Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov

Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie a ak vás prepadol duch Vianoc, dajte mu voľný priechod skrz príznačné ozdoby. Stavte na originalitu a vytvorte si vlastnú dekoráciu aj vďaka dekupáži.

Názov decoupage (vyslovuje sa: dekupáž) pochádza z francúzskeho „decouper“ a znamená vyrezávať. Pôvod samotnej metódy zdobenia predmetov pramení na východe Sibíri. Nomádske kmene takýmto spôsobom ozdobovali hrobky svojich zosnulých. Umenie sa neskôr prenieslo do Číny a keďže v 12. storočí malo najlepšie vzťahy s Ďalekým východom Taliansko, dostalo sa aj do Európy.

Čo potrebujete?

Základnú výbavu nádejného dekupéra v prvom rade tvorí predmet, ktorý chce ozdobiť. S blížiacim sa obdobím Vianoc to môže byť plastový alebo sklenený svietnik, dóza či krabica na darčeky, ale aj ozdoby na stromček. Nevyhnutnými sú aj nástroj na vyrezávanie – nožnice, orezávač na tvrdý papier alebo žiletka – a ozdobné obrázky. V našich končinách sa najčastejšie stretnete so zberateľmi ozdobných papierových obrúskov. 

Významnú rolu zohráva tiež lepidlo. Postačí aj to najbežnejšie dostupné v papiernictvách, avšak je vhodné zriediť ho malým množstvom vody. Prichystajte si aj vatovú tyčinku pre zarovnávanie prípadných hrbolčekov alebo odstraňovanie lepu, kde nie je žiadúci. Pre opačný efekt, čo najplošnejšie šírenie lepidla, budete potrebovať špongiu. Jednotlivé vrstvy napokon stesníte polyuretánom, sprejovým akrylom, epoxidovou živicou alebo inými lakmi.

Inšpirujte sa v nasledujúcom videu. Pre ďalšie tipy a triky vyhľadávajte heslá „decoupage“ a „tutorial“.

Ako to pri rôznych umeleckých zručnostiach býva zvykom, ani pri dekupáži netreba dávať medze svojej fantázii. Svoj výtvor môžete dokresľovať a dozdobovať ľubovoľnými prvkami.

See more articles in this category tipy obrúsky výzdoba Vianoce zima
Ďalšie články

Zatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode

Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...

Zistiť viac

Získajte z levandule to najlepšie

Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom....

Zistiť viac

Inšpirujte sa štýlmi prestierania na záhradnú párty

Kto by nemiloval záhradnú párty či grilovanie? Leto je ako...

Zistiť viac

8 dizajnov kuchyne – ktorý je vám blízky?

Moderná kuchyňa už nie je len miestnosťou na varenie, do...

Zistiť viac