Ako sa vychystať a na čo nezabudnúť pred cestou do lesa?

Z vychádzok do prírody sa v posledných mesiacoch stala ešte obľúbenejšia a masovejšia aktivita. Ako sa však na cestu do lesa pripraviť tak, aby sme na nič nezabudli a neohrozili vlastnú bezpečnosť?

Jednou vecou je orientácia a správanie sa v samotnom lese – na to príde čas v neskorších článkoch. Každému výletu do lesa však predchádza fáza plánovania a balenia, ktorú neradno podceniť. Práve tá možno do najväčšej miery ovplyvní, aký zážitok si z lesa odnesieme.

Kam a kedy?

Kľúčová otázka každej cesty do lesa znie – kam presne pôjdeme? V tesnom závese nasleduje druhá – a koľko to bude trvať? Na obe otázky vedia uspokojivo odpovedať rôzne aplikácie, no kľúčové je pýtať sa ich ešte pred cestou, nie uprostred lesa s nedostatočným vybavením a zlým signálom.

Trase a dĺžke cesty totiž treba prispôsobiť tak čas, kedy vyrazíme (vo všeobecnosti platí staré známe: čím skôr, tým lepšie), aj rezervu, ktorú si necháme do zotmenia. Dôležité je tiež skontrolovať si predpoveď počasia, skúsenosti druhých turistov z rovnakej trasy a od veci nie je ani uložiť si úsek plánovanej cesty do offline mapy.

V čom?

Otázku, ktorú je takisto dobré riešiť skôr, než pár minút pred odchodom, je zoznam vecí a oblečenia, ktoré si na cestu pribalíte. Základom je pevná obuv (nie, v sandáloch ani šľapkách sa do lesa naozaj nechodí) a správne oblečenie – ideálne tzv. funkčné, ktoré nezaberie v ruksaku veľa miesta a v prípade potreby vás dokáže dostatočne zahriať.

Z ostatných predmetov je základom voda, jedlo (nie ťažké na nosenie, no s veľkou energetickou hodnotou), mobil či aspoň iné zariadenie s GPS, baterka, vreckovky, pre serióznejších turistov aj chodiace palice, nožík či zápalky a podľa obdobia aj opaľovací krém či repelent. S výnimkou naozaj kľúčových vecí by zvyšok toho, čo si na cestu pribalíte, nemal vážiť viac, než pohodlne unesiete na vlastnom chrbte.

S kým?

Hovorí sa, že úspech výletu nespočíva v tom, kam si to namierite, ale s kým sa tam vyberiete. Platí to v prípade cesty do lesa a dokonca aj v prípade, ak sa vyberiete úplne sám. 

Nikdy by ste totiž nemali zabúdať na to, že o vašom výlete a približnej trase, ako i očakávanom čase príchodu, by mal vedieť aspoň jeden ďalší človek. Nešťastné podvrtnutie členka sa vám môže prihodiť aj na krátkej prechádzke lesoparkom a stručná správa, ktorú ste zanechali pred odchodom svojmu kamarátovi, vám môže napokon zachrániť oveľa viac, než len zážitok z výletu. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: príroda oblečenie les turistika obuv
Ďalšie články
Návod na origami v tvare labute.

Ako vyrobiť origami labuť? – video

Labuť predstavuje symbol čistoty, oddanosti a pravej lásky. Už ste...

Zistiť viac

Ako pripraviť čokoládovú penu s malinami? – video

Keď niečo milujete, je to láska na celý život. To...

Zistiť viac
Malé dievča a chlapec voňajú kvety.

Päť mýtov o láske, o ktorých by ste mali vedieť

Básnici písali o láske po tisícročia, no až nedávno sa...

Zistiť viac