5 smutných filmov, pri ktorých sa vám zídu vreckovky

Aké príbehy donútia aj tých najsilnejších ľudí rozplakať sa? U niekoho zaboduje dráma na pokraji života a smrti, inému sa roztrasie pera pri romantike.  Jedného fascinujú prepracované zápletky a ďalší vsadí na scenár inšpirovaný skutočnou udalosťou.

Zamysleli ste sa už niekedy ale nad tým, prečo utrácame peniaze do kina na filmy, o ktorých vieme, že nás určite rozplačú? Psychologička Jessica Magidson tvrdí, že práve pozeranie smutných filmov v nás dokáže vyvolať pocit vďačnosti. Za život, aký máme, vzťahy, priateľov, partnerov, …

Podľa profesora Paula Zacka v nás zasa smutné príbehy z plátna kín vyvolávajú empatiu. Tá má potom na svedomí vyplavenie oxytocínu  a vďaka nemu máme túžbu starať sa o druhých.

Nech je to už ako chce, smutné filmy sú stále v kurze. Týchto 5 filmových tipov sme starostlivo vybrali tak, aby si v nich našiel to svoje každý z vás.

1. Marley a ja

Zdroj foto: collider.com/owen-wilson-and-jennifer-aniston-interview-marley-and-me/

Film je o živote.  Takom, aký ho žijú mnohí z nás. Nájdete v ňom ukážku medziľudských vzťahov, manželské úskalia i lásku, pracovné úspechy i obety, ktoré prijmete pre šťastie rodiny. A tento váš celkom obyčajný život vám okorení jeden veľmi neobyčajný a rozkošný domáci miláčik – labrador Marley. Teda, na prvý pohľad rozkošný 🙂

To, čo na vás na začiatku bude pôsobiť ako malé klbko šťastia, sa ukáže ako jedna veľká energická a hlavne nepredvídateľná bomba s tendenciou ničiť všetko okolo seba. V takmer dvojhodinovej snímke tak vzniká množstvo úsmevných a milých situácií, ktoré možno pozná nejeden majiteľ štvornohých priateľov. V hlavnej úlohe poteší sympatický Owen Wilson (John), aj notoricky známa predstaviteľka Rachel z Priateľov, Jennifer Aniston (Jenny).

Nejde o žiaden „trhákový“ scenár a priebeh filmu vás nemá čím prekvapiť. Čo vás ale dostane, je práve láska a rodinné puto, ktoré narastali počas 14 rokov života nezbedného Marleyho.  Koniec tohto filmu je veľmi ľahké predvídať, preto si zásobu vreckoviek pripravte radšej vopred.

Zaujímavosti

 • Marleyho hralo vo filme spolu 22 psov, najmladší mal 6 mesiacov, najstarší 14 rokov.
 • Film vznikol na základe knižnej predlohy Johna Grogana, podľa ktorého sa volala aj hlavná mužská postava.
 • Sám autor knihy si skúsil herecký chlebíček, keď sa objavil v scéne na cvičisku pre psíkov.
 • Film zarobil len za prvé 3 dni od uvedenia do kín 36 miliónov dolárov.

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Hačikó, Psia duša, Leví kráľ, Bambi.

2. Notebook 

Zdroj foto: AP Photo/Melissa Moseley/New Line Productions

Nie nie, nič z prostredia „ítečkárov“ nečakajte. Toto je chuťovka pre romantické duše. Zápisník jednej lásky, ako je názov filmu preložený do slovenčiny, opisuje lásku, akú chce zažiť každý z nás. Najprv s motýľmi v bruchu, neskôr plnú energie a iskier, ktoré pohltia celé telo, a nakoniec vyústi  v oddanosť, aká sa dnes už nevidí.

Notebook rozpráva príbeh v dvoch časových osiach. V tej súčasnej číta starší pán pacientke v sanatóriu  príbeh z ošúchaného zápisníka, v druhej sa prenášame do minulosti a sledujeme jeho rozprávanie v podaní mladého robotníka Noaha (Ryan Gosling) a mladučkej Allie (Rachel McAdams) zo zámožnejšej rodiny. A z viacerých príbehov predsa vieme, že láska prekonáva aj majetkové pomery zaľúbencov.

Film pôsobí miestami presladene, ale určite rozbúcha srdce aj tým, ktorí boli doteraz skeptickí voči sentimentálnym príbehom. Napokon, kto z nás by nechcel trochu tej „presladenosti“ zažiť aj na vlastnej koži?

Zaujímavosti

 • Ryan Gosling (mladý Noah) má v skutočnosti modré oči, vo filme mal však kontaktné šošovky hnedej farby.
 • Snímka bola nafilmovaná na základe knižnej predlohy, z pera slávneho Nicholasa Sparksa. Inšpiroval sa starými rodičmi svojej vtedajšej manželky Cathy, ktorí bolo spolu viac než 60 rokov. S manželkou však toľko šťastia nemal a rozviedli sa.
 • Režisér Nick Cassavetes si vybral Ryana Goslinga preto, lebo nie je vraj krásavec. Aspoň nie typicky hollywoodsky.
 • V hre boli aj Britney Spears a Justin Timberlake ako hlavné postavy filmu.
 • Medzi Ryanom Goslingom a Rachel McAdams to na začiatku filmovania vôbec nefungovalo a chýbala medzi nimi akási chémia. Tá sa však zjavne objavila, keďže herci spolu nasledujúce 2 roky tvorili pár.

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Jeden deň, P.S.: I love you, Žena cestovateľa v čase.

3. Sedem životov

Zdroj foto: imagenesmy.com/imagenes/will-smith-seven-pounds-80.html

Je to jeden z filmov, ktorý vás donúti nachvíľu sa pozastaviť a uvedomiť si, čo je na tomto svete naozaj dôležité a aký krehký život môže byť.  Sedem životov patrí dozaista k tým vydarenejším kúskom muža v čiernom, Willa Smitha, ktorý si vo filme zahral hlavnú postavu (Ben Thomas).

Už v prvých minútach vo vás vyvolá vlnu smútku a zdesenia scéna, keď práve Ben bezcitne nakričí na slepého predajcu mäsa. Všetko to však bude mať svoje opodstatnenie, na ktoré si ale musíte počkať. My vám z deja prezradíme len toľko, že Ben sa bude snažiť odčiniť svoj hriech z minulosti, a to vskutku netradičným spôsobom. K tomu mu poslúžia siedmi osudom skúšaní ľudia, ktorí sa nachádzajú v nelichotivej situácii.

Vo filme nechýba už tradične lovestory, ktorá to dokáže pekne zamotať a vyvolať v nás nádej v šťastný koniec. Menej predvídaví diváci si budú musieť na rozuzlenie počkať až na  záver filmu, ale ubezpečujeme vás, že žiadne oko nezostane suché.

Zaujímavosti

 • Anglický názov Seven pounds naráža aj na hru Kupec benátsky zo Shakespearovho pera, v ktorom sa taktiež poukazuje na splácanie dlhov.
 • Vo filme sa objavil aj adoptovaný syn Toma Cruisa a Nicole Kidman, Connor Cruise, stvárnil v ňom mladého Bena.
 • Meno postavy Ezra (Woody Harrelson) znamená v hebrejčine „pomoc“, čo úzko súvisí aj s dejovou líniou filmu.

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Je to i môj život, Zelená míľa, Forrest Gump.

4. Chlapec v pruhovanom pyžame

Zdroj foto: literaturesalon.wordpress.com/2014/03/11/the-boy-in-the-striped-pajamas-an-instructive-fable/

Neexistuje film opisujúci zverstvá holokaustu, ktorý by v nás nevyvolával pocit znechutenia, zlosť i smútok zároveň. Komu sa dostala do ruky kniha s rovnomenným názvom, vie, že ani pri tomto filme to nebude inak.

Príbeh 8-ročného Bruna začína po tom, ako sa jeho otec, nemecký vojenský dôstojník, stane veliteľom koncentračného tábora. Chlapcova zvedavosť ho dovedie až k plotu lágru, kde sa zoznámi s rovnako starým židovským väzňom Šmuelom, a nechápe, prečo majú všetci okolo neho pruhované pyžamá. Odvtedy začína postupne poznávať nenávisť, ponižovanie, predsudky a neľudské chovanie nemeckých vojakov.

Podobne ako v skutočných dejinách opisujúce antisemitizmus, ani tu nemôžete očakávať happy end.

Zaujímavosti

 • Vo filme má Bruno 8 rokov, v knihe je spomínaný ako 9-ročný.
 • Autor knihy John Boyne napísal tento príbeh za 2 a pol dňa.
 • Názov koncentračného tábora síce spomínaný nebol, podľa niektorých náznakov z filmu by však malo ísť o poľský Osvienčim.

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Nickyho rodina, Schindlerov zoznam, Sofiina voľba, Život je krásny.

5. Pred tým, než som ťa poznala

Zdroj foto: irishtimes.com

Ďalší príbeh, ktorý sa stal veľmi populárnym ako v knižnom, tak i vo filmovom svete. Rozpráva o neočakávanom vzťahu, ktorý vznikne medzi malomeštiankou Louis (Emilia Clarke) a bohatým Willom (Sam Claflin). On je paralyzovaný na vozíku, ona sa o neho stará ako ošetrovateľka. On stráca chuť do života, ona sa mu do neho pripletie ako víchrica. A oboch toto vzájomné stretnutie poznačí.

Či sa  to skončí klasickým „… a žili šťastne až do smrti“, už ale musíte zistiť sami.

Zaujímavosti

 • Keď sa opýtali herca Sama Claflina (Will), koľko balíkov vreckoviek by si mali diváci vziať so sebou do kina, odpovedal „Sedem. Ale veľkých!“
 • Bláznivý Louisin šatník bol vyskladaný z oblečenia kupovaného v second handoch, nákupných centrách i drahých obchodoch.
 • Vo filme sa objavilo hviezdne obsadenie, známe z iných populárnych projektov – Emilia Clarke (Hry o tróny),  Sam Claflin (Hry o život) a Matthew Lewis (Harry Potter).

ODPORÚČAME aj ďalšie filmy podobného žánru: Na vine sú hviezdy, Dlhá cesta.

Veríme, že naše odporúčania vo vás vyvolali chuť urobiť si dnes filmový večer. Nezabudnite na niečo chutné pod zub a samozrejme, na vreckovky. Buďte si istí, že ich budete potrebovať.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: vreckovky filmy tipy
Ďalšie články

Kašľať na poriadok alebo Kam na výlet?

Možno to poznáte aj vy. Ráno vstanete, idete do práce,...

Zistiť viac

Slzy smútku i šťastia

Každé novorodené bábätko zaháji svoj život prenikavým plačom. V prvých...

Zistiť viac

Život s domácimi zvieratami. Ako dbať o poriadok?

Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že život s domácim zvieraťom...

Zistiť viac