Viete ako sa správne zbaliť na dovolenku? Buďte efektívni

Balenie nemusí byť takou hrôzou, ako sa na prvý pohľad zdá. Niektorí z nás sa balia aj tri dni vopred, aby si ešte zopár krát skontrolovali, či naozaj na nič nezabudli. A tu prichádza bod zlomu. Zakaždým si do kufra či cestovnej tašky prihodíme kozmetiku, nohavice naviac či absolútne bizarnú vec, ktorú doma nevyužívame aj päť rokov. Kilá oblečenia pribúdajú a neraz sa to odrazí aj na poplatkoch za batožinu na letiskách. Koľko vecí teda skutočne potrebujeme? A ako sa efektívne zbaliť?

Vytvorte si plán na každý deň 

Na začiatok si zrátajte, koľko dní budete skutočne na dovolenke a aké počasie vás približne čaká. Práve počasie je veľakrát nevyspytateľné, no aj na to sa viete pripraviť. V deň odchodu na dovolenku si oblečte pohodlné šaty, ktoré si po príchode na miesto odložíte a opäť oblečiete v deň odchodu. Znie to banálne, no takýmto trikom ušetríte vo svojom kufri miesto v prepočte až na dva dni. Rovnako nezabudnite na kusy oblečenia do teplého aj chladného počasia. Všeobecne platí, že tenisky a sandále sú na letnú dovolenku ideálnym riešením. Pribaľte si so sebou aj jeden pár elegantných topánok, ktoré využijete na romantickú večeru či na nečakanú formálnu príležitosť. A to najdôležitejšie –  spodná bielizeň, ktorú potrebujete na každý deň! 

Rolovanie verzus skladanie 

Keď už máte oblečenie pokope, pripravenú kozmetiku aj nevyhnutné veci ako lieky a podobne, prichádza skutočná výzva. Všetko uložiť do kufra alebo cestovnej tašky čo najefektívnejšie. Väčšina z nás je zvyknutá oblečenie skladať do komína. Existuje však aj druhý spôsob – rolovanie. Práve to je veľmi efektívne. Pokojne rolujte oblečenie z prírodných materiálov ako bavlna alebo vlna. Vytvárajte však pevné rolky a ihneď ich ukladajte do kufra vedľa seba. Budú držať pokope a pri správnom uložení minimalizujete pokrčenie látky. Rovnako môžete kombinovať rolovanie aj skladanie. Záleží od konkrétnych kusov oblečenia a či ide o syntetické alebo prírodné látky. Uvidíte, že každým ďalším balením sa budete vďaka nadobudnutej skúsenosti zlepšovať.

Zopár užitočných tipov 

  • Umiestnite čo najviac ponožiek a spodné prádlo do priestoru, ktoré ponúkajú topánky. Topánky uložte na dno kufra a týmto vytvoríte prvú vrstvu. 
  • Na vyplnené topánky ďalej položte váhovo ťažšie veci ako rifle, nohavice, uterák či hrubší sveter. Rolujte alebo skladajte, snažte sa však čo najviac vyplniť priestor aj po bokoch a zarovnávajte objem kufra. 
  • Pokiaľ máte nejaké krehké veci, uložte ich na vrstvu svetrov a riflí viac do stredu kufra. Tie preložíte ďalšou vrstvou vecí a vyhnete sa prípadnému rozbitiu. 
  • V tejto fáze rolujte alebo skladajte tričká, tielka, košele, ľahšie blúzky a šaty. Vypĺňajte voľné priestory.
  • Navrch uložte drobné veci vrátane liekov alebo kozmetiku, ktorú si ale nezabudnite vložiť najlepšie do plastového vrecúška či tašky. Určite ste už počuli príbeh o prasknutom šampóne v kufri… 
  • Príručná batožina, batoh alebo kabelka by mali obsahovať aj hygienické potreby pre každý prípad. Ideálnym riešením sú papierové vreckovky aj vlhčené utierky. Tie využijete pri cestovaní na milión spôsobov a oceníte ich najmä v nečakaných situáciách. No a, samozrejme, pred odchodom si nezabudnite skontrolovať všetky doklady, mobil, nabíjačku a individuálne nutné potreby. 

A ako postupovať pri balení sa na cestu domov? Postupnosť vecí určite zachovajte, no myslite na špinavú bielizeň, ktorú by ste mali vložiť do osobitného vrecúška. Balenie kufra si vyžaduje istú prax, no postupom času sa viete zbaliť aj neuveriteľne rýchlo a efektívne. 

See more articles in this category balenie tipy triky leto dovolenka
Ďalšie články

Ako si vyrobiť misku na ovocie? – video

Chcete mať doma svoj originálny výtvor? Vďaka samotvrdnúcej modelovacej hmote...

Zistiť viac

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac