Veľká organizácia šatníka a udržateľná móda

Prechod medzi ročnými obdobiami je ideálnym časom na organizáciu a prevetranie šatníka. Šifón, ľan alebo organza dostáva stopku a do popredia prichádza vrstvenie teplých materiálov. Ešte predtým, ako položíte svetre na popredné miesto v skrini, by ste mohli zvážiť myšlienku vytriedenia šatníka. Vytvorte viac miesta pre obľúbené kúsky, zbavte sa nenoseného oblečenia a prevoňajte skriňu. 

Organizácia sama o sebe je prospešná ako v živote, tak aj v skrini. Dokonca môže mať až psychicky pozitívne účinky. Napríklad, keď sa zbavíte nepotrebného vo vašom živote a vytvoríte priestor novému. Okrem toho, že sa vám bude vo vytriedenej skrini dobre orientovať a pozerať sa na ňu, dáte šancu nenoseným a zabudnutým kúskom. Bonusom môže byť darovanie oblečenia na charitu. Ako ale začať s organizáciou šatníka a ktoré kúsky už nie sú vhodné na charitu?

Veľká organizácia šatníka a udržateľná móda

Pokojne vyberte všetky šaty zo skrine von a vytvorte 3 kategórie: 

  • oblečenie, ktoré budete určite nosiť, 
  • to, o ktorom viete, že si už neoblečiete,
  • a šaty, o ktorých budúcnosti ešte nemáte úplnú predstavu. 

Pri tejto činnosti si môžete napríklad položiť otázky: Viete si predstaviť outfit, v ktorom použijete daný kúsok? Koľkokrát ste daný kúsok mali na sebe za posledný rok? Cítite sa v oblečení pohodlne? Padne vám veľkosť? Možno sa vám to bude zdať prehnané, no ak ste nemali daný kúsok za posledný rok či dva na sebe, s najväčšou pravdepodobnosťou si ho už neoblečiete. Samozrejme, s výnimkou večerných šiat či iných príležitostných vecí. 

Upratanie a prevoňanie skrine

Keď sú už poličky prázdne, prichádza na rad utretie prachu. Nepoužívajte však žiadne príliš aromatické prípravky alebo tie na olejovej báze. Úplne postačí teplá voda s kvapkou saponátu alebo ľahký sprej určený na utretie prachu, ktorý môžete aplikovať na papierovú utierku. Na prevoňanie skrine sú úžasné sušené kvety podľa vášho výberu, ktoré vložte do ľahkého vrecúška z organzy. Ideálna je napríklad aj levanduľa, ktorá dokonca odpudzuje hmyz vrátane nepríjemných molí. Prečítajte si o ďalších účinkoch aj o výrobe domáceho levanduľového oleja tu

Veľká organizácia šatníka a udržateľná móda

Šaty vhodné do odpadu verzus charita 

Použité oblečenie môže a nemusí byť v stále dobrej kondícii. Ak ste z vašej skrine vytriedili veci, ktoré už nebudete nosiť a ani nikto z vašej rodiny, no je vám ľúto ich len tak vyhodiť, uvažujte o charite. Je však dôležité poznať, aké oblečenie je vhodné posunúť ďalej a aké už nie. Na charitu venujte oblečenie, ktoré by ste sa ani vy nehanbili nosiť. Také, ktoré je čisté a bez väčších známok poškodenia. Patria sem teda dámske, pánske a detské kúsky, ale aj opasky, kabelky, topánky či iné doplnky. Ak je oblečenie aj po vypraní špinavé, znehodnotené a poškodené, radšej ho vyhoďte podľa pravidiel separácie vo vašom okolí. Zaujímavosťou je, že recykláciou materiálov sa zaoberajú už aj celosvetovo známe fast fashion značky. Mnohé z nich si nastavili program zberu šatstva ako globálnu iniciatívu, ktorá má ľudstvo nasmerovať k trvalo udržateľnej móde. Nositeľné a nosené kúsky putujú ďalej do second handov a tie, ktoré sú už znehodnotené, budú premenené na utierky či prešívané kolekcie alebo nájdu svoje využitie v automobilovom priemysle. 

Trvalo udržateľná móda

Pojem udržateľná móda je už nejaký ten čas na svete a aj na Slovensku narastá záujem o kúsky, ktoré sú opakom fast fashion. Udržateľná móda sa pri výrobe zameriava na ekologickú, sociálnu aj ekonomickú udržateľnosť. Vyznačuje sa udržateľným dizajnom, ktoré (slovami návrhárov) len tak rýchlo nevyjdú z módy. Môžete ich navzájom medzi sebou kombinovať, majú čisté a jednoduché línie, kvalitné materiály a na ich výrobu nebola zneužitá ľudská sila. Takéto kúsky bývajú označené aj ako Fair trade

 

See more articles in this category tipy udržateľnosť moda šatník fast fashion
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac