Zdravé vzťahy: Ako mať dobrý vzťah k sebe a k iným

Vzťah k sebe samým je jeden z najdôležitejších v našom živote. Mnohým z nás sa stáva, že na tento vzťah zabúdame, čo nám môže skomplikovať naše vnímanie samých seba, ale aj spounažívanie s našimi blízkymi. Pri budovaní tohto vzťahu, tak ako aj iných, je dôležité dbať na tieto veci:

Odpustenie

Každý z nás občas zakopne. Tak to už v živote chodí a chybám sa nevyhneme. Predsa sme len ľudia a chyby robí každý jeden z nás. Dôležité je, čo s tým urobíme ďalej. Najúčinnejšia a zároveň najťažšia cesta je odpustenie sebe aj druhým. Nemá zmysel si niesť ťažké veci so sebou a trápiť sa nad vecami, ktoré zmeniť nedokáže. Treba sa posunúť ďalej. 

Neporovnávať sa

Všetci máme vlastnú cestu životom, ktorá je jedinečná. Nemá zmysel sa porovnávať s inými ľuďmi. Porovnávaním si len pokazíme obraz o seba a môžeme nadobudnúť pocit, že nie sme dosť dobrí. 

S porovnávaním sú úzko späté aj sociálne siete, kde vidíme všetko „dokonalé“. Treba si uvedomiť, že obsah, ktorý je na týchto platformách prezentovaný, má niekedy veľmi ďaleko od reality. Preto je potrebné brať ho s rezervou a dopriať si od tohto virtuálneho sveta občasný detox.

Sebavedomie

Zdravé sebavedomie a poznanie vlastnej hodnoty je dôležitým aspektom pri tvorbe vzťahov. Podstatnou časťou budovania sebavedomia je dôvera vo vlastné schopnosti, kvality a úsudok. Nie je potrebné báť sa pochybenia, ktoré je bežnou súčasťou života. Chybovanie na vašej hodnote nič nemení.

Potreby

Nezabúdajte na seba! Každá ľudská bytosť má svoje potreby. Občas sa stáva, že namiesto, aby sme vyhoveli vlastným potrebám, uprednostníme potreby niekoho iného a zabudneme na seba. Každý by si mal určiť svoje hranice, ktoré mu pomôžu v naplnení vlastných potrieb.

Ak s niekým netrávime čas, nemôžeme ho skutočne spoznať. To isté platí o nás samých. Je dôležité, aby sme si vyhradili čas, ktorý strávime osamote, napr. na prechádzku, kávu alebo inú aktivitu, ktorú máme radi.

Vďačnosť

Oslavujme každé malé víťazstvo. Na ceste k zdravým vzťahom je vďačnosť veľmi dôležitá. Nič nepríde zo dňa na deň, preto buďme vďační za každý malý progres.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: detox odpustenie sebavedomie potreby vďačnosť tipy vztahy
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac