Prečo je dôležité mať čas sama pre seba?

Sme síce sociálne bytosti a je pre nás prirodzené tráviť čas s inými ľuďmi, ale mali by sme si spraviť čas aj sami na seba. Áno, aj keď sme vo vzťahu. Je skvelé, že si rozumiete a máte spoločné aktivity, ktoré vás bavia, ale je dôležité, aby ste mali aj svoje vlastné hobby. Prečo je to také dôležité, sa dozviete v našom článku. 

Čas pre seba pomôže vášmu vzťahu aj vášmu osobnostnému rastu

To, že ste vo vzťahu, neznamená, že musíte všetok čas tráviť spoločne. Čas, ktorý venujete len sebe samej, je dôležitý pre duševnú rovnováhu a nielen to. Je dôležitý aj pre partnerskú harmóniu a vaše šťastie. No musíte ísť na to trochu cielene. Vopred si naplánujte deň, čas a aktivitu, ktorej sa budete venovať len vy (pokojne to môže byť aj ničnerobenie). Dobijete si baterky a postaráte sa tak o vlastnú psychohygienu a duševnú imunitu. Tá nám pomáha byť psychicky zdravou a vyrovnanou osobnosťou, ktorá zvláda stres a povinnosti bez problémov. 

Vlastnými záľubami k vlastnému šťastiu

Pestovať si duševné zdravie nám pomáha mať radosť zo života a užívať si ho najviac, ako vieme. Na to však potrebujeme vlastné záľuby, ktoré nás posúvajú istým smerom vpred. Ak by sme strávili každú sekundu s partnerom, po čase by sme začali pociťovať akési psychické vybitie. Vaše spoločné aktivity sa stanú rutinou a už z nich nemáte takú radosť ako kedysi. Vtedy si možno uvedomíte, že ste sa už dlho nevenovali svojim obľúbeným aktivitám. Zvykli ste predtým čítať, pozerať romantické filmy, maľovať, tancovať, športovať, čokoľvek, ale už to nerobíte? Je čas to napraviť. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Venovať čas len sebe nie je sebecké

Je to reset, ktorý potrebuje každý z nás, aby sme mohli byť tou najlepšou verziou samých seba. Klišé? Skúste nejakú časť dňa stráviť čítaním vo vani, počúvaním hudby, meditáciou, prechádzkou alebo si pozrite romantický film, ktorý vás chytí za srdce až tak, že sa natiahnete po vreckovky. Nebojte sa pustiť pár sĺz, je to často veľmi uvoľňujúce. A máme pre vás ďalší skvelý tip – skúste si niečo pekné vyrobiť, na našom Harmony YouTube kanáli toho nájdete naozaj veľa.

Nesmieme zabúdať, že čas len pre seba je mimoriadne dôležitý, až nevyhnutný aj pre každú mamičku. Vieme, že je ťažké opustiť svoje dieťatko, čo i len na pár hodín, ale je to čas, keď si oddýchnete a načerpáte novú energiu. Nemusíte mať výčitky, je to dobré aj pre dieťa. Uznávaný český psychológ Marek Herman dokonca tvrdí, že sa z dieťaťa stane dobrý človek, len ak má spokojnú a milovanú mamu. Zo spokojnej mamičky čerpá celá rodina. Po tejto informácii sa vám bude relaxovať oveľa jednoduchšie, však? Nerobíte to len pre seba, ale pre celú rodinu. 

Pravidelná dávka času pre seba nás naučí užívať si vlastnú prítomnosť a tešiť sa z toho. Toto všetko nám pomáha byť ženou, akou chceme byť. Nemôžeme však zabúdať, že tak, ako my potrebujeme čas pre seba, potrebuje ho aj naša polovička. 

See more articles in this category sebaláska
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko,...

Zistiť viac