Výroba toaletného papiera – zaujímavosti nielen z dávnej histórie

Vraví sa, že Rimania vynašli pred tisíckami rokov kanalizačný systém, aby sa naň potom na dlhé storočia zabudlo. A tak nejako podobne to bolo aj s výrobou toaletného papiera. To však nie je jediná zaujímavosť, ktorou sa môže pýšiť táto jednoduchá rolka spracovaného papiera…

Toaletný papier. Tak jednoduchá a v našich očiach zároveň nenahraditeľná pomôcka. Predsa boli časy, kedy ľudstvo tento objav novoveku (toaletný papier, ako ho poznáme dnes), nepoužívalo. A možno vás to prekvapí, ale aj dnes sú na mape sveta krajiny, ktoré sa dokážu zaobísť aj bez neho. Ale poďme pekne postupne…

Privilégium cisárskeho dvora

Prvé odkazy na toaletný papier sa datujú do 8. až 9. storočia v Číne. Vtedy asi ešte nemali toľko copywriterov, ako my dnes, aby zaznamenali ďalšie písomné poznatky, pretože nasledujúce stovky rokov sa o ňom zaryto mlčalo. Prelomovým bolo až 14. storočie. Počas vlády čínskej dynastie Ming sa používali útržky akéhosi papierového tkaniva, ktoré bolo dokonca parfumované. Túto vymoženosť si mohli dovoliť len ľudia z cisárskeho dvora a nikto viac. A tým nikto viac myslíme skutočne nikto. Ani zvyšok sveta také šťastie nemal.

Sladké 21. storočie

Pýtate sa, čo bolo skôr ako toaletný papier? Zdalo by sa, že čokoľvek, čo bolo v tej chvíli poruke. Po prečítaní určite sami uznáte, že žiť v súčasnej dobe nie je vôbec zlé…

 • Starovekí Rimania používali špongiu so slanou vodou prichytenej na palici.
 • Námorníci si vystačili so strapatým koncom lana.
 • Bohatším ľuďom v stredoveku bola dopriata látka, krajka, vlna, chudobnejším zostala len  ruka s vodou, prípadne seno, lístie či drevené hobliny.
 • Američania zasa zužitkovali na tento účel kukuričné listy.
 • Inuiti mali vždy pre seba neobmedzené množstvo snehu.

Zdroj obr.: flushtoiletblog.blogspot.com

Američania na scéne

Moderný toaletný papier so svojou komerčnou podobou uzrel svetlo sveta až v roku 1857. Postaral sa o to Američan Joseph Gayetty, ktorý bol na svoj produkt tak hrdý, že na každý list tlačil aj svoje meno. Mimochodom, tento toaletný papier predávala jeho spoločnosť len ako ploché listy papiera, ktoré sa na trhu ale veľmi neujali aj napriek tomu, že sľubovali liečivé účinky. Ľudia radšej používali listy schránkového katalógu Sears Roebuck.  Na čo vyhadzovať peniaze za papier, keď vám niečo podobné príde zadarmo a rovno do domu?

K výrobe toaletného papiera na rolkách sa dostávame až v roku 1890 vďaka spoločnosti Scott Paper Company, ktorú založili bratia Edward I. a Clarence W. Scott. Oproti Gayettymu mali väčší úspech, pretože sa najprv zamerali na hotely, drogérie, teda tzv. B2B (bussiness to bussiness, pozn. red.) sektor.

Zdroj obr.: listverse.com

V našich končinách vtedy fungovala napríklad papiereň v Harmanci, ktorú vybudoval v roku 1829 banskobystrický kupec František Zikmund Leicht ako fabriku na ručnú výrobu papiera a patrila k najmodernejším papierenským závodom v Rakúsko-Uhorsku. Skladaný toaletný papier pod značkou Hermandol sa tu začal vyrábať na prelome 19. a 20. storočia. Na kotúčikový došlo až v novodobej histórii papierne, kedy fabrika ako prvá v bývalej ČSSR v roku 1972 začala s jeho výrobou.

