5 smutných filmov, pri ktorých sa vám zídu vreckovky

Aké príbehy donútia aj tých najsilnejších ľudí rozplakať sa? U niekoho zaboduje dráma na pokraji života a smrti, inému sa roztrasie pera pri romantike.  Jedného fascinujú prepracované zápletky a ďalší vsadí na scenár inšpirovaný skutočnou udalosťou.

Zamysleli ste sa už niekedy ale nad tým, prečo utrácame peniaze do kina na filmy, o ktorých vieme, že nás určite rozplačú? Psychologička Jessica Magidson tvrdí, že práve pozeranie smutných filmov v nás dokáže vyvolať pocit vďačnosti. Za život, aký máme, vzťahy, priateľov, partnerov, …

Podľa profesora Paula Zacka v nás zasa smutné príbehy z plátna kín vyvolávajú empatiu. Tá má potom na svedomí vyplavenie oxytocínu  a vďaka nemu máme túžbu starať sa o druhých.

Nech je to už ako chce, smutné filmy sú stále v kurze. Týchto 5 filmových tipov sme starostlivo vybrali tak, aby si v nich našiel to svoje každý z vás.

1. Marley a ja

Zdroj foto: collider.com/owen-wilson-and-jennifer-aniston-interview-marley-and-me/

Film je o živote.  Takom, aký ho žijú mnohí z nás. Nájdete v ňom ukážku medziľudských vzťahov, manželské úskalia i lásku, pracovné úspechy i obety, ktoré prijmete pre šťastie rodiny. A tento váš celkom obyčajný život vám okorení jeden veľmi neobyčajný a rozkošný domáci miláčik – labrador Marley. Teda, na prvý pohľad rozkošný 🙂

To, čo na vás na začiatku bude pôsobiť ako malé klbko šťastia, sa ukáže ako jedna veľká energická a hlavne nepredvídateľná bomba s tendenciou ničiť všetko okolo seba. V takmer dvojhodinovej snímke tak vzniká množstvo úsmevných a milých situácií, ktoré možno pozná nejeden majiteľ štvornohých priateľov. V hlavnej úlohe poteší sympatický Owen Wilson (John), aj notoricky známa predstaviteľka Rachel z Priateľov, Jennifer Aniston (Jenny).

Nejde o žiaden „trhákový“ scenár a priebeh filmu vás nemá čím prekvapiť. Čo vás ale dostane, je práve láska a rodinné puto, ktoré narastali počas 14 rokov života nezbedného Marleyho.  Koniec tohto filmu je veľmi ľahké predvídať, preto si zásobu vreckoviek pripravte radšej vopred.

Zaujímavosti

 • Marleyho hralo vo filme spolu 22 psov, najmladší mal 6 mesiacov, najstarší 14 rokov.
 • Film vznikol na základe knižnej predlohy Johna Grogana, podľa ktorého sa volala aj hlavná mužská postava.
 • Sám autor knihy si skúsil herecký chlebíček, keď sa objavil v scéne na cvičisku pre psíkov.
 • Film zarobil len za prvé 3 dni od uvedenia do kín 36 miliónov dolárov.

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Hačikó, Psia duša, Leví kráľ, Bambi.

2. Notebook 

Zdroj foto: AP Photo/Melissa Moseley/New Line Productions

Nie nie, nič z prostredia „ítečkárov“ nečakajte. Toto je chuťovka pre romantické duše. Zápisník jednej lásky, ako je názov filmu preložený do slovenčiny, opisuje lásku, akú chce zažiť každý z nás. Najprv s motýľmi v bruchu, neskôr plnú energie a iskier, ktoré pohltia celé telo, a nakoniec vyústi  v oddanosť, aká sa dnes už nevidí.

Notebook rozpráva príbeh v dvoch časových osiach. V tej súčasnej číta starší pán pacientke v sanatóriu  príbeh z ošúchaného zápisníka, v druhej sa prenášame do minulosti a sledujeme jeho rozprávanie v podaní mladého robotníka Noaha (Ryan Gosling) a mladučkej Allie (Rachel McAdams) zo zámožnejšej rodiny. A z viacerých príbehov predsa vieme, že láska prekonáva aj majetkové pomery zaľúbencov.

Film pôsobí miestami presladene, ale určite rozbúcha srdce aj tým, ktorí boli doteraz skeptickí voči sentimentálnym príbehom. Napokon, kto z nás by nechcel trochu tej „presladenosti“ zažiť aj na vlastnej koži?

Zaujímavosti

 • Ryan Gosling (mladý Noah) má v skutočnosti modré oči, vo filme mal však kontaktné šošovky hnedej farby.
 • Snímka bola nafilmovaná na základe knižnej predlohy, z pera slávneho Nicholasa Sparksa. Inšpiroval sa starými rodičmi svojej vtedajšej manželky Cathy, ktorí bolo spolu viac než 60 rokov. S manželkou však toľko šťastia nemal a rozviedli sa.
 • Režisér Nick Cassavetes si vybral Ryana Goslinga preto, lebo nie je vraj krásavec. Aspoň nie typicky hollywoodsky.
 • V hre boli aj Britney Spears a Justin Timberlake ako hlavné postavy filmu.
 • Medzi Ryanom Goslingom a Rachel McAdams to na začiatku filmovania vôbec nefungovalo a chýbala medzi nimi akási chémia. Tá sa však zjavne objavila, keďže herci spolu nasledujúce 2 roky tvorili pár.

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Jeden deň, P.S.: I love you, Žena cestovateľa v čase.

