Vianočné trhy, ktoré nesmiete zmeškať

zima

Dôvodov, prečo sa tešiť na koniec novembra a december, je skutočne veľa. Jedným z nich sú aj tradičné vianočné trhy. Na ne sa rovnako tešia dospelí aj deti. Niet sa čomu čudovať, vyzdobený a vysvietený stromček, ktorý krásne dotvára historické budovy, rozvoniavajúci punč, kapustnica, klobáska či medovina. Vianočné trhy majú svoje čaro aj u nás na Slovensku, ale pre niektoré sa oplatí vycestovať aj za hranice. V našom článku sa dozviete, ktoré to sú. 

Bratislava, Slovensko

Už tradične najkrajšie vianočné trhy má naše hlavné mesto. Je to čas v roku, keď na Hlavnom, Hviezdoslavovom aj Františkánskom námestí zavládne vianočná atmosféra, doplnená kultúrnym programom. V stánkoch nájdete varené víno, remeselné výrobky aj chutné občerstvenie, preto nezabudnite mať pri sebe vreckovky

Náš tip: V tomto období môžete vidieť v meste premávať vianočnú električku, ktorá poteší najmä najmenších. Ak máte deti, určite sa v nej povozte po vianočnej Bratislave – iste to bude pre ne veľký zážitok. 

Trnava, Slovensko

Medzi naše ďalšie najnavštevovanejšie vianočné trhy patria tie v Trnave. Začínajú sa pri nádherne vysvietenom stromčeku na Trojičnom námestí a pokračujú ďalej Hlavnou ulicou, kde nájdete vianočné stánky s rôznymi dobrotami aj remeselnými výrobkami.

Náš tip: Ak nemáte strach z výšky, určite vám odporúčame vyjsť na mestskú vežu, odkiaľ budete mať krásny výhľad na celé vianočné trhy a všetky vežičky kostolíkov v meste. Práve vďaka nim sa nazýva Trnava slovenským malým Rímom. 

Nitra, Slovensko

Aj Nitra sa môže pýšiť krásnym vianočným mestečkom. Vianočné trhy nájdete na Svätoplukovom námestí pri Divadle Andreja Bagara, kde vám vianočné trhy ponúknu okrem pravej vianočnej atmosféry, o ktorú sa postará vyzdobený stromček či vianočný punč, aj krásny výhľad na vysvietený Nitriansky hrad.

Banská Bystrica, Slovensko

Námestie SNP, ktoré je obklopené historickými budovami, doplnia drevené stánky, vianočné svetlá so stromčekom a čarovná atmosféra je na svete! Môžete tu objaviť remeslá, ktoré vďaka vianočným trhom opäť ožívajú. Tiež si môžete kúpiť keramické či sklenené predmety, ručne robené mydlá, sviečky či postavičku zo šúpolia, ktorá vám ozdobí dom. 

Náš tip: Okolie Banskej Bystrice praje lyžiarom, a ak sa preto vyberiete do tejto oblasti, pred návštevou vianočných trhov si môžete ísť aj s celou rodinou zalyžovať. Ak nie ste lyžiari, tak si môžete spraviť výlet napríklad do romantickej Banskej Štiavnice.

Bardejov, Slovensko

Historickému centru, ktoré je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, vianočné obdobie skutočne svedčí. Bardejov sa oplatí navštíviť kedykoľvek v roku, ale obdobie, keď Radničné námestie zaplnia vianočné stánky, si nemôžete nechať ujsť. V priestoroch starobylej mestskej radnice a pod lipami bude množstvo stánkov s krásnymi medovníkmi, výrobkami z dreva, keramiky či vosku.

Košice, Slovensko

Vianočné trhy v Košiciach sú skutočne rozprávkové. Hlavná ulica, ktorá je najdlhšou pešou zónou na Slovensku, sa premení na rozprávkovú krajinku plnú vianočných stánkov a svetiel. Tie spolu so známym Dómom svätej Alžbety vytvárajú krásne vianočné scenérie.

Náš tip: Poprechádzajte sa po centre Košíc a nezabudnite vyjsť na najvyššiu vežu spomínaného Dómu svätej Alžbety, odkiaľ uvidíte tú košickú vianočnú atmosféru. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Český Krumlov, Česká republika

Naši českí susedia sa môžu tiež pochváliť krásnymi vianočnými trhmi. Medzi jedny z nich patria aj tie v Českom Krumlove. Radia sa medzi najkrajšie v Európe a sú situované pod romantickým barokovým zámkom. Český Krumlov je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a jeho čarovnú atmosféru a architektúru ako z rozprávky ešte viac umocňuje vianočné obdobie.

Brno, Česká republika

Vianočné trhy v Brne sú od nás len na skok, preto ak ste ich ešte nenavštívili, urobte tak a uvidíte, že nebudete ľutovať. Nájdete tu napríklad aj tradičný drevený Halouzkův betlém na Dominikánskom námestí a určite vás okúzlia i historické uličky odeté vo vianočnom šate. 

Praha, Česká republika

V srdci Prahy na Staromestskom námestí nájdete tradičné vianočné trhy, ktoré majú úžasnú atmosféru. Prechádzka po pražských uličkách v čase Vianoc je niečo kúzelné. Nechýbajú tu typické české vianočné sušienky, pečené gaštany, klobásky, ale skutočné čaro vianočných trhov v Prahe spočíva v ich lokalite, pretože okolo vysvietených stánkov vyčnieva historický Týnsky chrám či Pražský orloj.

Viedeň, Rakúsko

Neďaleko Bratislavy nájdete jedny z najčarovnejších vianočných trhov v Európe. Najkrajšie viedenské námestia sa premenia na kúzelné vianočné trhy s vôňou punču a vareného vína. Najznámejšie nájdete na Námestí Márie Terézie a na Radničnom námestí.

Budapešť, Maďarsko

Opäť tu máme tip na krásne trhy neďaleko našich hraníc, ktoré sa tiež môžu zaradiť medzi tie najkrajšie v Európe. Vianočné trhy sa nachádzajú na viacerých miestach, ale tie hlavné nájdete na námestí Vörösmarty a pred Bazilikou Szent István. Ohúri vás tam laserová projekcia na bazilike, autentická maďarská kuchyňa, a najmä ľadové klzisko okolo veľkého vianočného stromčeka, kde si na svoje prídu deti aj dospelí.

Nech už sa vyberiete na ktorýkoľvek vianočný trh, verte, že každý má svoju neopakovateľnú atmosféru a so skvelou spoločnosťou si užijete zábavu kdekoľvek. 

See more articles in this category tipy Vianoce
Ďalšie články

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac

Ako si vyrobiť balzam na pery? – video

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že si vyrobíte vlastný...

Zistiť viac