Zdroj obr.: hu.museum-digital.de

Téma, o ktorej sa nehovorí

Až do roku 1902 si spoločnosť Scott Paper Company nechcela pripísať žiadne zásluhy za výrobu tejto toaletnej pomôcky. Témy týkajúce sa miesta, kam aj králi chodia pešo, boli totiž pre Američanov dlho tabu. Predstava, že niekto si ide kúpiť do obchodu toaletný papier a hanbí sa produkt pomenovať, je až smiešna.

Prekonávať postupne túto citlivú tému sa podarilo až firme Charmin v roku 1928, ktorá umiestnila na obal logo s peknou ženou. Tá mala v ľuďoch vyvolávať jemnosť a spokojnosť. Spolu s predajom ekonomického balenia štyroch roliek to bol taký dobrý marketingový ťah, že firme pomohol prežiť aj Veľkú hospodársku krízu v medzivojnovom období. Mimochodom, Charmin je aj dnes popredným výrobcom toaletného papiera za veľkou mlákou. Logo však časom získalo podobu bábätka a momentálne je ich tvárou medveď.

Odvtedy prešiel toaletný papier značným vývinom. Postupom času sa zaviedla parfumácia, pridali sa 2-3 vrstvy i rôzna potlač – od jednoduchých vzorov až po farebné obrázky predávané často ako „limitovaná séria“.

Čo ste o toaletnom papieri (ne)vedeli?

Ak vás zaujalo historické okienko tejto hygienickej pomôcky, ešte si chvíľu počkajte a čítajte ďalej. Máme pre vás niekoľko zaujímavých perličiek, z ktorých podaktorým možno padne sánka.

Až 70 – 75 % ľudskej populácie toaletný papier skoro nikdy nepoužíva. Napríklad Indom stačí ruka a voda. Ale pozor, zásadne ľavá ruka. Pravou totižto jedia a ich zámena je pre domácich veľkým prehreškom.

Kto bol na dovolenke v Grécku, vie, že použitý toaletný papier tam nesmie skončiť v záchodoch. Inžinieri totiž naprojektovali príliš úzke odtokové hrdlá, ktorými by toľko odpadu neprešlo. Po vykonaní potreby musíte hodiť papier do koša.

Hľadáte lacné svadobné šaty? Môžete si ich dať „vyskladať“ z toaletného papiera. Každý rok sa dokonca usporadúva súťaž o najlepšie šaty z tohto materiálu, výherkyňa získava až 10-tisíc dolárov.

Zdroj obr.: themarkerpost.com

Toaletný papier má v kalendári aj svoj deň. Američania ho formálne uznávajú ako Národný deň toaletného papiera a každoročne pripadá na 26. augusta.

Na svete máme aj najdrahší toaletný papier. Vyrobil ho jeden Austrálčan z 22-karátového zlata, ktorým je obtočená celá rolka. Pôvodne bol vyrobený na propagačné účely, môžete si ho však aj kúpiť. Stačí vám nato 1,3 milióna dolárov.

Zdroj obr.: youtube.com

Guinessova kniha rekordov tiež ukrýva jeden vzácny výsledok – najväčšiu rolku toaletného papiera. Vytvorila ju už spomínaná firma Charmin. Jej priemer bol 2,97 metra, výška 2,59 m.

Záverečné čerešničky na torte:

 • Priemerne použije človek 57 útržkov toaletného papiera za deň.
 • Jedna rolka toaletného papiera vydrží v domácnosti približne 5 dní.
 • Údajne si vraj 1 z 20 ľudí po jeho použití neumyje dôkladne ruky.
 • Vôňa sa aplikuje vždy na rolku, nie na samotný papier ako kedysi.
 • 7 % Američanov vraj kradne toaletný papier v hoteloch a moteloch.
 • 61 % ľudí používa toaletný papier na starostlivosť o nos, 17 % na odstránenie rozliatych tekutín a 8 % si ním zmýva make-up.

Keď sa pri jednej štatistike pýtali respondentov, čo by si vzali na opustený ostrov, 49 % z nich uprednostnilo toaletný papier pred jedlom. Trúfame si tvrdiť, že aj my Slováci ho už pokladáme za samozrejmosť. Veď ruku na srdce, vedeli by ste si predstaviť život bez toaletného papiera?

See more articles in this category fakty toaletný papier história zaujímavosti
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko,...

Zistiť viac