4 tipy na neformálne stolovanie v záhrade

Jedlo na čerstvom vzduchu vraj lepšie chutí. A teplé letné počasie priam zvádza na neformálne stolovanie v záhrade, na terase či na balkóne. Bez čoho sa nezaobíde správna grilovačka a ako upraviť stôl, aby ste zapôsobili na návštevu? Inšpirujte sa našimi tipmi.

Pohodlné sedenie ako v obývačke

Z tíkového dreva alebo umelého ratanu? Či už sa rozhodnete pre masívne pôsobiace sedenie z tvrdého dreva alebo naskočíte na retro „vypletanú“ vlnu nábytku z ratanu, hlavným kritériom pri jeho výbere by mala byť pohodlnosť. Jedným z trendov je snaha vytvoriť si pocit obývačky na terase. A to vďaka exteriérovému nábytku, ktorý je na nerozoznanie od toho interiérového a in/out kolekciám značiek. Mimo sezóny ho môžete premiestniť do zimnej záhrady, alebo použiť inde v dome. Základom stolovania je pevný a veľký stôl, ideálne s doskou z masívneho dreva. Napríklad taký dub vydrží v suchom prostredí desiatky až stovky rokov. Umiestnite do záhrady aj hojdaciu sieť alebo závesné kreslo a garantujeme vám, že návštevy od vás nebudú chcieť odísť.

Foto: Randy Fath, Unsplash

Miesto na grilovanie

Ak nemáte terasu, na ktorej sa dá zriadiť outdoorová kuchyňa s barom, uspokojíte sa na balkóne aspoň s prenosným grilom. Podľa prieskumu, ktorý si dal pripraviť jeden z obchodných reťazcov, je grilovanie obľúbenou voľno časovou aktivitou Slovákov a radi na ňu pozývajú rodinu aj známych. Najviac grilujú mäso (93 %), klobásky (83 %), zeleninu (59 %), ryby (47 %) a syr (26 %). Pozor, nemýľte si grilovanie s barbecue, ide o dve rôzne kulinárske techniky. Zatiaľ čo grilovanie je rýchla tepelná úprava menších kúskov potravín nad uhlíkmi a vyžaduje si strednú alebo vysokú teplotu, pri barbecue hovoríme o dlhej a pomalej tepelnej úprave (trvá aj 12 hodín) pri nízkej teplote a za prítomnosti dymu.

Foto: Artem Beliaikin, Unsplash

Náš tip
Správna grilovačka sa nezaobíde bez papierových kuchynských utierok. Využijete ich na osušenie mäsa po umytí, odkvapkanie mastnoty aj utretie vychladnutého povrchu grilu. Pre kontakt s potravinami sú najvhodnejšie kuchynské utierky zo 100-percentnej celulózy. V exteriéri sa vám určite osvedčia naše trojvrstvové kuchynské utierky s najrýchlejšou absorpciou na trhu.

Keď sa zotmie

Prenosné solárne lampy sú nielen krásne, ale aj praktické, pretože im netreba prípojku elektriny. Cez deň sa sami nabijú a v noci budú svietiť do diaľky, nie je s nimi teda žiadna práca. Solárne lampáše môžete položiť na zem, zavesiť na konáriky stromu, postaviť na stôl či rozvešať na steny altánku. Doplňte ich ozdobnými svetelnými reťazami, ktoré rozžiaria letné noci a zmestia sa aj na menší jedálenský stôl na terase. Ich decentné svetlo vás rozhodne nebude rušiť pri večerných rozhovoroch. Rovnako vás nemusia rušiť ani komáre, ktoré vám vďaka prenosnému solárnemu odpudzovaču hmyzu už nikdy nepokazia príjemný večer.

Foto: Ben Rosett, Unsplash

Štýlové (neformálne) prestieranie

Vázy, svietniky, kvetináče, servítky na stole… prečo si pobyt v exteriéri nespríjemniť doplnkami, ktoré bežne používate na dekoráciu v interiéri? Svoje miesto si nájdu aj počas oslavy a posedenia na terase aj balkóne. Neformálne stolovanie v lete si nevyžaduje prísne dodržiavanie etikety. Od formálneho stolovania sa líši menším počtom príborov aj pohárov. Nechýbajú však preložené obrúsky na servírovacom tanieri – ten by mal byť umiestnený na podkladovom tanieri. Z ľavej strany položte šalátovú a hlavnú vidličku, z pravej strany polievkovú lyžicu, šalátový nožík a hlavný nožík. Nad tanier dajte dezertnú lyžičku a dva poháre – veľký na vodu a menší na víno. Takto upravený stôl je vlastne moderným pohľadom na formálne stolovanie.

Foto: SHP Group

See more articles in this category triky jedlo neformálne stolovanie záhrada Stolovanie tipy
Ďalšie články

Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov

Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie...

Zistiť viac

Zatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode

Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...

Zistiť viac

Získajte z levandule to najlepšie

Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom....

Zistiť viac

Infografika: Skladanie obrúskov na Veľkú Noc

K veľkonočným sviatkom patria mnohé zvyky, ktoré sa krajina od krajiny...

Zistiť viac