšok narcista
Ďalšie články

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac