Ako sa starať o izbové rastliny v jarnom období?

Jar prináša dlhšie dni plné slnečného svetla. Prebúdza sa príroda a izbové rastliny začínajú opäť po zime rásť, vypúšťať nové lístky či rozkvitať. Je veľmi dôležité, aby sme sa v tomto období o ne dobre postarali. V našom článku nájdete tipy, ako im poskytnúť správnu starostlivosť, aby sa im čo najviac darilo. 

1. Správne umiestnenie rastlín 

Keďže jar prináša viac slnka, tak by sme sa mali zamyslieť nad tým, ktoré rastliny preferujú slnečné lúče, polotieň alebo tieň a podľa toho by sme ich mali umiestniť. Tie, ktoré majú radi slnko, ako napríklad orchidey, budú spokojné na priamom slnku. Väčšinu rastlín by sme mali však pred priamym slnkom chrániť. Monstery, lopatkovce umiestnime radšej ďalej od okna. Keď už nájdete pre svoju rastlinku vhodné miesto, tak ich občas pootočte, aby mali rovnomerný rast. 

2. Strihanie rastlín

Počas zimných mesiacov sa na rastlinách môžu objaviť zažltnuté uschnuté listy alebo nezdravé konáriky, ktorých sa musíme zbaviť. Vedeli ste, že od marca do mája je ideálny čas na omladenie rastlín? V tomto období by sme mali odrezať odumreté listy, konáre, hnedé okraje listov a môžeme tiež odrezať všetky odumreté kvetné lôžka až k spodnej časti rastlinky. Pomôže to presmerovať energiu do nového rastu a zlepší jej celkový vzhľad.

3. Presádzanie 

Najlepší čas, kedy môžeme presádzať rastliny, je na jar, pretože majú najviac energie na vypúšťanie nových koreňov. Ich presadenie im poskytne dostatok priestoru na rast. V niektorých prípadoch nemusíme rastlinu presádzať do nového kvetináča, ale stačí jej len vymeniť substrát.

4. Jarná starostlivosť

Čistenie a starostlivosť by sme mali dodržiavať počas každého obdobia, ale po tom zimnom by sme mali zistiť, či sú všetky naše rastliny zdravé. Listy by sme mali poutierať od prachu vlhkou papierovou utierkou. Menším rastlinám môžeme dopriať aj sprchu. 

5. Polievanie 

Čím viac teploty stúpajú, rastliny môžu vyžadovať častejšie zavlažovanie, ale musíme si dávať pozor, aby sme ich nepreliali. To, či je čas na poliatie, zistíme tak, že prsty ponoríme do pôdy približne do hĺbky 3 cm. Ak je pôda stále vlhká, tak polievanie odložíme na neskôr. Vedeli ste o tom, že by sme mali zavlažovať rastliny ráno? Kvôli tomu, aby sa prebytočná vlhkosť odparila cez deň, čím sa zabráni problémom, ako je hnitie koreňov. 

6. Vlhkosť 

V niektorých domácnostiach sa ešte stále vykuruje. Zapnuté radiátory alebo klimatizácia sú príčinou suchého vzduchu, ktorý rastlinám škodí. Mnoho rastlín potrebuje na svoj rast zvýšenú vlhkosť. Môžeme ju dosiahnuť rozprašovaním vody na jednotlivé listy alebo použiť zvlhčovač vzduchu. 

7. Podopieranie vysokých rastlín  

Vysokým alebo viničovým rastlinám musíme poskytnúť oporu, ktorá im pomôže udržať vzpriamenú polohu počas rastu. Tú zabezpečíme napríklad použitím rastlinných kolíkov, klipov na uchytenie rastlín alebo podpornej klietky. 

8. Výživa a hnojenie 

Na jar je skvelý čas začať rastliny hnojiť, ale musíme na to ísť postupne. Ak používate tekuté hnojivo, tak začnite s ¼ alebo ½ dávkou a do leta ju budeme zvyšovať na plnú odmerku. 

9. Teplota

Musíme si dávať pozor na to, aby izbové rastliny neboli vystavené extrémnym teplotným výkyvom. Nie je dobré ich umiestňovať do blízkosti prievanu, prieduchov kúrenia alebo klimatizačných zariadení. 

10. Kontrola škodcov 

Rastliny by sme mali priebežne kontrolovať, či neprilákali škodce. Musíme skontrolovať vrchné aj spodné strany listov, stonky a úžľabiny listov. V prípade, že zahliadneme škodce, rastlinu treba dať hneď do karantény, umyť listy jarovou vodou a potom použiť prírodný prostriedok proti škodcom. 

Ak by ste chceli okrem vašich rastliniek dopriať dobrý začiatok jari aj sebe, tak si prečítajte náš ďalší článok, v ktorom nájdete tipy na jarný detox, ktorý vám pomôže odštartovať jar. 

 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

See more articles in this category jar rastliny byt
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac