Spoznajte originálne a ekologické spôsoby, ako sa zbaviť použitých sáčkov s čajom a zvyškov kávy

Šálka kávy alebo dobrého čaju je bežnou súčasťou nášho dňa. Po príprave oboch nápojov vždy zostanú nejaké zvyšky – kávový grunt alebo vlhký sáčok s čajom. Spôsobov, ako ich znova použiť, je mnoho, a preto by bola škoda ich len tak vyhodiť do koša.

Čajové sáčky

Ako pohlcovač pachov

Čajové vrecúška výborne pohlcujú pachy. Ak máte problém so zápachom vo vašej chladničke, stačí umiestniť pár čajových vrecúšok do chladničky a nežiaduce arómy sa po pár dňoch stanú minulosťou.

Ako odmastňovač

Čajové vrecúška obsahujú kyselinu trieslovú, ktorá rozpúšťa tuky. Mastný hrniec stačí zaliať horúcou vodou, prihodiť pár vrecúšok od čaju, nechať cez noc odstáť a ráno riad iba opláchnuť.

Malý tip: Ak vrecúška znova vyvaríte a slabší výluh nalejete do rozprašovača, môžete ním vyleštiť zrkadlá a okná vo vašej domácnosti.

Ako ochrana rastlín

Slabší vývar z čajových vrecúšok ochráni vaše rastlinky pred plesňou, chorobami a škodcami. Vychladnutý odvar z niekoľkých vrecúšok zeleného čaju stačí pravidelne striekať na rastliny. Použité vrecúška však netreba vyhadzovať, stačí ich roztrhnúť a čaj rozsypať okolo stoniek. Použitý čaj poslúži ako výživa pre izbové rastliny.

Ako kozmetika

Vrecúška si môžete pridať do kúpeľa. Vaše telo príjemne zrelaxuje a pokožke sa vďaka antioxidantom dodá regeneráciu. Vychladnutý vývar zo znova prevarených čajových vrecúšok má blahodárne účinky aj na vlasy. Na svetlé vlasy sa hodí vývar z kamiliek, na tmavé z čierneho čaju.

Ak vás trápia kruhy pod očami, priložte si vychladené vrecúška na oči a nechajte pôsobiť niekoľko minút.

Kávový grunt

Ako odpudzovač hmyzu

Kávový grunt je vďaka kofeínu účinným odpudzovačom hmyzu. Stačí ak si ho nasypete do misky a položíte na miesto, kde sedávate, alebo ním poprášite okolie rastlín, ktoré trápi hmyz.

Ako pohlcovač zápachu

Podobne ako čajové sáčky, aj zvyšky kávy sú účinným pohlcovačom zápachu. Môžete ich nasypať do pančuchy alebo starej ponožky, vložiť na miesto zápachu a nechať pôsobiť. Ak máte problém s páchnucimi topánkami, kávový grunt pomôže aj tu.

Ako čistiaci prostriedok

Kávový grunt je možné použiť, aj keď sa jedná o usadeniny, ktoré sa dajú len ťažko vyčistiť. Taktiež nimi ľahko vyčistíte kuchynský drez alebo gril. Dávajte si však pozor a vyhnite sa pórovitým povrchom, na ktorých môže káva zanechať farebné škvrny.

Ako píling

Kávové zrniečka sú skvelým pílingom. Stačí ich zmiešať s medom alebo olivovým olejom a krúživými pohybmi masírovať pokožku. Tým sa rýchlo a ľahko zbavíte odumretých buniek pokožky.

Ak používate rôzne stylingové produkty, ako napríklad lak na vlasy, vyskúšajte si pred umytím vlasov vmasírovať do pokožky kávové usadeniny, ktoré vás zbavia nečistôt. Tento spôsob je vhodnejší pre tmavovlasé typy. Pri svetlejších vlasoch by mohlo vzniknúť zafarbenie.

Malý tip: Mnohé štúdie dokázali pozitívny vplyv kofeínu, ktorý obsahuje aj kávový grunt, na rast vlasov a prekrvenie pokožky hlavy.

See more articles in this category tipy eko kozmetika zápach odmastňovač rastliny čaj peeling
Ďalšie články

Ako si vyrobiť misku na ovocie? – video

Chcete mať doma svoj originálny výtvor? Vďaka samotvrdnúcej modelovacej hmote...

Zistiť viac

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac