Ako sa vychystať a na čo nezabudnúť pred cestou do lesa?

Z vychádzok do prírody sa v posledných mesiacoch stala ešte obľúbenejšia a masovejšia aktivita. Ako sa však na cestu do lesa pripraviť tak, aby sme na nič nezabudli a neohrozili vlastnú bezpečnosť?

Jednou vecou je orientácia a správanie sa v samotnom lese – na to príde čas v neskorších článkoch. Každému výletu do lesa však predchádza fáza plánovania a balenia, ktorú neradno podceniť. Práve tá možno do najväčšej miery ovplyvní, aký zážitok si z lesa odnesieme.

Kam a kedy?

Kľúčová otázka každej cesty do lesa znie – kam presne pôjdeme? V tesnom závese nasleduje druhá – a koľko to bude trvať? Na obe otázky vedia uspokojivo odpovedať rôzne aplikácie, no kľúčové je pýtať sa ich ešte pred cestou, nie uprostred lesa s nedostatočným vybavením a zlým signálom.

Trase a dĺžke cesty totiž treba prispôsobiť tak čas, kedy vyrazíme (vo všeobecnosti platí staré známe: čím skôr, tým lepšie), aj rezervu, ktorú si necháme do zotmenia. Dôležité je tiež skontrolovať si predpoveď počasia, skúsenosti druhých turistov z rovnakej trasy a od veci nie je ani uložiť si úsek plánovanej cesty do offline mapy.

V čom?

Otázku, ktorú je takisto dobré riešiť skôr, než pár minút pred odchodom, je zoznam vecí a oblečenia, ktoré si na cestu pribalíte. Základom je pevná obuv (nie, v sandáloch ani šľapkách sa do lesa naozaj nechodí) a správne oblečenie – ideálne tzv. funkčné, ktoré nezaberie v ruksaku veľa miesta a v prípade potreby vás dokáže dostatočne zahriať.

Z ostatných predmetov je základom voda, jedlo (nie ťažké na nosenie, no s veľkou energetickou hodnotou), mobil či aspoň iné zariadenie s GPS, baterka, vreckovky, pre serióznejších turistov aj chodiace palice, nožík či zápalky a podľa obdobia aj opaľovací krém či repelent. S výnimkou naozaj kľúčových vecí by zvyšok toho, čo si na cestu pribalíte, nemal vážiť viac, než pohodlne unesiete na vlastnom chrbte.

S kým?

Hovorí sa, že úspech výletu nespočíva v tom, kam si to namierite, ale s kým sa tam vyberiete. Platí to v prípade cesty do lesa a dokonca aj v prípade, ak sa vyberiete úplne sám. 

Nikdy by ste totiž nemali zabúdať na to, že o vašom výlete a približnej trase, ako i očakávanom čase príchodu, by mal vedieť aspoň jeden ďalší človek. Nešťastné podvrtnutie členka sa vám môže prihodiť aj na krátkej prechádzke lesoparkom a stručná správa, ktorú ste zanechali pred odchodom svojmu kamarátovi, vám môže napokon zachrániť oveľa viac, než len zážitok z výletu. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: oblečenie les turistika obuv príroda
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac