Školská desiata nemusí byť nudná

Školská desiata by nemala chýbať v žiadnej zo školských tašiek. Chlebík so šunkou a maslom je klasika, ktorej príprava nezaberie veľa času. Existuje však aj mnoho iných, časovo nenáročných desiat, ktoré spestria jedálniček školáka a navyše mu dodajú potrebnú energiu.

Pomazánky

Pomazánky sú chutné a ich najväčšou výhodou, okrem výživových hodnôt, je, že chutia výborne a dajú sa pripraviť na rôzne spôsoby. Tuniaková, vajíčková, cícerová, mrkvová, rybacia, syrová… Ich príprava je naozaj jednoduchá. Navyše ich môžete dať do malej krabičky ako dip a pribaliť dieťaťu malé kúsky zeleniny či pečiva, ktoré si doň môže namáčať.

Pita a wrap

Pita chlieb alebo wrap môžu byť skvelou alternatívou klasického chleba. Môžete ich naplniť kuracou šunkou, syrom, zeleninou alebo niektorou so spomínaných nátierok.

Studené šaláty

Šalát na desiatu? Nezvyčajné ale chutné. Cestovinový, strukovinový či obilninový šalát so zeleninou, jogurtom alebo kuracím mäskom je skvelým spestrením desiatového týždňa a jeho príprava vám navyše nezaberie veľa času.

Ovocie

Niečo sladké, no predsa zdravé. Nakrájajte si ovocie a napichnite ho na paličky ako špíz. Tu sa môžete vyhrať a kombinovať všetky druhy ovocia, ktoré má vaše dieťa rado. Táto veselá alternatíva prijme deti jesť viac ovocia bez zbytočných námietok.

Pitný režim

Najvhodnejším spôsobom, ako vaším ratolestiam zabezpečiť pitný režim, je čistá voda, ktorá však nemusí chutiť každému. V takom prípade môžete zmiešať 100 % džús s vodou alebo do vody nakrájať ovocie, aby voda dostala príchuť, s ktorou nebude mať dieťa problém. Alternatívou môžu byť aj ovocné alebo zelené čaje. Skúste sa vyhnúť sladeným vodám a minerálkam, ktoré nie sú pre dieťa najvhodnejšie.

Do prípravy zapojte aj deti, nech vidia celý proces. Tak si budú desiatu viac vážiť, priučia sa samostatnosti a zodpovednosti. Nechajte mu aj voľnú ruku vo výbere ingrediencií, veď samo vie, čo mu chutí najviac. Takto spolu strávite viac času a ak urobíte desiaty viac, môžete si ju pokojne tiež pribaliť do práce.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: pitný režim desiata škola pomazanky pita wrap jedlo ovocie
Ďalšie články
Návod na origami v tvare labute.

Ako vyrobiť origami labuť? – video

Labuť predstavuje symbol čistoty, oddanosti a pravej lásky. Už ste...

Zistiť viac

Ako pripraviť čokoládovú penu s malinami? – video

Keď niečo milujete, je to láska na celý život. To...

Zistiť viac
Malé dievča a chlapec voňajú kvety.

Päť mýtov o láske, o ktorých by ste mali vedieť

Básnici písali o láske po tisícročia, no až nedávno sa...

Zistiť viac