Ako v dnešnej dobe vybudovať u detí vzťah ku knihám?

Čítanie kníh nie je len nejakým prežitkom minulých čias. Je stále rovnako užitočnou a kultivujúcou aktivitou, akou bolo po roky a stáročia dozadu. Ako naň teda nalákať aj budúce generácie?

O tom, že dnešný svet je plný rozptyľujúcich nástrah, sa netreba sporiť. Tablety, smartfóny, počítače, televízia… všetko zlodeji koncentrácie, pri ktorých sa taká sústredená činnosť, akou je čítanie knihy, zdá takmer nemožná. Existuje však niekoľko tipov, ktoré vám náročnú cestu k výchove ďalšieho knihomoľa môžu uľahčiť.

Čítať, čítať, čítať

Prvý tip azda nikoho neprekvapí, no je užitočné si ho pripomenúť. Pokiaľ chceme v deťoch zakoreniť pocit, že čítanie je neoddeliteľnou súčasťou života, treba im čítať pravidelne a od malička. Podobne pozitívny vplyv má aj naše vlastné čítanie si v ich spoločnosti či spoločné čítanie si na zaujímavých miestach – na pikniku v prírode, v hojdacom kresle či v parku. Všetky podobné príležitosti vytvárajú knihám v živote detí pevné miesto, ktoré si časom začnú napĺňať sami svojím obľúbeným knižným obsahom. Forma (čítanie) však zostane.

Nielen knihy

Na ceste k výchove plnohodnotného čitateľa sa netreba brániť ani rôznym medzistupňom. Medzi také patria nielen rôzne leporelá a obrázkové knižky, ale časom i časopisy či rôzne letáky. V prvej fáze ide o budovanie vzťahu k písanému textu, čas na selekciu jeho foriem môže pokojne prísť až neskôr.

Spravte z toho výzvu

Ako lepšie motivovať deti, než hrou? Vytvorte s čítania zábavnejšiu aktivitu tým, že si budete spoločne rátať počet strán, ktoré prečítate za týždeň či počet kníh, ktoré prelúskate za rok. Vymyslite si vlastné ciele a pokojne aj dodatočné odmeny, a aspoň na úvod si pomôžte motiváciou, ktorú časom nahradí číry pocit z čítania.

See more articles in this category knihy čítanie obrázky leporelo výzva
Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac