Ako čo najľahšie rozbehnete svoju udržateľnú domácnosť?

Každý domov môže byť udržateľnejší. Na úvod netreba žiadnu veľkú revolúciu ani konflikty s ostatnými členmi domácnosti. Postačí zopár malých zmien, ktorými uľavíte sebe, aj našej planéte. Kde s nimi začať?

Oblečenie

Vhodnou oblasťou, v ktorej spustiť vaše odhodlanie správať sa ohľaduplnejšie k prírode, je oblečenie. Namiesto nakupovania stále nových kúskov, ktoré po sezóne končia v koši, sa oplatí zamyslieť nad udržateľnou módou. Ide o investíciu, ktorá sa prejaví v čase tak na vašej peňaženke (kvalitnejšie a udržateľnejšie oblečenie vydrží dlhšie), ako i prírode.

S oblečením sa spája tiež ďalší užitočný trend spojený s ekologickosťou – upcyklácie. V preklade ide o pretvorenie a využitie kusu oblečenia na iný účel – starej košele na sexy šaty, nohavíc na kabelku či tašku alebo tričiek na handry. Za zváženie stojí tiež takzvaný swap oblečenia (výmena nechcených kúskov s niekým druhým) – či už v rámci rodiny alebo na komunitnej báze.

Upratovanie

Sférou, v ktorej je príležitostí na posun k väčšej ekologickosti hneď niekoľko, je naša domáce upratovanie. Začať sa dá pri výmene mydiel či saponátov za ich ekologické varianty a pokračovať pri rozložiteľných sáčkoch do koša či kefách na riad. V tomto prípade však nemusí ísť výhradne o výmenu menej ekologických materiálov za ekologické.

Sústrediť sa môžete napríklad na šetrenie vodou pri umývaní podlahy, ale aj pri zohrievaní v rýchlovarnej kanvici či oprave kvapkajúcich batérií (tejto téme sme sa detailnejšie venovali v jednom z predchádzajúcich článkov). A samozrejmosťou, na ktorú pri upratovaní netreba zabúdať, je tiež správne triedenie odpadu.

Ďalšie tipy

Existuje množstvo ďalších krokov, ktoré môže vaša domácnosť na svojej ekologickej ceste podniknúť – od úplne jednoduchých až po také, ktoré si vyžadujú väčšiu zmenu myslenia. K tým prvým patrí napríklad zaobstaranie si podložky na pečenie (namiesto opätovného míňania papierov), drevených či bambusových kefiek na zuby, sklenených alebo kovových slamiek a látkových tampónov na odličovanie či tašiek, ktoré vymeníte za igelitky.

Rozhodnutím, ktoré má veľký vplyv na udržateľnosť domácnosti, no dospieť k nemu nemusí každý, je tiež odhodlanie obmedziť alebo úplne vylúčiť z jedálnička mäso. Na úvod však možno postačí aj úplne malá zmena, po ktorej aj podobné väčšie predsavzatia prídu ľahšie.

Nové informácie z tohto článku vám určite pomôžu aj v zábavnom EKO kvíze, ktorý sme si pre vás nachystali. Otestujte sa!

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: domácnosť upratovanie tipy eko udržateľnosť ekodomácnosť oblečenie
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac