Slzy smútku i šťastia

Každé novorodené bábätko zaháji svoj život prenikavým plačom. V prvých mesiacoch strávi plačom v priemere dve hodiny denne. A z rôznych dôvodov nás plač prirodzene sprevádza po celý život. Pre dospelého človeka je charakteristický v reakcii na veľmi silné emócie – či už je to smútok, radosť alebo hnev. Čo sú slzy, aké máme druhy sĺz, prečo vlastne plačeme a iné zaujímavosti sa dozviete z nášho nového článku.

Nie je slza ako slza

Slzy sú z 99 % zložené z čírej vody. Necelé 1 % sú soli a v nepatrnom množstve obsahujú tiež glukózu, protilátky a lyzozýmy, čo sú enzýmy s antibakteriálnymi účinkami. V skutočnosti ale máme tri typy sĺz, ktoré sa líšia svojou funkciou a do určitej miery aj zložením.

Základné, takzvané bazálne slzy, sa nám tvoria v malom množstve neustále a v kombinácii so žmurkaním majú za úlohu zvlhčovať oko a chrániť ho pred nečistotami. Po mechanickom alebo chemickom podráždení (napríklad pri krájaní cibule) sa uvoľňujú slzy reflexné, za účelom vyplaviť škodlivinu.

Tretí typ sĺz je unikátny pre človeka, ide o slzy emocionálne. Spájajú sa s intenzívnymi pocitmi a emóciami – zármutok, radosť, hnev, psychický stres, ale aj empatia alebo súcit. S emočnými slzami sa v tele naviac vylučujú rôzne hormóny a človeku môžu uľaviť od ním prežívanej nepríjemnej situácie.

Prečo si užívame smutné filmy?

Pochmúrne počasie, nálada pod psa, nevydarený týždeň či nejaká skľučujúca udalosť. Jediné, na čo niekedy v týchto chvíľach máme náladu, je zaliezť pod deku a vyplakať sa pri nejakom dramatickom filme so srdcervúcou zápletkou. Dôkazom je nepochybne množstvo týchto „dojákov, ktorými nás filmoví režiséri zásobujú.

Prečo sa však na takéto filmy chceme pozerať znova a znova, hoci vieme, že počas nich pravidelne uroníme nejednu slzu? Štúdie jasne preukázali, že aj pri týchto filmoch plačom uvoľňujeme určité hormóny, najmä endorfíny a oxytocín. Vďaka endorfínom sa nám uľaví a zlepší sa nám nálada. Oxytocín je hormón podnecujúci empatiu a sociálne zblíženie.

Pozeraním týchto filmov si takisto zároveň uvedomujeme, že nie všetko je v našom živote čiernobiele, a sme vďační za to, čo máme. Niektorí sociológovia tvrdia, že sledovaním smutných filmov sa v ľuďoch posilňuje schopnosť empatického cítenia a súčasne si zvyšujú toleranciu na bolesť.

Utrite si slzu elegantne

S históriou plaču sa vlastne spája aj vznik vreckoviek. Nápad vznikol vo Francúzsku a pripisuje sa francúzskej kráľovnej Márii Antoinette, ktorej bolo často smutno za rakúskym domovom a na utieranie sĺz používala kus látky zo svojich šiat. Papierovú podobu nadobudli vreckovky v 20. storočí a dnes už môžeme smrkať a utierať si slzy do vreckoviek v rôznych elegantných baleniach a obsahujúcich napríklad výťažky z bambuckého masla, alebo jemnú dámsku či pánsku vôňu.

Papierové vreckovky Gentlemen’s light Perfumed sú špecifické decentnou pánskou vôňou.

Čo ste možno o plači nevedeli

  • Novorodenci dokážu v prvých týždňoch bravúrne plakať, ale neronia pri tom žiadne slzičky. Ešte totiž nemajú dostatočne vyvinuté slzné kanáliky.
  • Priemerný plač je vo väčšine prípadov kratší než päť minút. Ženy však v porovnaní s mužmi plačú častejšie a dlhšie.
  • Zadržiavať plač môže byť zdraviu škodlivé. Nielenže sa v konečnom dôsledku cítime horšie psychicky, s potlačovanými emóciami sa nám navyše môže zároveň zvýšiť krvný tlak a riziko srdcových ochorení.
  • Nezastaviteľnému plaču pri krájaní cibule predídeme jej krátkym schladením, povarením alebo namočením do vody. Dôjde tým k narušeniu aktivity enzýmov, ktoré rozkladajú v nej obsiahnuté látky na plyny spôsobujúce podráždenie očí.
  • Podľa plaču možno rozoznať novorodencov rôznej národnosti. Bábätká sa snažia napodobniť melódiu hlasu svojich rodičov. Francúzske deti tak napríklad plačú so zvyšujúcim sa tónom, zatiaľ čo nemecké majú charakteristickú klesajúcu melódiu.
Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: slzy radosť smútok plač fakty
Ďalšie články

Kašľať na poriadok alebo Kam na výlet?

Možno to poznáte aj vy. Ráno vstanete, idete do práce,...

Zistiť viac

Z histórie vreckoviek

Nech zdvihnú ruku tí, čo nepovažujú vreckovky za samozrejmosť. Sú...

Zistiť viac

Infografika: Skladanie obrúskov na slávnostný stôl

Príležitostí na oslavu je počas roka vždy dosť. Slávime narodeniny,...

Zistiť viac