Veľkonočné tradície na Slovensku a v zahraničí

Čo sa vám vybaví ako prvé, keď sa povie Veľká noc? Tipujeme, že to budú korbáče, kraslice, oblievačka a možno… možno ešte dni pracovného voľna. No napríklad taký Francúz sa na Veľký piatok pekne poberie do práce a v Guatemale si pochutnávajú na rôznych druhoch sušených rýb.

Veľkonočné dni na Slovensku

Mnohé z našich slovenských tradícii sa tak trochu vytrácajú. Tradície a zvyky Veľkej noci u nás prežívajú skôr v regiónoch s väčším počtom veriacich obyvateľov. Vzhľadom na to, že ide o kresťanský sviatok, je to prirodzené. 

Zelený štvrtok

Veľkonočné sviatky štartujeme Zeleným štvrtkom. Podávajú sa zelené pokrmy, aby sa ľudia po celý rok tešili dobrému zdraviu. V nákupných košíkoch tak dominujú špenát, kel, brokolica, hrášok, či dokonca avokádo. Aby ste predišli chorobám, ráno by ste sa mali poumývať rosou pri východe slnka. V tento deň by sa tiež nemalo nič požičiavať, aby ostala peňaženka plná. 

Veľký piatok

Veľkonočný týždeň pokračuje Veľkým piatkom, kedy si ľudia pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista. Naši predkovia sa zvykli kúpať v potoku ešte pred východom slnka. Dievčatám to malo pomôcť k urýchleniu rastu ich vlasov a krajšej pleti. Predpokladalo sa, že v tento deň cíti dobytok menej bolesti a preto bol Veľký piatok tiež dňom jeho značkovania. Aj z tohto predpokladu vychádza zvyk štepiť stromy práve v tento deň.

Veľkonočný víkend

Počas Bielej soboty sa pripravujú hody, pretože sa končí 40 dňový pôst. Údené bravčové, klobásky, huspenina, kapustnica… To všetko Slováci milujú dodnes. Jedna z najmilších tradícií, ktorú sme si zachovali je zdobenie vajíčok, kraslíc a pletenie korbáčov. Gazdinky sa do toho zväčša púšťajú na Veľkonočnú nedeľu.

Veselý pondelok

Veľká noc vrcholí pondelkovou šibačkou, oblievačkou a v neposlednom rade zábavou. To všetko ostáva peknou spomienkou na slovenský folklór.

V zahraničí lietajú džbány z okien

Vedeli ste, že pre Američanov je to druhý najväčší sviatok, hneď po Halloweene? Predbehli aj populárne Vianoce.

Na Veľký piatok nebudete v celom Francúzsku počuť zvoniť zvony. Podľa tamojšej legendy totiž odleteli do Ríma, kde sa naplnia vajcami a pri spiatočnej ceste ich rozhadzujú do záhrad a domov.

Na ostrove Korfu v Grécku sa počas veľkonočnej soboty vyhadzujú z okien hrnce, hlinené nádoby a džbány. Končia na zemi rozbité na márne kúsky. Podľa ich slov by to malo zabezpečiť bohatú úrodu a hojnosť počas roka. K novej žatve sa predsa hodí aj nový riad.

V Nórsku sa Veľká noc točí okolo riešenia záhadných vrážd. Ide o detektívky v akejkoľvek podobe – filmy, seriály, knihy, články, či dokonca obaly niektorých potravín. Skúsiť odhaliť páchateľa môžete, napríklad, aj v príbehu, ktorý je vytlačený na škatuli od mlieka.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: kraslice Veľká noc korbáče oblievačka Zelený štvrtok Veľký piatok
Ďalšie články

Ako si vyrobiť vianočnú menovku z obrúska? – video

K štedrovečernému stolu by mala zasadnúť celá rodinka. Aby ste...

Zistiť viac

„Ja v podstate iba udržujem poriadok, neupratujem,” hovorí Mini Diamond blog – Silvia Škultéty

Rozprávali sme sa o začiatkoch blogovania, efektívnej práci, materstve, starostlivosti...

Zistiť viac

Zdravé vianočné koláče, ktoré si obľúbite

Medovníky, medvedie labky, linecké pečivo, štedrák… tieto typické koláče, ktoré...

Zistiť viac