Veľká organizácia šatníka a udržateľná móda

Prechod medzi ročnými obdobiami je ideálnym časom na organizáciu a prevetranie šatníka. Šifón, ľan alebo organza dostáva stopku a do popredia prichádza vrstvenie teplých materiálov. Ešte predtým, ako položíte svetre na popredné miesto v skrini, by ste mohli zvážiť myšlienku vytriedenia šatníka. Vytvorte viac miesta pre obľúbené kúsky, zbavte sa nenoseného oblečenia a prevoňajte skriňu. 

Organizácia sama o sebe je prospešná ako v živote, tak aj v skrini. Dokonca môže mať až psychicky pozitívne účinky. Napríklad, keď sa zbavíte nepotrebného vo vašom živote a vytvoríte priestor novému. Okrem toho, že sa vám bude vo vytriedenej skrini dobre orientovať a pozerať sa na ňu, dáte šancu nenoseným a zabudnutým kúskom. Bonusom môže byť darovanie oblečenia na charitu. Ako ale začať s organizáciou šatníka a ktoré kúsky už nie sú vhodné na charitu?

Veľká organizácia šatníka a udržateľná móda

Pokojne vyberte všetky šaty zo skrine von a vytvorte 3 kategórie: 

  • oblečenie, ktoré budete určite nosiť, 
  • to, o ktorom viete, že si už neoblečiete,
  • a šaty, o ktorých budúcnosti ešte nemáte úplnú predstavu. 

Pri tejto činnosti si môžete napríklad položiť otázky: Viete si predstaviť outfit, v ktorom použijete daný kúsok? Koľkokrát ste daný kúsok mali na sebe za posledný rok? Cítite sa v oblečení pohodlne? Padne vám veľkosť? Možno sa vám to bude zdať prehnané, no ak ste nemali daný kúsok za posledný rok či dva na sebe, s najväčšou pravdepodobnosťou si ho už neoblečiete. Samozrejme, s výnimkou večerných šiat či iných príležitostných vecí. 

Upratanie a prevoňanie skrine

Keď sú už poličky prázdne, prichádza na rad utretie prachu. Nepoužívajte však žiadne príliš aromatické prípravky alebo tie na olejovej báze. Úplne postačí teplá voda s kvapkou saponátu alebo ľahký sprej určený na utretie prachu, ktorý môžete aplikovať na papierovú utierku. Na prevoňanie skrine sú úžasné sušené kvety podľa vášho výberu, ktoré vložte do ľahkého vrecúška z organzy. Ideálna je napríklad aj levanduľa, ktorá dokonca odpudzuje hmyz vrátane nepríjemných molí. Prečítajte si o ďalších účinkoch aj o výrobe domáceho levanduľového oleja tu

Veľká organizácia šatníka a udržateľná móda

Šaty vhodné do odpadu verzus charita 

Použité oblečenie môže a nemusí byť v stále dobrej kondícii. Ak ste z vašej skrine vytriedili veci, ktoré už nebudete nosiť a ani nikto z vašej rodiny, no je vám ľúto ich len tak vyhodiť, uvažujte o charite. Je však dôležité poznať, aké oblečenie je vhodné posunúť ďalej a aké už nie. Na charitu venujte oblečenie, ktoré by ste sa ani vy nehanbili nosiť. Také, ktoré je čisté a bez väčších známok poškodenia. Patria sem teda dámske, pánske a detské kúsky, ale aj opasky, kabelky, topánky či iné doplnky. Ak je oblečenie aj po vypraní špinavé, znehodnotené a poškodené, radšej ho vyhoďte podľa pravidiel separácie vo vašom okolí. Zaujímavosťou je, že recykláciou materiálov sa zaoberajú už aj celosvetovo známe fast fashion značky. Mnohé z nich si nastavili program zberu šatstva ako globálnu iniciatívu, ktorá má ľudstvo nasmerovať k trvalo udržateľnej móde. Nositeľné a nosené kúsky putujú ďalej do second handov a tie, ktoré sú už znehodnotené, budú premenené na utierky či prešívané kolekcie alebo nájdu svoje využitie v automobilovom priemysle. 

Trvalo udržateľná móda

Pojem udržateľná móda je už nejaký ten čas na svete a aj na Slovensku narastá záujem o kúsky, ktoré sú opakom fast fashion. Udržateľná móda sa pri výrobe zameriava na ekologickú, sociálnu aj ekonomickú udržateľnosť. Vyznačuje sa udržateľným dizajnom, ktoré (slovami návrhárov) len tak rýchlo nevyjdú z módy. Môžete ich navzájom medzi sebou kombinovať, majú čisté a jednoduché línie, kvalitné materiály a na ich výrobu nebola zneužitá ľudská sila. Takéto kúsky bývajú označené aj ako Fair trade

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: fast fashion tipy udržateľnosť moda šatník
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac