Viete, prečo sú niektorí ľudia ľaváci a ktoré bežné činnosti sú pre nich komplikovanejšie?
Tento článok nevznikol náhodou, ale celkom účelovo. Práve 13. augusta oslavujeme Medzinárodný deň ľavákov a tak si dnes posvietime na tých ľavorukých. To, že niektorí z nás preferujú ľavú ruku, nie je žiadny rozmar, ale biologická predispozícia. Ako a kedy sa teda stávame ľavákmi?
Ľavákmi nazývame ľudí, ktorí majú ľavú ruku obratnejšiu ako pravú. To znamená, že už malé dieťa má tendenciu chytať predmety automaticky do ľavej ruky. Pri bežných činnostiach však pozorujeme aj dominanciu jedného z iných párových orgánov či končatín. Hovoríme napríklad aj o dominancii ľavej nohy. Dnes je už ľaváctvo v spoločnosti plne akceptované, no ešte pred 50 rokmi mali rodičia aj učitelia ľavákov tendenciu deti preúčať. V praxi to znamenalo nútené písanie pravou rukou, aj keď ste boli od narodenia ľavák. Aj dnes môžete počuť príbehy o preúčaní, stačí sa opýtať napríklad starých rodičov.
Znie to prehnane, no ľaváctvo sa naozaj ešte v dávnych časoch považovalo za niečo neželané a dokonca boli týmto ľuďom prisudzované čarodejnícke schopnosti. Rovnako tak spoločnosť považovala ľavákov za ľudí “druhej kategórie”. Našťastie je 21. storočie v tomto múdrejšie a o ľavákoch sa dokonca rozpráva ako o tých inteligentnejších či výnimočnejších. Z celkovej populácie sveta je asi 12 % ľavákov. Ľaváctvo nie je určite žiadny výmysel, ale vec týkajúca sa vývinu plodu v maternici. V mnohých výskumoch sa hovorilo, že ľaváctvo determinujú rozdiely medzi ľavou a pravou hemisférou mozgu. Podľa výskumu z Univerzity v Bochume určuje ľaváctvo už samotná miecha. Každá naša činnosť začína v mozgu, následne sa vyšle signál do miechy a tá ho pretransformuje do pohybu. Do 15. týždňa vývinu plodu sú však tieto činnosti od seba úplne nezávislé. Laicky povedané, dieťa si už vtedy vyberá “svoju ruku” či obľúbenú stranu.
Práve ľaváctvo bolo predmetom mnohých štúdií a prišlo sa na zopár zaujímavostí:
- existuje viac mužov ľavákov ako žien,
- písanie ľavou rukou je už v spoločnosti plne akceptované, no stále existujú krajiny, ktoré ľaváctvo odmietajú,
- ženy po 40-tke majú o 130 % väčšiu pravdepodobnosť porodiť dieťa – ľaváka,
- ľaváci viac podliehajú alkoholizmu a dyslexii.
Pri tomto všetkom je ale zaujímavé spomenúť aj bežné činnosti, ktoré sú pre ľavákov komplikovanejšie. Obyčajné nožnice na strihanie sú vyrábané iba pre pravákov. Mnohým ľavákom robí problém písanie napríklad atramentovým perom, ktoré z času na čas kvapne na papier a ľavou rukou ihneď rozmažú kvapku. Práve kvôli tomu si mnoho ľavákov položí pod ruku papierovú vreckovku. Ľaváci potrebujú aj gitaru s pražcom na opačnú stranu či špeciálnu počítačovú myš. Veci, nad ktorými sa vôbec nezamýšľame, môžu byť pre ľaváka naozaj otravné. A keďže sme vyššie spomenuli, že na svete je asi 12 % ľavákov, medzi nimi sú, samozrejme, aj známe osobnosti. Ktoré?
Známi ľaváci
Medzi ľavorukých velikánov patrili napríklad Wolfgang Amadeus Mozart, Pablo Picasso, Mark Twain, Isaac Newton či Leonardo da Vinci. Hrdých ľavákov máme aj medzi hercami či spevákmi. Obľúbený Morgan Freeman však podstúpil v roku 2008 operáciu lakťa a ramena a nevie používať prsty na ľavej ruke. Medzi ľavákov patria aj Lady Gaga, Angelina Jolie, Bill Gates, známa Phoebe zo seriálu Priatelia, Barack Obama či Julia Roberts. To je len zopár známych mien, no dnes už, našťastie, nikto nemusí ľaváctvo skrývať. Aspoň v modernej spoločnosti 21. storočia. Máte aj vy vo svojom okolí ľavákov?
Ako na zosúladenie pracovného, školského rozvrhu a krúžkov? Tu sú naše tipy
S príchodom nového školského roka prichádzajú aj výzvy, ktoré rodičia...
Zistiť viacAko si vyrobiť zvieratká z toaletnej rolky? – video
Neviete, čo robiť s deťmi v tomto jesennom počasí? Čo...
Zistiť viacAko si vyrobiť kľúčenku s menom? – video
Hurá, škola volá! Čo tak si s deťmi vytvoriť praktickú...
Zistiť viac