Záchodová doska hore či dole? A čo toaletný papier?

Najviac sporov pri spolunažívaní ženy a muža vzniká pravdepodobne kvôli doske na toalete. A tento problém sa vlečie naprieč generáciami. Veď prvý splachovací záchod s ventilom vytvoril John Harington pre kráľovnú Alžbetu I. už v 16. storočí. Odvtedy už pretieklo veľa vody a zrejme aj veľa trpezlivosti pri dohadovaní sa o tom, v akej polohe má tá nešťastná záchodová doska vlastne byť. A nielen tá. Aj to, ako má byť otočený toaletný papier, je často diskutovanou témou.

Záchodová doska zaujala aj ekonómov

Prvý moderný splachovací záchod v podobe, akej ho poznáme dodnes, sa objavil v roku 1886. Od tohto roku teda môžeme zrejme datovať aj známy spor o dosku – hore alebo dole? Dvíhanie, respektíve sklápanie dosky dokonca zaujalo aj ekonómov, ktorí na túto tému napísali pár štúdií. Podľa niektorých je najefektívnejšie nechať dosku v polohe, v akej bola naposledy používaná a nemíňať energiu na zmenu jej polohy. Náklady na zmenu polohy dosky si tak partneri podelia približne napoly. Ďalší ekonóm mužom odporúča nechať dosku po každom druhom použití hore a po každom prvom ju sklopiť.

Zaužívanou normou však je nechať dosku vždy dole – súhlasí s tým aj iný behaviorálny ekonóm. Ak podľa neho žena zistí, že sa tak nestalo, začne po partnerovi kričať a následky prinášajú oveľa vyššie náklady, ako námaha muža pohnúť doskou smerom nadol. Toľko o záchode z pohľadu ekonómov, nákladov a výnosov:)

Zdroj: Pexels

Spory sa vedú aj kvôli toaletnému papieru

Niekomu je jedno, ako visí toaletný papier, iný na správnom otočení bazíruje, ba ešte si dá námahu aj s ozdobným skladaním prvého útržku. Pravdou je, že je pohodlnejšie a hygienickejšie odvíjať papier z pozície, kedy sa neopiera o stenu, a visí teda spredu. Na takéto zavesenie existuje dokonca aj patent z roku 1891, ktorý vytvoril Seth Wheeler, podnikateľ z New Yorku.

To, že dnes už sa skúma snáď všetko, niekedy aj vzťahy a súvislosti medzi vecami, ktoré by nám ani na um nezišli, dokazuje aj výskum doktorky Gildy Carle. Tá uskutočnila experiment, ktorý odhaľuje charakter človeka na základe toho, ako má zavesený toaletný papier. Do výskumu bolo zapojených dvetisíc mužov a žien od osemnásť do sedemdesiatpäť rokov z rôznych etnických skupín. Okrem iného sa účastníkov pýtali: „Akým smerom otáčate toaletný papier?“ Doktorka to údajne spočiatku myslela skôr ako vtip, no nečakane dospela k zaujímavým zisteniam. Na základe toho, ako otáčame toaletný papier, možno rozoznávať vraj dva typy ľudí: submisívnych  a dominantných.

Ľudia, ktorí dávajú toaletný papier zdola, teda k stene, sú submisívnejšie typy (obr. B). Dlhšie sa rozhodujú a majú tendenciu váhať. Váhavosť často prenášajú aj do citových záležitostí. Ak ich nahnevajú niektoré udalosti, veľakrát nerobia nič proti tomu. Možno ich tiež charakterizovať ako altruistických dobrákov, ktorí sú ľahšie ovplyvniteľní a úspech prenechávajú radšej iným.

Tí, ktorí ťahajú toaletný papier zvrchu, teda od steny, sú dominantnejšie typy (obr. A). Nezvyknú váhať, idú hneď „na vec“. Záležitosti si riešia viac egoisticky, sú odvážnejší a v niektorých situáciách môžu byť až škodoradostní. Zaujímavé je, že ľudia, ktorí patria k tým dominantnejším, majú dokonca nutkanie otáčať toaletný papier do druhého smeru aj na návšteve, informoval thesun.co.uk.

Ako je to u vás doma? Vznikajú u vás konflikty, v akej pozícii bude záchodová doska či toaletný papier? O vaše názory sa môžete s nami podeliť na Facebooku🙂

See more articles in this category záchodová doska toaletný papier záchod
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac