Máte doma prváčika? Viete, čo všetko potrebuje na začiatok školského roka?

Prvý školský deň nie je pre nikoho jednoduchý. A teraz máme na mysli aj rodiča, aj samotné dieťa. U niekoho doma sa môže ráno niesť vo veselej atmosfére, inde bude sprevádzané nervozitou a zmiešanými pocitmi. Tak či onak, správne je sa na nástup do školy pripraviť nielen psychicky, ale aj fyzicky. 

Dieťa bude potrebovať na začiatok školského roka viac vecí či pomôcok. Práve v tomto období sa výdavky navýšia, no ak budete kupovať naozaj rozumne a len potrebné veci, určite to zvládnete. Je potrebné si uvedomiť, že aj školské potreby sa delia do určitých kategórií. Tou absolútne najzákladnejšou a pravdepodobne finančne najnáročnejšou je školská taška. Jej ceny sa pohybujú zvyčajne od 50 eur vyššie, no záleží, akí ste nároční. Svet rozprávok nepustí a dieťa túži často po motíve víly či auta. Pri výbere však dbajte na tvar a váhu tašky, aby už v prázdnom stave nezaťažovala dieťaťu zbytočne chrbticu. 

Hygienické potreby 

Balíček hygienických potrieb je v škole veľmi potrebný. Dieťa tu trávi pomerne veľký počet hodín, preto by hygienický balíček mal obsahovať: mydlo, malý uterák s uškom na zavesenie, rolka toaletného papiera a jedno balenie papierových vreckoviek. Balíček potom priebežne podľa potrieb dopĺňajte. 

Písacie potreby 

Neodmysliteľným prvkom je peračník a jeho obsah vo vnútri. Môžete sa rozhodnúť, či ho kúpite plne vybavený alebo si jeho obsah vyskladáte podľa vlastných potrieb. Pravdou je, že prváci veľakrát zo začiatku nepoužívajú pero, ale iba ceruzku, no v peračníku by určite aj tak nemali chýbať: 2 zastrúhané ceruzky, pero, farbičky, guma, strúhadlo, oblé nožnice a malé pravítko. Prváci píšu aj do špeciálnych zošitov, no mnoho škôl využíva množstevné zľavy, preto sa informujte, či je možné objednať zošity aj cez ňu. Ak to nie je možné, škola vám poskytne informácie o druhoch zošitov pre vaše dieťa. 

Výtvarná výchova

Balíček na výtvarnú výchovu obsahuje spravidla asi najviac vecí. Radšej zaobstarajte tieto predmety hneď na začiatku školského roka. Ako rodič sa tak vyhnete zbytočným stresom, keď vám dieťa v nedeľu večer oznámi, že v pondelok ráno potrebuje 3 výkresy, pastelky a tuš. Na výtvarnú výchovu môžete pokojne kúpiť: výkresy A3 a A4, pastelky, nožnice, lepidlo, farebné papiere, tuš, vodové farby, okrúhly a plochý štetec, handričku na štetce, nádoby na vodu k vodovým farbám a ochranný plášť (respektíve staré tričko). 

Telesná výchova a prezuvky 

Štandardne bude potrebné na telesnú výchovu zabezpečiť tenisky, ponožky, tepláky, tričko s krátkym aj dlhým rukávom a niekedy aj mikinu. Dôležité sú v škole aj prezuvky. V prípade prváčika sa vyvarujte nestabilnej obuvi ako šľapky a vyberajte spomedzi pevných prezuviek s gumenou podrážkou. 

September sa neodmysliteľne blíži, preto nezabúdajte dieťaťu vytvoriť určitú rannú rutinu. Keď vie, čo ho čaká a aký je postup prípravy do školy, eliminujete jeho aj váš stres.

Ďalšie články

Kašľať na poriadok alebo Kam na výlet?

Možno to poznáte aj vy. Ráno vstanete, idete do práce,...

Zistiť viac

Slzy smútku i šťastia

Každé novorodené bábätko zaháji svoj život prenikavým plačom. V prvých...

Zistiť viac

Z histórie vreckoviek

Nech zdvihnú ruku tí, čo nepovažujú vreckovky za samozrejmosť. Sú...

Zistiť viac

Letné inšpirácie na svadobné prestieranie

Dni sú už teplé a začína príjemné, no najmä vhodné...

Zistiť viac