Počuli ste už o duševnej imunite? Takto si ju vybudujete.

Tak ako máme nielen fyzické zdravie, ale aj mentálne, tak poznáme aj duševnú imunitu. Imunita predstavuje akúsi obranu pri narušení našej integrity a celkovom fungovaní. Čo môžeme urobiť pre posilnenie našej duševnej imunity? Skúste tieto tri jednoduché kroky.

 

Budujte dobré vzťahy

To, aké máme vzťahy so svojím okolím, resp. aká je ich kvalita má obrovský vplyv na našu duševnú kondíciu. Ak vás rozhodí nedorozumenie s kolegyňou, výmena názorov s predavačom v potravinách, či hádka s rodinným príslušníkom, ste na najlepšej ceste narúšať si svoju duševnú pohodu. A to asi aj pravidelne niekoľkokrát do mesiaca. Iste, pocity nejdú len tak vypnúť, ale skúste sa na to pozrieť inak. Kľúčové sú dve veci. Prvou je tolerancia voči druhým. Ochota robiť kompromisy, snaha nesúdiť iných a nezasahovať im do života, ak o to sami nežiadajú, vám dajú potrebný vnútorný pokoj. A druhá je fakt, ktorý musíte jednoducho prijať – nie všetci sú priateľskí a niektorí ľudia vás nikdy nepochopia a možno vás ani nikdy nebudú mať radi. Čím skôr sa s tým zmierite, tým skôr sa vám bude ľahšie žiť.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Buďte užitoční

Dobrou terapiou pre seba samého je pomoc ostatným. Nemusí to byť nič odborné. Môžete začať s pomocou staršej susedke s nákupom, s prácami v komunitnej záhrade alebo choďte von so psíkom z útulku. Ľudia, ktorí dobrovoľne pomáhajú, majú vyššiu sebaúctu a celkovú pohodu. Pomáhať ostatným nám navyše môže pomôcť nájsť si nových priateľov.

Starajte sa o seba

Nezabúdajte na seba. Starostlivosť o seba je životne dôležitá, ale jej účinnosť je špecifická: obzvlášť dobrý efekt má pri zmierňovaní intenzívneho stresu a úzkosti. Skúste nahradiť rutinu niečím novým, pre vás zábavným. Napríklad vysedávanie pred telkou nahradíte skorším odchodom do postele, čítaním alebo len príjemným relaxovaním pri obľúbenej hudbe.
Najjednoduchší spôsob, ako sa starať o seba a tešiť sa z toho, je zamerať sa na detaily. To znamená, že pod starostlivosťou o seba si nemusíte hneď predstavovať veľké skrášľovacie procedúry, kurzy, či makačku v posilňovni. Ide skôr o maličkosti, ako zapálenie sviečok, večerný kúpeľ, obľúbené jedlo a podobne. Alebo si skúste niečo vyrobiť. Napríklad voňavú dekoráciu, pri ktorej dokonale zrelaxujete.

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: imunita tipy zdravie
Ďalšie články
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť LED lampu? - video

Ako si vyrobiť LED lampu? – video

Neveríte, že zo sklenenej misky a vázy sa dá vyrobiť...

Zistiť viac