Ako v dnešnej dobe vybudovať u detí vzťah ku knihám?

Čítanie kníh nie je len nejakým prežitkom minulých čias. Je stále rovnako užitočnou a kultivujúcou aktivitou, akou bolo po roky a stáročia dozadu. Ako naň teda nalákať aj budúce generácie?

O tom, že dnešný svet je plný rozptyľujúcich nástrah, sa netreba sporiť. Tablety, smartfóny, počítače, televízia… všetko zlodeji koncentrácie, pri ktorých sa taká sústredená činnosť, akou je čítanie knihy, zdá takmer nemožná. Existuje však niekoľko tipov, ktoré vám náročnú cestu k výchove ďalšieho knihomoľa môžu uľahčiť.

Čítať, čítať, čítať

Prvý tip azda nikoho neprekvapí, no je užitočné si ho pripomenúť. Pokiaľ chceme v deťoch zakoreniť pocit, že čítanie je neoddeliteľnou súčasťou života, treba im čítať pravidelne a od malička. Podobne pozitívny vplyv má aj naše vlastné čítanie si v ich spoločnosti či spoločné čítanie si na zaujímavých miestach – na pikniku v prírode, v hojdacom kresle či v parku. Všetky podobné príležitosti vytvárajú knihám v živote detí pevné miesto, ktoré si časom začnú napĺňať sami svojím obľúbeným knižným obsahom. Forma (čítanie) však zostane.

Nielen knihy

Na ceste k výchove plnohodnotného čitateľa sa netreba brániť ani rôznym medzistupňom. Medzi také patria nielen rôzne leporelá a obrázkové knižky, ale časom i časopisy či rôzne letáky. V prvej fáze ide o budovanie vzťahu k písanému textu, čas na selekciu jeho foriem môže pokojne prísť až neskôr.

Spravte z toho výzvu

Ako lepšie motivovať deti, než hrou? Vytvorte s čítania zábavnejšiu aktivitu tým, že si budete spoločne rátať počet strán, ktoré prečítate za týždeň či počet kníh, ktoré prelúskate za rok. Vymyslite si vlastné ciele a pokojne aj dodatočné odmeny, a aspoň na úvod si pomôžte motiváciou, ktorú časom nahradí číry pocit z čítania.

Ďalšie články

Jesenné recepty ako od babičky

Október sa okrem úcty k starším spája aj s vôňami...

Zistiť viac

Starí rodičia a vnúčatá – vzťah, ktorý prospieva obom stranám

Október je mesiacom úcty k starším. Jedným z prejavov takejto...

Zistiť viac

Školská desiata nemusí byť nudná

Školská desiata by nemala chýbať v žiadnej zo školských tašiek....

Zistiť viac