Zdravá sebaláska má v našich životoch veľký význam. Existuje však hranica, za ktorou tento prospešný vzťah k sebe končí a začína samoľúbosť a narcizmus, ktoré vznikajú práve z nedostatku lásky voči sebe samému. 

Vnútro vs. vonkajšok

Narcizmus je stav, pri ktorom osoba prejavuje nadmerný, ba priam až nezdravý záujem o seba a svoj vonkajší vzhľad. Všetko, čo sa týka jej osoby musí byť tip-top a vytvárať dojem dokonalosti, ktorý zakrýva vnútorný pocit prázdna.

Oproti tomu človek, ktorý prijal seba takého, aký je, nemá potrebu neustále zakrývať svoje nedostatky a nedokonalosti. Vie o svojich chybách a to mu pomáha tvoriť si zdravé sebavedomie, pretože sa naučil pracovať s tým, čo má, a nemá potrebu sa skrývať za falošnú predstavu o sebe.

Dávať vs. dostávať

Narcista môže pôsobiť veľmi príťažlivo a sebavedomo. Opak je však mnohokrát pravdou. Samoľúba osoba trpí veľkým nedostatkom lásky, čo sa odzrkadľuje na jej vzťahoch nielen k sebe, ale aj k svojmu okoliu. Namiesto toho, aby lásku dávala, ju potrebuje hlavne dostávať.

Mať sa rád nesie so sebou jednu hlavnú črtu a tou je, že osoba dokáže lásku nielen prijímať, ale v značnej miere dávať. Tento princíp sa odzrkadľuje na jej vzťahoch s okolím, ktoré dokáže plnohodnotne rozvíjať.

Istota vs. neistota

Pre narcistu sú charakteristické hlboko zakorenené neistoty a mimoriadne krehké ego. Obklopuje sa hmotnými predmetmi, ktoré mu dodávajú pocit istoty. Tým si posilňuje svoje ego a vytvára ochrannú bariéru proti akejkoľvek možnosti, že by ho ľudia vnímali ako slabého, neistého alebo menejcenného.

Osoba so zdravým vzťahom k sebe nepotrebuje maskovať svoju zraniteľnosť a neistotu materiálnom. Je k sebe a svojim blízkym úprimná a nebojí sa zdieľať svoje strachy.

Schopnosť mať sa rád a starostlivosť o seba nie je zlá, dôležité je však, ako pri takmer pri všetkom, poznať mieru lásky k sebe samému. 

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: sebaláska narcizmus vnútro vonkajšok narcista samoľúbosť
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac