Silvia Škultéty: Nie som v strese a myslím si, že o tom Vianoce nie sú

Silvia Škultéty rozhovor

Ako vyzerajú vianočné sviatky u Silvii Škultéty, ktorú môžete poznať aj ako Mini Diamond blog? Prečítajte si špeciálny vianočný rozhovor s inšpiratívnou influencerkou, blogerkou, dvojnásobnou mamou a autorkou kníh Organizovaná domácnosť a Natálka inhaluje. 

Zaujímavý tip, ktorý ste ľuďom ukázali, je obrátený adventný kalendár. Dieťa každý deň vyberie zo svojej izby jednu hračku alebo knižku, ktorú venujete niekomu, kto to potrebuje. Kto vás inšpiroval touto myšlienkou? 

Je to už pár rokov dozadu, no určite som to videla na sociálnej sieti. Prišlo mi to ako nádherné gesto, veľmi praktická a najmä zmysluplná vec, a tak som si povedala, že to skúsime aj my. Obrátený adventný kalendár je zároveň veľmi dobrá pomôcka, ako naučiť deti, o čom Vianoce naozaj sú. Že nie sú len o prijímaní darčekov, ale o obdarovávaní a najmä pomoci. 

Ako dlho už robievate obrátený adventný kalendár a ako ho prijala vaša dcéra Natálka?

Natálka ho hneď poňala zo správneho uhla. U nás doma robíme obrátený adventný kalendár už štvrtý rok a budeme ho robiť aj tieto Vianoce. Si predstavte, že vám 24 vecí s radosťou ubudne z izby. Keby som si zobrala vrece a začala triediť, tak Natálka by mi kričala, že toto nie a ani toto. Ale psychologický podnet, že veci idú deťom, ktorým môžeme pomôcť, úplne pochopila a sama za mnou chodí s vecami, ktoré by sme mohli darovať.

Pre mňa je to úplne najkrajšia aktivita, aká môže pred Vianocami existovať a ktorú môžu rodičia deťom ukázať. Sviatky sú práve o pomoci a je veľmi silné, keď ideme 23. decembra zaniesť darčeky z obráteného adventného kalendára. Samozrejme, bez darčekov Vianoce nemáme. Balans jednoducho musí byť. Natálka si rada vypýta a očakáva, že jej niečo Ježiško donesie, ale chceli sme, aby pochopila, že v tom nie je celá podstata Vianoc. 

Máte špeciálne zorganizovanú prípravu na vianočné sviatky, aby ste všetko postíhali?

Nemám žiaden špeciálny plán. Vždy sa snažím veci postupne pripravovať. U nás prípravy začínajú adventom. Odvtedy sa snažím postupne myslieť na veci, ktoré by som mala stihnúť. Ale keď sa niečo nepodarí, tak sa z toho nezrútim. Nikdy nie som v strese a myslím, že o tom Vianoce nie sú. Aj keď si to o mne možno veľa ľudí myslí, ja nechcem mať dokonalé sviatky. Koláče si nechám napiecť. S dcérkami pečieme len medovníky a možno maslové sušienky. Ale to preto, že chceme tráviť spolu čas a popritom aj niečo upiecť. Nejdeme do sviatkov s tým, že musíme napiecť plno plechov, aby sme ich rozdali známym. 

Stromček zdobíme relatívne skoro, už na Mikuláša. My sa z neho tešíme viac do Vianoc. Takže to je vec, ktorá je tiež spravená v predstihu. 

Ako to máte s darčekmi? Zháňate ich v predstihu?

Tým, že mám takú prácu, akú mám, mám darčeky zaobstarané už dlhšie pred Vianocami. Pretože ľudia čakajú, že im ukážem, čo som dievčatám vybrala a aké tipy na darčeky by som im odporučila. My s rodinou máme nepísané pravidlo, že dospelí sa nijako špeciálne neobdarúvajú. Sme vďační za spoločne strávený čas. Väčšinou si vybavíme spoločnú chatu alebo víkendový pobyt a ideme tam spolu. Takže nemám stres s hľadaním darčekov. 

Robievate aj veľké upratovanie pred Vianocami?

Veľké upratovanie vôbec neriešime. Len si klasicky upraceme. Nevidím zmysel v tom, aby som sa pred sviatkami stresovala, len aby bolo čisto. Okrem stromčeka ozdobíme aj dom a nakúpime si na štedrovečerné jedlo. Posledné roky veľmi zvažujeme, koľko jedla sa spraví. Nechceme, aby sa zbytočne vyhadzovalo. 

Pred Vianocami považujem za dôležitejšie, aby sme boli spolu. Ja milujem predvianočný čas v Trenčíne, vianočné trhy, punč, aj keď som vždy autom a dám si nealkoholický (smiech). Ale stretávanie s kamarátmi, krásna výzdoba, prechádzky v meste majú svoje čaro a ja nasávam predvianočnú atmosféru. Mám oveľa radšej čas od Mikuláša do Vianoc, ako priamo vianočné obdobie, 25. či 26. december. To už pre mňa nemá také čaro. Doma nemáme žiadne špeciálne prípravy. Ja som od Mikuláša až do Vianoc v eufórii a úplne si to užívam. 

Keď prejde eufória z Vianoc, je tu opäť tá silvestrovská. Zvyknete si dávať predsavzatia do nového roku?

Nikdy som si ich nedávala, lebo si myslím, že keď niečo chcem docieliť, tak sa o to snažím celoročne. My si vždy povieme, nech sme zdraví a aby sme sa o rok stretli v rovnakom počte. Ale máme milú tradíciu, že na Silvestra namiesto petárd a ohňostroja vypustíme lampión šťastia. Nakreslíme naň naše základné rodinné hodnoty. Ešte keď sme boli s manželom iba dvaja, tak sme si naň nakreslili detičky, aby sme už boli rodina. Teraz na lampión kreslíme lietadlo, čo značí cestovanie. Manžel naň zvykne kresliť krížik, ako znak zdravia, nás štyroch ako sa držíme za ruky a srdiečka. To je naša tradícia už niekoľko rokov.

Nedávam si predsavzatia typu: začnem cvičiť a chcem zmeniť prácu. To sú pre mňa ciele, ktoré prídu prirodzene v priebehu roka. 

Obrátený adventný kalendár, ale aj vypúšťanie lampiónu na Silvestra sú veľmi pekné tipy. Kto k nim inšpiroval vás?

Každý jeden človek, od ktorého sa niečo nové dozviem a posunie ma ďalej. Veľakrát sú to príbehy žien, ktoré začali podnikať. Kariérny rast ľudí, s ktorými mám možnosť rozprávať sa, to sú pre mňa neskutočné inšpirácie. Posúva ma to aj v mojom empatickom chápaní, ale aj v tom, že všetko sa dá. Ľudia sú šikovní, pracovití, učenliví a to je pre mňa motiváciou.
Nikto známy, ale keby som mala ísť s niekým vplyvným na kávu, tak s Michelle Obamovou, manželkou bývalého amerického prezidenta. Veľmi sa mi páčil jej dokument aj kniha. Myslím si, že ona je inteligentná, srdečná žena a že oni sú pár, ktorý by mal ísť príkladom. Či už ako rodičia alebo manželia. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Taktiež aj profily, ktoré sledujem na Instagrame. Vždy ma niekto zaujme a inšpiruje a poviem si, že to by som mohla spraviť aj ja alebo aj tam by sme mohli ísť. Takže naozaj ktokoľvek, kto ma posunie ďalej. 

Silviu Škultéty môžete sledovať na Instagrame alebo jej blogu

See more articles in this category rozhovor
Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac