Ako čo najľahšie rozbehnete svoju udržateľnú domácnosť?

Každý domov môže byť udržateľnejší. Na úvod netreba žiadnu veľkú revolúciu ani konflikty s ostatnými členmi domácnosti. Postačí zopár malých zmien, ktorými uľavíte sebe, aj našej planéte. Kde s nimi začať?

Oblečenie

Vhodnou oblasťou, v ktorej spustiť vaše odhodlanie správať sa ohľaduplnejšie k prírode, je oblečenie. Namiesto nakupovania stále nových kúskov, ktoré po sezóne končia v koši, sa oplatí zamyslieť nad udržateľnou módou. Ide o investíciu, ktorá sa prejaví v čase tak na vašej peňaženke (kvalitnejšie a udržateľnejšie oblečenie vydrží dlhšie), ako i prírode.

S oblečením sa spája tiež ďalší užitočný trend spojený s ekologickosťou – upcyklácie. V preklade ide o pretvorenie a využitie kusu oblečenia na iný účel – starej košele na sexy šaty, nohavíc na kabelku či tašku alebo tričiek na handry. Za zváženie stojí tiež takzvaný swap oblečenia (výmena nechcených kúskov s niekým druhým) – či už v rámci rodiny alebo na komunitnej báze.

Upratovanie

Sférou, v ktorej je príležitostí na posun k väčšej ekologickosti hneď niekoľko, je naša domáce upratovanie. Začať sa dá pri výmene mydiel či saponátov za ich ekologické varianty a pokračovať pri rozložiteľných sáčkoch do koša či kefách na riad. V tomto prípade však nemusí ísť výhradne o výmenu menej ekologických materiálov za ekologické.

Sústrediť sa môžete napríklad na šetrenie vodou pri umývaní podlahy, ale aj pri zohrievaní v rýchlovarnej kanvici či oprave kvapkajúcich batérií (tejto téme sme sa detailnejšie venovali v jednom z predchádzajúcich článkov). A samozrejmosťou, na ktorú pri upratovaní netreba zabúdať, je tiež správne triedenie odpadu.

Ďalšie tipy

Existuje množstvo ďalších krokov, ktoré môže vaša domácnosť na svojej ekologickej ceste podniknúť – od úplne jednoduchých až po také, ktoré si vyžadujú väčšiu zmenu myslenia. K tým prvým patrí napríklad zaobstaranie si podložky na pečenie (namiesto opätovného míňania papierov), drevených či bambusových kefiek na zuby, sklenených alebo kovových slamiek a látkových tampónov na odličovanie či tašiek, ktoré vymeníte za igelitky.

Rozhodnutím, ktoré má veľký vplyv na udržateľnosť domácnosti, no dospieť k nemu nemusí každý, je tiež odhodlanie obmedziť alebo úplne vylúčiť z jedálnička mäso. Na úvod však možno postačí aj úplne malá zmena, po ktorej aj podobné väčšie predsavzatia prídu ľahšie.

Nové informácie z tohto článku vám určite pomôžu aj v zábavnom EKO kvíze, ktorý sme si pre vás nachystali. Otestujte sa!

 

Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac