Stratégie zvládania konfliktov nielen na školskej pôde

Konfliktom sa nevyhne nikto, ani vaše deti. Namiesto toho, aby ste sa im vo výchove detí vyhli, tak najlepšie, čo môžete urobiť je naučiť sa ich riešiť. Uvidíte, že vám za to v dospelosti poďakujú. Rady, ako ich to naučiť, nájdete v našom článku. 

Deti prichádzajú do prvých väčších konfliktov v škôlke alebo v škole. Pretože je to miesto, kde sa pretína veľa životných príbehov, veľa detí, každé z iného prostredia a rozlične vychované. Čo znamená, že v triede sa nachádzajú deti s odlišnými názormi, hodnotami a správaním, ktoré so sebou prinášajú konfliktné situácie.Vzniknutý konflikt však nemusí byť len negatívny, ale môže pomôcť ujasniť si vzájomné postoje, názory a prispievajú tiež k psychickej stabilite dieťaťa, vnútornej sile, pomáhajú prekonávať strach vyjadriť svoj názor a konfrontovať druhú stranu. Čo prispieva k rozvoju osobnosti. 

Počúvanie je základ

Naučte sa dieťa počúvať. Nezačnite ho hneď obviňovať, že je na vine. V akejkoľvek situácii sa snažte dieťa vypočuť. A zistite dôvody, prečo konflikt vôbec vznikol. Pýtajte sa ho konkrétne otázky, napríklad: Prečo zničilo súrodencovi hračku? Prečo udrel svojho spolužiaka? Otázkami sa pravdepodobne dozviete odkiaľ problém pramení. Tak ako vy počúvate vaše dieťa, naučte ho to isté. Aby si vedelo vypočuť iné dieťa, s ktorým prišlo do konfliktu. Bez bitky, kriku a s rozvahou. 

Komunikovanie s kľudom 

Naučte deti komunikovať po jednom. Bez prekrikovania. Ak chcem niečo povedať, počkám, kým ten druhý dorozpráva. Naučte ich, aby hovorili kľudným hlasom, bez kričania. A taktiež, aby vedeli vysvetliť svoju situáciu bez zbytočného udierania a fyzického násilia. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Vytvorte miesto, kde sa môže vyrozprávať

Keď už nastane konflikt, je to pre dieťa veľký emočný šok. Ak sa s ním o tom chcete rozprávať, vytvorte mu bezpečné prostredie. Vezmite si ho do objatia, držte sa za ruky. Aby sa cítilo v bezpečí a mohlo povedať všetko, čo ho trápi a má na srdci. 

Hľadajte spolu príčinu aj riešenie

Pýtajte sa, čo sa stalo, prečo sa hádajú, prečo sa stal tento konflikt a opýtajte sa, ako by problém riešili. Takýmto spôsobom ich naučíte o probléme komunikovať a nebáť sa o ňom rozprávať. 

Buďte vzorom pre svoje deti

Nezabúdajte, že čo vidia doma, tak budú opakovať v škole alebo v škôlke. Ak vidia doma nevhodné riešenie konfliktov, že sa neviete počúvať a prekrikujete sa, tak to bude automaticky robiť aj ono. Preto si dajte záležať, aby malo vo vás dobrý príklad. Pomôžte tomu druhému v konflikte vidieť problém z inej strany, objasnite mu problém z viacerých uhlov. A vždy počúvajte celým telom a snažte sa neskákať mu do reči. 

Celý proces riešenia konfliktných situácií je zdĺhavý a chce veľa trpezlivosti, ale pre dieťa je veľmi dôležitý. Naučí sa obraňovať samého seba a riešiť konflikty s rozumom, nie päsťami a škaredými slovami.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: rodičia tipy děti škola
Ďalšie články

Ako si vyrobiť vianočnú menovku z obrúska? – video

K štedrovečernému stolu by mala zasadnúť celá rodinka. Aby ste...

Zistiť viac

„Ja v podstate iba udržujem poriadok, neupratujem,” hovorí Mini Diamond blog – Silvia Škultéty

Rozprávali sme sa o začiatkoch blogovania, efektívnej práci, materstve, starostlivosti...

Zistiť viac

Zdravé vianočné koláče, ktoré si obľúbite

Medovníky, medvedie labky, linecké pečivo, štedrák… tieto typické koláče, ktoré...

Zistiť viac