Koláče ako od starej mamy

Potom, ako sme si dali zopár tipov na tradičné jesenné recepty ako od babičky, by sa patrilo zamerať aj na pokrm, ktorý sa nám so starými mamami spája azda ešte viac – koláče. Aké príbehy stoja za tými najlepšími z nich? 

Bábovka

Obľúbenou klasikou, ktorá už názvom pripomína naše milované staré mamy, je bábovka. Viac než na babičky však bábovka svojím menom odkazuje na formu, v ktorej sa pečie. Jej názov je podľa všetkého odvodený od ženskej sukne, ktorú jej vlnkované zaoblenia pripomínajú. Piecť v takejto forme s dierou uprostred sa začala počas 17. storočia.

Hoci o jej úplnom pôvode siahajúcom až do stredoveku sa vedú spory, v modernejšej histórii sú korene bábovky silno späté s naším susedom – Rakúskom. Jej veľkým fanúšikom bol cisár František Jozef, vďaka ktorému sa o jej nezameniteľnej chuti dozvedela celá Európa.

 

Štrúdľa

Aj ďalšia sladká pochúťka známa z nedeľného stola u starej mamy je úzko prepojená s Rakúskom. Prvá písomná zmienka o sladkej štrúdli pochádza z kráľovského dvora Márie Terézie. Práve v jej časoch bola štrúdľa povýšená na exkluzívny dezert vhodný k luxusnému stolovaniu v salónoch.

Základnou verziou, ktorá sa po Európe začala šíriť ešte dávno pred časmi Márie Terézie, je štrúdľa z jabĺk. Jednotlivé krajiny si však do závinu rýchlo začali vkladať vlastnú náplň, a tak vznikla štrúdľa s hrozienkami, makom, orechmi či dokonca lesným ovocím alebo citrónovou kôrou.

Jablkový koláč

Či už ho voláte prezývkou (pité), skráteným menom (jablčník) alebo celým menom, jablkový koláč patrí k ozdobám jesenného pečenia po celom svete. Hoci sa nám možno podvedome spája skôr s Amerikou, aj tento dezert má svoj pôvod na starom kontinente.

Prvá zmienka o jablkovom koláči sa datuje do Anglicka a pochádza už zo 14. storočia. A boli to práve Angličania, ktorí do Ameriky o približne dve storočia neskôr priniesli jablone plodiace sladké jablká vhodné na koláč. Američania časom pridali dnes už ikonickú mriežku, šlahačku či zmrzlinu a do Európy sa oblúkom vrátila upravená (a o poznanie sladšia) jesenná tradícia.

 

See more articles in this category tipy štrúdľa koláč recept bábovka
Ďalšie články

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac

Ako si vyrobiť balzam na pery? – video

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že si vyrobíte vlastný...

Zistiť viac