Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa líšia napríklad jazyky. Tiež je rozdiel medzi angličtinou a nemčinou. Keď nepoznáte ten daný jazyk, tak len ťažko nájdete spoločnú reč. A podobne to chodí aj vo vzťahoch. Ak nepoznáme náš alebo partnerov jazyk lásky, môže to byť dôvod, prečo máme vo vzťahu pocit, že si nerozumieme. Kľúčom je lepšia komunikácia, otvorenosť a to, že budeme poznať naše jazyky lásky. Viac o nich sa dočítate v článku. 

 

Ako vzniklo 5 jazykov lásky? 

Celosvetovo uznávaný manželský poradca a terapeut Gary Chapman na základe svojich dlhoročných skúseností z manželskej poradne zjednotil 5 jazykov lásky:

1. slová uistenia

2. pozornosť

3. prijímanie darov

4. fyzický dotyk

5. skutky služby

Všetky svoje poznatky z praxe zhrnul a napísal knihu 5 jazykov lásky.  

 

Prečo by ste mali poznať svoj aj partnerov jazyk lásky? 

Každý sa chce cítiť vo vzťahu milovaný a pochopený. A keďže každý z nás je iný, tak máme aj inú emocionálnu potrebu lásky. Gary Chapman ju v knihe nazval ako „nádrž lásky“, ktorá sa u každého z nás dokáže naplniť iným spôsobom. Iným jazykom lásky. Ak nepoznáme jazyk lásky nášho partnera, tak môžu nastať chvíle, keď sa môžeme snažiť, koľko chceme, ale vo vzťahu nebude spokojný. Autor knihy 5 jazykov lásky tvrdí, že ľudia majú prirodzenú tendenciu prejavovať lásku spôsobom, akým ju sami najradšej prijímajú. Tým, že začneme prejavovať lásku jazykom, ktorému partner rozumie, dosiahneme vo vzťahu väčšie porozumenie. Poďme si ich predstaviť bližšie.

1. Slová uistenia 

Každý chce počuť vo vzťahu pekné slová, no niektorí o čosi viac. Ľudia, ktorí komunikujú týmto jazykom lásky, tak ich potešia slová, že ich ľúbite, vážite si ich a obdivujete ich. Poteší ich esemeska, papier s odkazom na chladničke či telefonát do práce. Gary Chapman tvrdí, že jedno vyznanie lásky tým, že poviete “ľúbim ťa”, dokáže naplniť nádrž lásky a odporúča venovať vo vzťahu aspoň jeden kompliment denne. 

2. Pozornosť

Pri partnerovi s týmto jazykom lásky odložte mobil, vypnite notebook a venujte sa mu skutočne naplno. Venujte mu pozornosť a bude sa cítiť milovaný. Zaujímajte sa oňho, ako sa počas dňa v práci mal a jeho odpoveď si bez rušenia vypočujte. Venujte sa v tej danej chvíli len jemu. 

3. Fyzický dotyk

Pod fyzickým dotykom sa nemyslí len sexuálny charakter, ale dotyky, ktoré vyjadrujú vzájomnú intimitu. Ako napríklad pohladkanie po vlasoch, objatie, masáž, dotyky rúk či spoločné leňošenie. Fyzická blízkosť je vo vzťahu naozaj nenahraditeľná. Gary Chapman vo svojej knihe spomína, že bábätká, ktoré mali so svojimi rodičmi blízky vzťah plný pozitívneho fyzického kontaktu, mali v dospelosti zdravšie vzťahy ako deti, ktorým chýbal dotyk. 

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

4. Prijímanie darov 

Pri tomto jazyku lásky si nepredstavujte drahé dary. Skôr malé pozornosti ako napríklad kytica kvetov, obľúbená sladkosť či lístky do divadla. Dôležitý ani nie je samotný darček ako čas, ktorý tomu venovala druhá osoba. Že si na vás spomenula a venovala výberu darčeka svoj čas. Gary Chapman tvrdí, že aj malý darček je pre človeka hovoriaceho týmto jazykom lásky silným prejavom náklonnosti.

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

5. Skutky služby

Ako hovorí príslovie: „Skutky sú silnejšie ako slová.“ To stopercentne platí pre tento jazyk lásky. Ak chcete prejaviť lásku takémuto človeku, vyskúšajte ho prekvapiť nejakým milým gestom. Pripraviť mu do práce obed, natankovať auto či upratať. Pre mnohých ľudí je práve tento jazyk lásky zo všetkých tým najsilnejším.  

 

Či už máte so svojím partnerom rovnaký jazyk lásky, alebo nie, spája vás láska. Teraz, keď už poznáte svoj aj partnerov jazyk lásky, budete vedieť ešte otvorenejšie spolu komunikovať, viac si rozumieť a užívať si spoločne strávený čas.  

 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

See more articles in this category komunikácia vztah láska
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac