Zmiernite vplyvy sedavého zamestnania na vaše zdravie. Vieme, ako na to

Zmiernite vplyvy sedavého zamestnania na vaše zdravie. Vieme, ako na to

Sedavé zamestnanie je pre naše telo celkom škodlivé, ale, povedzme si pravdu, dnes už väčšina povolaní vyžaduje dlhé sedenia za notebookom. Preto by sme mali vplyvy sedavého zamestnania čo najviac zmierňovať. Prečítajte si pár tipov, ako na to. 

V nedávnom výskume sa vedci z Nórska snažili zistiť, či má fyzická aktivita vplyv na vzťah medzi dlhým sedením a vyšším rizikom úmrtia. Výsledky ukazujú, že už 20 minút fyzickej aktivity denne môže znížiť riziko úmrtia v dôsledku dlhého sedenia. Čiže každých pár minút fyzickej aktivity denne sa počíta. 

1. Každodenná prechádzka 

Za uplynulé roky bol veľký trend spraviť 10-tisíc krokov. Pamätáte sa naň? Ak ich však urobíte menej, neznamená to, že vám to nezlepší vaše fyzické aj duševné zdravie. Práve naopak. Každá chôdza môže zlepšiť vaše zdravie. A ako hovorí spoluzakladateľka programu Hiit Burn a trénerka Openfit Kelsey Heenan: „Každý z nás je na tom inak, čo sa týka zdravia, kondície a života. Keďže sme každý iný, tak ani naše fitness ciele nemôžu byť univerzálne pre všetkých. Dôležité je, aby ste sa často hýbali a udržovali svoje tempo vždy, keď je to možné.“

Výskum v JAMA International Medicine hovorí, že dokonca už 4 400 krokov denne môže pomôcť k zdravšiemu životnému štýlu a zníženiu rizika úmrtnosti. Podľa ich výsledkov je ideálne spraviť od 7- až 8-tisíc krokov denne. 

Zmiernite vplyvy sedavého zamestnania na vaše zdravie. Vieme, ako na to

2. Zdravé sedenie

Okrem pravidelnej prechádzky a inej fyzickej aktivity, ktorou vyvážite vašu sedavú prácu, je veľmi podstatné, ako v práci sedíte. Aj keď to môže byť po dlhých hodinách sedenia nemožné, snažte sa sedieť vyrovnane. Ďalšou dôležitou vecou je, na akej stoličke strávite toľko času. Najlepšie by bolo, ak by ste mali špeciálnu ergonomickú kancelársku stoličku, ktorá sa prispôsobí stavbe vášho tela a zabezpečí vám pohodlné sedenie bez bolesti chrbta. 

3. Rozhýbte váš krk

Pri dlhom sedení netrpí len váš chrbát, ale aj krk. Pri niekoľkohodinovom pozeraní do monitora počítača je vaše krčné svalstvo v rovnakej polohe a postupom času tuhne. Vyskúšajte občas pokrútiť hlavou z jednej strany na druhú, urobiť polkruh a následne celý kruh. Týmto malým cvikom, ktorý vám nezaberie veľa času, uvoľníte napätie v svaloch. 

Zmiernite vplyvy sedavého zamestnania na vaše zdravie. Vieme, ako na to

4. Používajte vertikálnu počítačovú myš

Vymeňte klasickú počítačovú myš alebo touchpad za vertikálnu myš. Najmä ak patríte medzi tých, ktorých trápi bolesť v zápästí. Táto špeciálna myš vám od nej pomôže a rovnako vám pomôže predísť zápalu karpálneho tunela. Vďaka jej špeciálnemu tvaru ostane vaša ruka v prirodzenej polohe. A aby ste mali krajšie pracovné prostredie, vyrobte si pod ňu vlastnú podložku. 

5. Trávte voľný čas aktívne

Všetko v živote potrebuje balans. Ak vaša práca vyžaduje dlhé sedenie, tak by ste ho mali vyvážiť fyzickou aktivitou. Alebo dokonca aj priamo v práci. Vyskúšajte sa každých 30 minút postaviť a spraviť pár krokov po kancelárii. Mimo práce chodievajte na dlhšie prechádzky, bicyklovať, korčuľovať či boxovať. 

Vieme, že začiatky bývajú ťažké. Ak nie ste zvyknutí na fyzickú aktivitu, tak pre vás máme tipy, ako začať:

  • Nastavte si pripomienky
    Pomocou telefónu alebo smartwatch si naplánujte krátke prechádzky medzi úlohami v práci a snažte sa ich dodržiavať. 

  • Prineste pohyb do každodenných aktivít
    Ak chodievate do práce MHD, tak vystúpte o pár zastávok skôr, aby ste sa mohli aspoň trochu prejsť. Namiesto výťahu používajte schody. Ak idete na nákup do obchodu, zaparkujte auto na opačnom konci parkoviska, alebo ak nejdete na veľký nákup, choďte pešo. 

  • Prechádzajte sa, keď telefonujete
    Ak vaša práca vyžaduje veľa telefonovania, prechádzajte sa po kancelárii. Rovnako tak môžete spraviť, ak sa rozprávate s kolegami alebo brainstormujete. 

Zmiernite vplyvy sedavého zamestnania na vaše zdravie. Vieme, ako na to

Existuje naozaj množstvo tipov, ktoré sa dajú zapojiť do vašej každodennej rutiny, aby ste sa viac hýbali a boli aktívnejší. Nech už si vyberiete akúkoľvek fyzickú aktivitu, verte, že vám pomôže zlepšiť vaše zdravie, pomôcť s reguláciou hmotnosti a aj znížiť stres.

 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

See more articles in this category tipy zdravie zamestnanie
Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac