Poznáte svoj typ postavy a aké strihy sa vám hodia?

Medzi 5 základných dámskych typov postáv patrí hruška, jablko, presýpacie hodiny, obdĺžnik a obrátený trojuholník. Každý typ postavy má svoje prednosti aj svoje nedostatky, ktoré je dobré poznať, aby ste podľa toho mohli zvoliť styling, ktorý vám pristane najviac. No ešte predtým je potrebné vedieť, aký typ postavy máte. V našom článku sa dozviete charakteristické črty jednotlivých typov postáv a aké strihy sa k nim najviac hodia.

Hruška 

Prvý typ postavy, ktorý si predstavíme je hruška. Charakteristické pre ňu je, že objem sa sústreďuje v dolnej časti tela a to najmä v oblasti bokov, zadku a stehien. Naopak, ramená a pás sú útlejšie. Ak máte tento typ postavy, tak sa zamerajte na hornú časť svojho tela, ktorú by bolo dobré opticky rozširovať. Ideálnym spôsobom je siahať po topoch so širokým výstrihom a upriamiť pozornosť tak na váš štíhly pás rôznymi skrátenými topmi. Lepšou voľbou sú pre vás obtiahnuté strihy ako oversized. Ak ste milovníčkou šiat, tak v obchodoch siahajte po tých, ktoré sú strihané v páse a majú áčkovú sukňu. Taktiež by ste sa vyvarovať mini sukniam a siahať po dlhších sukniach tiež s áčkových strihom. Čo sa týka sák, tak ako stvorené sú pre vás tie do pása a upnuté, aby ste upozornili na svoj štíhly pás. Ale skvelou voľbou pre vás sú aj krátke kardigany s gombíkmi.

Jablko 

Ako spoznáte, že máte typ postavy jablko? Jednoducho tak, že najväčší objem je v oblasti trupu. Či už sú to väčšie prsia, nevýrazný pás a keď priberáte, tak práve do týchto častí tela. Avšak vašou výhodou sú štíhle končatiny, na ktoré by ste sa mali zamerať a upriamiť na ne pozornosť. V prípade topov nesiahajte po obtiahnutých rolákových strihov, ale ideálne pre vás budú voľnejšie a otvorenejšie. Čo sa týka výstrihov, tak viac vám bude lichotiť véčkový výstrih ako ten okrúhly. A vždy lepšou voľbou sú rukávy ako tielka. V zimných mesiacoch nesiahajte po pleteninách s vrkočovým vzorom, pretože ten vás bude opticky rozširovať. Lepšie by pre vás bol kardigán. V prípade šiat si dávajte pozor na prestrihy v páse a áčkové strihy, tie vám nebudú veľmi lichotiť. Opakom sú puzdrové, ktoré sú pre vás ideálnou voľbou.

Presýpacie hodiny 

Tento typ postavy je charakteristický ženskými krivkami a štíhlym pásom. Stylingové tipy pre tento typ postavy je kopírovať krivky. Preto oversized strihy nie sú pre vás správnou voľbou. Naopak topy, ktoré sú upnuté na vás budú vyzerať veľmi dobre. Ak sa rozhodujete medzi košeľou alebo blúzkou, vždy radšej siahnite po blúzke strihanej do pásu. Čo sa týka saka, tak skrátené vypasované sako a nohavice s vysokým pásom sú pre vás ideálne. Aby vynikli vaše prednosti, krivky.

Obdĺžnik 

Ženská postava typu obdĺžnik je rovná postava bez výrazných kriviek. Takzvaná chlapčenská, no ženy tejto postavy majú veľkú výhodu, vyzerajú dobre, aj keď priberú. Tu sa najviac hodí oblečenie, ktoré opticky vyformuje pás. Na to sú ideálne topy s ozdobnými rukávmi, nie obyčajné tričká alebo tielka. Čo sa týka šiat, tak všetky, ktoré sa uväzujú v páse sú pre vás vhodné, napríklad aj také košeľové. Ak chcete sako alebo sveter, tak lepšou voľbou bude opäť na uväzovanie v páse.

Obrátený trojuholník

Spoznáte ho veľmi jednoducho. Podľa úzkych bokov a širokých ramien, ktorý vytvárajú takzvaný atletický vzhľad. Ak ste tento typ postavy, tak by ste sa mali zamerať na styling, ktorý opticky rozšíri spodnú časť vášho tela a zúži tú vrchnú. Preto by ste nemali siahať po širokých výstrihoch, ale mali by byť skôr ku krku. Šaty do áčka sú lepšou voľbou ako puzdrové a v prípade sukní siahajte po tých objemnejších ako upnutých. Ak rady nosíte saká dbajte na to, aby boli predĺžené. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Treba si však uvedomiť, že neexistuje dobrá a zlá postava. Každý typ postavy má svoje prednosti, na ktoré chceme upriamiť pozornosť aj svoje nedostatky, ktoré chceme zakryť. Preto je potrebné dbať na vhodný styling, ktorý vyváži jednotlivé proporcie a môžeme sa tak priblížiť k pomyselnému “ideálu” krásy. 

See more articles in this category tipy postava typ
Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac