Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme viac. Darčekov, ozdôb, jedla, pitia… 

Priznajme si však – nemáme tej hojnosti už dosť aj počas roka? A nespočíva čaro sviatkov práve v tom, že počas nich spomalíme a začneme robiť veci trochu inak? Ak v tomto momente súhlasne prikyvuje hlavou a premýšľate, že by ste tieto sviatky konečne skúsili prežiť trochu minimalistickejšie, tu je zopár tipov, ako na to.

Darčeky? Nekupujte, vyrábajte

Vlastnoručne vyrobené darčeky nemusia byť riešením len v prípade, keď sa vám minú peniaze. Okrem peňaženky vedia slušne uľaviť aj prírode a zároveň potešiť blízkych viac než ďalšia várka univerzálnej kozmetiky či tričiek s vtipným nápisom.

Tipov, do čoho sa pustiť, je neúrekom. Čo tak vyrobiť blízkym ozdobenú sviečku na mieru, voňavý difuzér alebo napríklad korkovú podložku

Viac zjesť ≠ viac prežiť

Minimalizmus sa netýka len darčekov či ozdôb, ale aj položky, ktorá je pre mnohých tým najväčším prejavom sviatočnej hojnosti – jedla. Spraviť si minimalistické sviatky totiž môže znamenať aj to, že tento rok nenapečiete do zásoby a namiesto preplneného stola sa zameriate na Vianoce preplnené zážitkami.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Tento záväzok viete šikovne spojiť aj s prvým spomenutým bodom. Prineste návšteve namiesto darčekov radšej koláče vlastnej výroby. Nielenže tým ušetríte, ale možno aj potešíte hostiteľa, ktorý bude mať o starosť menej.

Súďte aj podľa obalu

Minimalistické Vianoce – na rozdiel od väčšiny iných vecí – spoznáte aj podľa obalu. Konkrétne podľa obalu vianočných darčekov. Rolky papiera, ktoré rok čo rok znášate domov, len aby ste ich ešte pred koncom roka vyhodili do koša, totiž patria k tomu najzbytočnejšiemu vianočnému plytvaniu.

Riešení je hneď niekoľko. Buď môžete problém riešiť štýlovo – a baliť darčeky do prečítaných novín – alebo naozaj minimalisticky a tvorivo zároveň: výrobou látkových tašiek. Tie vie obdarovaný použiť počas roka aj na iné veci alebo do nich vie zabaliť vlastné darčeky budúci rok.

Posuňte to ďalej

Posledný tip je skôr univerzálny. Dá sa aplikovať na všetky spomenuté body a nielen na Vianoce, ale aj v novom roku. Jeho podstata je jednoduchá – nehromaďte veci, ale posúvajte ich ďalej. Či už ide o nechcené darčeky, nadbytok koláčov alebo oblečenie, ktoré vám už nesedí. 

Nič nerozprúdi minimalistické sviatky lepšie, než zbavenie sa zbytočností. V prvom rade tým uľavíte sebe a svojmu svedomiu. Nuž a v tom druhom znížite plytvanie aj u niekoho ďalšieho, komu vaše prebytočné veci posuniete.

See more articles in this category tipy šetrenie Vianoce
Ďalšie články

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac

Ako si vyrobiť balzam na pery? – video

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že si vyrobíte vlastný...

Zistiť viac