3. Sedem životov

Zdroj foto: imagenesmy.com/imagenes/will-smith-seven-pounds-80.html

Je to jeden z filmov, ktorý vás donúti nachvíľu sa pozastaviť a uvedomiť si, čo je na tomto svete naozaj dôležité a aký krehký život môže byť.  Sedem životov patrí dozaista k tým vydarenejším kúskom muža v čiernom, Willa Smitha, ktorý si vo filme zahral hlavnú postavu (Ben Thomas).

Už v prvých minútach vo vás vyvolá vlnu smútku a zdesenia scéna, keď práve Ben bezcitne nakričí na slepého predajcu mäsa. Všetko to však bude mať svoje opodstatnenie, na ktoré si ale musíte počkať. My vám z deja prezradíme len toľko, že Ben sa bude snažiť odčiniť svoj hriech z minulosti, a to vskutku netradičným spôsobom. K tomu mu poslúžia siedmi osudom skúšaní ľudia, ktorí sa nachádzajú v nelichotivej situácii.

Vo filme nechýba už tradične lovestory, ktorá to dokáže pekne zamotať a vyvolať v nás nádej v šťastný koniec. Menej predvídaví diváci si budú musieť na rozuzlenie počkať až na  záver filmu, ale ubezpečujeme vás, že žiadne oko nezostane suché.

Zaujímavosti

 • Anglický názov Seven pounds naráža aj na hru Kupec benátsky zo Shakespearovho pera, v ktorom sa taktiež poukazuje na splácanie dlhov.
 • Vo filme sa objavil aj adoptovaný syn Toma Cruisa a Nicole Kidman, Connor Cruise, stvárnil v ňom mladého Bena.
 • Meno postavy Ezra (Woody Harrelson) znamená v hebrejčine „pomoc“, čo úzko súvisí aj s dejovou líniou filmu.

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Je to i môj život, Zelená míľa, Forrest Gump.

4. Chlapec v pruhovanom pyžame

Zdroj foto: literaturesalon.wordpress.com/2014/03/11/the-boy-in-the-striped-pajamas-an-instructive-fable/

Neexistuje film opisujúci zverstvá holokaustu, ktorý by v nás nevyvolával pocit znechutenia, zlosť i smútok zároveň. Komu sa dostala do ruky kniha s rovnomenným názvom, vie, že ani pri tomto filme to nebude inak.

Príbeh 8-ročného Bruna začína po tom, ako sa jeho otec, nemecký vojenský dôstojník, stane veliteľom koncentračného tábora. Chlapcova zvedavosť ho dovedie až k plotu lágru, kde sa zoznámi s rovnako starým židovským väzňom Šmuelom, a nechápe, prečo majú všetci okolo neho pruhované pyžamá. Odvtedy začína postupne poznávať nenávisť, ponižovanie, predsudky a neľudské chovanie nemeckých vojakov.

Podobne ako v skutočných dejinách opisujúce antisemitizmus, ani tu nemôžete očakávať happy end.

Zaujímavosti

 • Vo filme má Bruno 8 rokov, v knihe je spomínaný ako 9-ročný.
 • Autor knihy John Boyne napísal tento príbeh za 2 a pol dňa.
 • Názov koncentračného tábora síce spomínaný nebol, podľa niektorých náznakov z filmu by však malo ísť o poľský Osvienčim.

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Nickyho rodina, Schindlerov zoznam, Sofiina voľba, Život je krásny.

5. Pred tým, než som ťa poznala

Zdroj foto: irishtimes.com

Ďalší príbeh, ktorý sa stal veľmi populárnym ako v knižnom, tak i vo filmovom svete. Rozpráva o neočakávanom vzťahu, ktorý vznikne medzi malomeštiankou Louis (Emilia Clarke) a bohatým Willom (Sam Claflin). On je paralyzovaný na vozíku, ona sa o neho stará ako ošetrovateľka. On stráca chuť do života, ona sa mu do neho pripletie ako víchrica. A oboch toto vzájomné stretnutie poznačí.

Či sa  to skončí klasickým „… a žili šťastne až do smrti“, už ale musíte zistiť sami.

Zaujímavosti

 • Keď sa opýtali herca Sama Claflina (Will), koľko balíkov vreckoviek by si mali diváci vziať so sebou do kina, odpovedal „Sedem. Ale veľkých!“
 • Bláznivý Louisin šatník bol vyskladaný z oblečenia kupovaného v second handoch, nákupných centrách i drahých obchodoch.
 • Vo filme sa objavilo hviezdne obsadenie, známe z iných populárnych projektov – Emilia Clarke (Hry o tróny),  Sam Claflin (Hry o život) a Matthew Lewis (Harry Potter).

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Na vine sú hviezdy, Dlhá cesta.

Veríme, že naše odporúčania vo vás vyvolali chuť urobiť si dnes filmový večer. Nezabudnite na niečo chutné pod zub a samozrejme, na vreckovky. Buďte si istí, že ich budete potrebovať.

See more articles in this category filmy tipy vreckovky
Ďalšie články

Kašľať na poriadok alebo Kam na výlet?

Možno to poznáte aj vy. Ráno vstanete, idete do práce,...

Zistiť viac

Slzy smútku i šťastia

Každé novorodené bábätko zaháji svoj život prenikavým plačom. V prvých...

Zistiť viac

Znovuobjavovanie folklóru

Folklórne dedičstvo je nevyčerpateľnou studnicou nápadov. Folklórne námety si našli...

Zistiť viac