Starí rodičia a vnúčatá – vzťah, ktorý prospieva obom stranám

Október je mesiacom úcty k starším. Jedným z prejavov takejto úcty môže byť aj čas, ktorý doprajete starým rodičom s ich vnúčatami. Prospejete tým nielen deťom (a svojmu voľnému času), ale najmä seniorom, na ktorých má blízky vzťah s vnúčatami takmer zázračný vplyv.

Učitelia, ako žiadni iní

Na chvíle strávené so starými rodičmi spomínajú mnohí z nás dodnes. Na letné prázdniny, teplé koláče od babičky či dedove napínavé príbehy. V živote detí majú starí rodičia nezastupiteľné miesto hneď z niekoľkých dôvodov.

Starí rodičia sú živou studnicou rád a príbehov, akú deti inde nenájdu. Majú čas sa podeliť o svoje skúsenosti a predstaviť život z perspektívy ľudí, ktorí o ňom vedia najviac. Starí rodičia tiež dotvárajú v deťoch pocit rodinnej harmónie a rodiny ako otvoreného prístavu, do ktorého sa môžu kedykoľvek vrátiť. Navyše svoje vnúčatá učia aj úcte k starobe a s ňou spojeným hodnotám, ktoré deti len ťažko nasajú od rovesníkov.

Štúdie tiež ukázali, že blízky vzťah medzi vnúčatami a starými rodičmi prináša veľké benefity aj v neskorších rokoch. Deti, ktoré si dobrý vzťah so starými rodičmi udržia aj počas tínedžerského obdobia, majú podľa výskumov menej problémov s vyjadrovaním emócií a nadväzovaním vzťahov s rovesníkmi.

Byť stále mladý

Ešte oveľa väčšie benefity však vzájomný vzťah medzi vnúčatami a starými rodičmi prináša seniorom. V prvom rade má blahodárne účinky v boji proti stresu – starostlivosť o najmenších dodá životu starých rodičov nový zmysel a naplnenie, pri ktorom zabudnú na mnohé starosti.

Tieto benefity sa však netýkajú len duševného, ale aj telesného zdravia. Naháňanie sa za deťmi a vymýšľanie rôznych zábaviek dodáva životu starých rodičov aj potrebnú fyzickú aktivitu, vďaka ktorej vydržia dlhšie mladí a čiperní.

A čo si budeme klamať, celkovej harmónii v rodine bez pochýb pomôže aj fakt, že starí rodičia sú perfektnou voľbou na stráženie detí v situácii, keď si rodičia potrebujú na pár hodín dopriať čas pre seba. Netreba sa však cítiť previnilo, v rukách starých rodičov sú deti v bezpečí a seniori tak na oplátku získajú ďalšie potvrdenie svojej užitočnosti – nielen vo vzťahu k vnúčatám, ale aj k svojim vlastným deťom.

See more articles in this category staroba vztahy starí rodičia vnúčatá učitelia mladosť
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac