Zatočte s novoročnou depkou, začnite sa hýbať

Po sviatočnom voľne ani chýru, ani slychu. Všade naokolo je sychravo a šedivo. Do výplaty je ďaleko a novoročné predsavzatia vyprchali so silvestrovským šampanským. Všetko sa pomaly štartuje do ďalších dvanástich mesiacov, len vy akosi stále stojíte? Vitajte v najdepresívnejších dňoch roka.

Podľa psychológov skutočne existuje najdepresívnejší deň roka. Je to tretí pondelok v januári a môže sa natiahnuť na niekoľko dní. Britský psychológ Cliff Arnall prišiel s termínom Blue Monday (z angl. smutný pondelok). Najtemnejší dátum roka nestanovil na základe vlastných pocitov, ale podľa vzorca. Do pomeru dal veličiny ako počasie; mieru povianočného dlhu; mesačnú výplatu; čas, ktorý ubehol od Vianoc; dobu, za ktorú sme zlyhali v napĺňaní novoročných predsavzatí; mieru demotivácie a ako veľmi potrebujeme niečo urobiť. Osobitú algebru vytvoril pre cestovnú kanceláriu Sky Travel, ktorej naháňal zákazníkov.

Na januárovom smútku však predsa čosi je. Podľa švédskych vedcov sú najlepším liekom na zimné smútky lyžovanie či snowboardovanie. Vedci na univerzite v Lunde a Uppsale pozorovali účastníkov najväčších tamojších lyžiarskych pretekov Vasaloppet. Dráha má až 90 km. Vedci vedeli, že pretekári vo všeobecnosti žijú aktívnejšie, nefajčia a majú sklony k dlhovekosti. Na vzorke takmer 400-tisíc ľudí však chceli vedieť, či sú oproti bežným smutným smrteľníkom menej ovplyvňovaní povianočnou „depkou“.

Experti v prvom kroku vylúčili zo štúdie ľudí, ktorí boli diagnostikovaní klinickou depresiou. Pri ostatných zistili, že nejde len o fyzickú aktivitu, ale zimný koktejl mnohých faktorov. Hoci sa cítime dobre, pretože niečo robíme pre svoje telo, je nám v zime lepšie aj preto, že sme vystavení slnečnému žiareniu v prírodnom prostredí. Švédski pretekári majú o 50% lepšiu náladu než ich statickí spoluobčania. Navyše, je tiež rozdiel, s kým trávime čas. Podľa odborníkov tímové športy nášmu mozgu prospievajú oveľa viac než ostatné.

Ak teda na vás príde zimná melanchólia, zorganizujte si priateľský turnaj na čerstvom vzduchu. Nezabudnite pri tom na správne oblečenie a imunitu. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: nálada pohyb nový rok lyžovanie depresia
Ďalšie články

„Menej je viac ako nič,“ hovorí talentovaná Maťa Kavalír Bucková

Napriek tomu, že žije s manželom s ťažkým ochorením ALS,...

Zistiť viac

Ako si vytvoriť návyk a začať pravidelne čítať?

​​Čítanie je jedným z najužitočnejších návykov, ktoré človek môže mať....

Zistiť viac

Ako pripraviť paté z kuracích pečienok? – video

Ukážeme vám skvelý recept na paté z kuracích pečienok podľa...

Zistiť viac