Starí rodičia a vnúčatá – vzťah, ktorý prospieva obom stranám

Október je mesiacom úcty k starším. Jedným z prejavov takejto úcty môže byť aj čas, ktorý doprajete starým rodičom s ich vnúčatami. Prospejete tým nielen deťom (a svojmu voľnému času), ale najmä seniorom, na ktorých má blízky vzťah s vnúčatami takmer zázračný vplyv.

Učitelia, ako žiadni iní

Na chvíle strávené so starými rodičmi spomínajú mnohí z nás dodnes. Na letné prázdniny, teplé koláče od babičky či dedove napínavé príbehy. V živote detí majú starí rodičia nezastupiteľné miesto hneď z niekoľkých dôvodov.

Starí rodičia sú živou studnicou rád a príbehov, akú deti inde nenájdu. Majú čas sa podeliť o svoje skúsenosti a predstaviť život z perspektívy ľudí, ktorí o ňom vedia najviac. Starí rodičia tiež dotvárajú v deťoch pocit rodinnej harmónie a rodiny ako otvoreného prístavu, do ktorého sa môžu kedykoľvek vrátiť. Navyše svoje vnúčatá učia aj úcte k starobe a s ňou spojeným hodnotám, ktoré deti len ťažko nasajú od rovesníkov.

Štúdie tiež ukázali, že blízky vzťah medzi vnúčatami a starými rodičmi prináša veľké benefity aj v neskorších rokoch. Deti, ktoré si dobrý vzťah so starými rodičmi udržia aj počas tínedžerského obdobia, majú podľa výskumov menej problémov s vyjadrovaním emócií a nadväzovaním vzťahov s rovesníkmi.

Byť stále mladý

Ešte oveľa väčšie benefity však vzájomný vzťah medzi vnúčatami a starými rodičmi prináša seniorom. V prvom rade má blahodárne účinky v boji proti stresu – starostlivosť o najmenších dodá životu starých rodičov nový zmysel a naplnenie, pri ktorom zabudnú na mnohé starosti.

Tieto benefity sa však netýkajú len duševného, ale aj telesného zdravia. Naháňanie sa za deťmi a vymýšľanie rôznych zábaviek dodáva životu starých rodičov aj potrebnú fyzickú aktivitu, vďaka ktorej vydržia dlhšie mladí a čiperní.

A čo si budeme klamať, celkovej harmónii v rodine bez pochýb pomôže aj fakt, že starí rodičia sú perfektnou voľbou na stráženie detí v situácii, keď si rodičia potrebujú na pár hodín dopriať čas pre seba. Netreba sa však cítiť previnilo, v rukách starých rodičov sú deti v bezpečí a seniori tak na oplátku získajú ďalšie potvrdenie svojej užitočnosti – nielen vo vzťahu k vnúčatám, ale aj k svojim vlastným deťom.

Ďalšie články

Čierny, zelený alebo ovocný? Aké sú rozdiely medzi čajmi?

Druhým najobľúbenejším nápojom na svete, hneď po čistej vode, je...

Zistiť viac