Prečo je vzdelávanie dôležité aj vo vyššom veku?

Honba za poznaním je krásna vec. Vzdelávanie podnecuje zvedavosť a núti nás používať náš mozog. Nejeden výskum naznačuje, aké dôležité je nikdy sa neprestať vzdelávať. Celoživotné vzdelávanie je spojené so zlepšenými kognitívnymi funkciami, zdravou emocionálnou pohodou a pozitívnym vnímaním seba samého.

Vzdelávate sa, rastiete

Keď sa naučíte niečo nové, váš mozog produkuje nové bunky a vytvára nové spojenia. Štúdie ukázali, že u starších ľudí, ktorí sa neustále učia, je menej pravdepodobné, že sa u nich rozvinie demencia alebo Alzheimerova choroba. Vďaka vzdelávaniu sa dokážete aj ľahšie začleniť do spoločnosti, spoznať nových ľudí a nebyť osamelý. Okrem toho, ak získavate vedomosti z oblasti, ktorá vás mimoriadne zaujíma a cítite sa v nej ako “ryba vo vode”, váš mozog začne produkovať chemikálie ako pri zamilovanosti.

Nikdy nie je neskoro

Jednou z bežných, no mylných predstáv o učení v neskoršom veku je, že starší ľudia sa nič nové už nenaučia. Napriek tomu, že edukácia v staršom veku je zložitejšia ako v mladšom, nie je však nemožná. Dôležité je uvedomiť si, že vzdelanie je dobrovoľné a v staršom veku je dominantná logická pamäť. Mýtus o tom, že s rastúcim vekom sa znižuje schopnosť učiť sa zbúrali vedci už v roku 1928.

Existuje viacero spôsobov učenia sa

Už aj na Slovensku existujú univerzity tretieho veku, akadémie, seniorské kluby, workshopy, rôzne kurzy, webináre. Tu si môžete nájsť presne to, čo vás baví. Od archeológie, po záhradníctvo, či muzeológiu. Mnohé z nich sú dokonca bezplatné.

Stručný návod, ako začať

1. Ak je to už nejaký čas, čo ste sa zúčastnili seminára alebo kurzu, možno sa vám nebude chcieť vrhnúť sa priamo na nový predmet. Skúste sa zlepšiť v niečom, čo už poznáte alebo máte veľmi radi. Zoberte svoje hobby a premeňte ho na štúdium. Ak je vašou vášňou maľovanie, pozrite sa na hodiny dejín umenia. Vždy existuje spôsob, ako sa dozvedieť viac o veciach, ktoré robíte každý deň.

2. Keď už máte predstavu o tom, čo sa chystáte bližšie preskúmať, premyslite si, aké nastavenie bude pre vás najlepšie. Určite je veľký rozdiel či budete debatovať raz do týždňa v knižnom klube alebo si chcete spraviť vysokú školu. Majte na pamäti, že cieľom celoživotného vzdelávania nie je nevyhnutne nič, čo sa dá merať, nemusia to byť licencie, tituly a vyznamenania. Ide o to, udržať si zdravú myseľ, nie o naštartovanie kariéry.

3. Udržte si svoj záujem o vzdelávanie. Spojte sa so známymi, priateľmi, ktorí majú podobné ambície a ktorí vás budú bezpodmienečne podporovať. Môžete si navzájom vymieňať poznatky alebo medzi sebou “súťažiť”, kto má lepšiu známku z testu.

Vzdelávanie starších ľudí sa podieľa aj na medzigeneračnom porozumení a je prostriedkom, vďaka ktorému môžu seniori oddialiť starnutie. Či už si dnes dáte sudoku alebo si prečítate knihu, či odborný článok na internete, rozhodne urobíte dobre.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: vzdelávanie tipy
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Odhaľte tajomstvá kúzelníkov: takto fungujú najznámejšie triky!

Mágia uchvacuje divákov po stáročia a zanecháva ich v nemom...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac