Jarný detox: 5 tipov, ktoré vám pomôžu odštartovať jar

Zima pomaly odchádza a jar už klope na dvere. So začínajúcim jarným obdobím je prospešná aj detoxikácia nášho organizmu, ktorá nás pripraví na celý rok. Tu je zopár rád, ktoré vám s jarnou očistou pomôžu.

Vyhnite sa týmto jedlám

Vyprážané jedlá, polotovary či sladené nápoje. To všetko chutí veľmi dobre, ale všetci dobre vieme, že takáto strava nie je tým, čím by sme mali naše telo zásobovať. Neposkytujú dostatočný prísun živín, a navyše zanášajú náš organizmus. Ak si ich však doprajeme iba občas, nie je to problém, horšie je, ak si svoj jedálniček bez nich nevieme predstaviť.

Tekutiny sú základ

Mnohí z nás počas dňa zabúdajú na pitný režim. Tekutiny príjmu až vtedy, keď pociťujú smäd, a vtedy je už neskoro. Telo tento signál vysiela vtedy, keď je organizmus dehydrovaný. Dôležité je organizmus zásobovať tekutinami počas celého dňa po menších dávkach, nie nárazovo.

Skvelým nápojom sú bylinkové čaje, ktoré majú blahodárne účinky pre naše telo. Navyše neobsahujú chémiu, ktorá je v sladených nápojoch. Skvelou alternatívou sú aj 100 % ovocné šťavy, ktoré sú plné vitamínov a vlákniny.

Bez sladkostí a maškrtenia

Nutkavá chuť na maškrty, či už sladké, alebo slané, môže byť spôsobená nedostatočnou hydratáciou organizmu alebo nízkou hladinou cukru či magnézia. Keď vás prepadne chuť maškrtiť, siahnite radšej po pohári vody, sušenom ovocí alebo celozrnnom pečive.

Menej mäsa, viac zeleniny

Zelenina je plná vlákniny, ktorá je pri očisťovaní tela dôležitá pre svoj vysoký obsah vlákniny. Taktiež je skvelou alternatívou namiesto prílohy. Ak ste zvyknutí konzumovať mäso pravidelne, nevylúčte ho úplne, ale postupne ho nahrádzajte inými rastlinnými bielkovinami.

Spánok, pohyb a psychická pohoda

Tieto tri body sú a idú ruka v ruke. Pohyb nám pomáha zbavovať sa toxínov a zlepšovať fyzickú kondíciu. Spánok je potrebný pre regeneráciu nášho tela a taktiež napomáha psychickej pohode, ktorá je pri detoxe potrebná. Preto si nezabudnite nájsť čas na seba.

Nezabúdajte, že detox nie je o chudnutí, ale o čistení našeho organizmu. Preto nebuďte sklamaní, ak sa vám nepodarí zredukovať vašu hmotnosť. Netreba na to tlačiť, dôležité je, že sa budete cítiť vo svojom tele dobre.

See more articles in this category detox pitný režim sladkosti pohyb tipy jedlo jar zelenina spánok
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko,...

Zistiť viac