Radi ich dostávame, radi nimi dekorujeme – milované ruže

Parfumy, kozmetické prípravky, ale aj vzor na bytových doplnkoch alebo drobná dekorácia prestretého stola. Vyjadrenie lásky, smútku i moci. To všetko a oveľa viac si možno spojiť s ružami. Symbolické významy si zachovávajú po tisíce rokov, ich obľúbenosť siaha do mnohých rôznych odvetví, od záhradkárstva až po dizajn. V akých podobách môžeme ruže nájsť a čo všetko nimi môžeme vyjadriť?

Kde sa vzali?

Ruže sa na našej planéte vyskytujú už 35 miliónov rokov. V súčasnosti je po celom svete 150 divo rastúcich druhov, vplyvom šľachtiteľov sa však ich diverzita mnohonásobne zvýšila. Väčšina týchto druhov pochádza z Ázie a práve v Ázii – konkrétne v Číne – začalo približne pred 5 000 rokmi ich šľachtenie. Množstvo kultivarov dnes už nadobúda hodnoty v rádoch tisícov.

Zdroj: Castleguard/Pixabay

Symbolický vzostup týchto kvetín

Za čias Rímskej ríše sa šľachtené ruže hojne rozšírili a pestovali sa predovšetkým po celom Strednom východe. Ruža bola spočiatku symbolickým znakom v gréckej mytológii, keďže Gréci ju zasvätili bohyni lásky Afrodite. Postupne prenikala do kresťanstva, kde sa začala spájať s Pannou Máriou.

Z kresťanstva v stredoveku plynule prešla do heraldiky – v Anglicku sa stala symbolom rodu Yorkovcov, ktorí pre svoj znak použili ružu v bielej farbe, a Lancasterovcov, ktorí si prisvojili ružu červenú. Boj medzi týmito rodmi v priebehu 15. storočia je preto dobre známy tiež pod označením Vojna ruží. A vojnovú symboliku si udržala počas dlhého obdobia, ešte za prvej svetovej vojny bola totiž červená ruža súčasťou odznakov britskej armády, pôsobiacej v Belgicku.

Zdroj: Congerdesign/Pixabay

Parfumy a ruže z vesmíru

Okrem mocenského významu ruže začali ľudia objavovať i jej bohaté vlastnosti a stala sa z nej obľúbená kozmetická a parfumová prísada. Vývoj v parfumérii pokročil v 21. storočí dokonca tak ďaleko, že bola poslaná až do vesmíru. Účelom bol pokus o uvoľnenie celkom inej vône kvôli olejom zadržiavaným v stonkách, ktoré mali byť „držané na uzde“ z dôvodu gravitácie. A podarilo sa – výrobca uvádza, že vôňa má unikátne kvetnaté, drevnaté a spirituálne tóny. Svoju obľúbenosť ruže samozrejme nezískavali len v kozmetike a voňavkách, postupne sa stávali aj prostriedkom na vyjadrenie emócií a tradičným darom k rôznym udalostiam.

Koľko farieb, toľko príležitostí

Symbolické významy ruží a ich rôzne farebné varianty sú tradične využívané v mnohých kultúrach. Vyznanie lásky, oslava výročia, ospravedlnenie alebo priateľské gesto. Ak to chcete povedať ružou, stačí sa len zamerať na jej farbu.

Červené ruže sú pravdepodobne najpopulárnejšie a asi by sme ľahko uhádli, čo symbolizujú. Lásku, vášeň, túžbu. Jedna takáto ruža vyjadrí oddanosť, celá kytica za vás prepychovo povie „Milujem ťa“. Okrem romantického gesta však môžu byť ruže darované aj pri iných príležitostiach – po dosiahnutí veľkého úspechu v práci, ukončení štúdia, alebo nimi môžete vyjadriť vďaku za niečo významné, čo pre vás spravila iná osoba .

Biele ruže na rozdiel od červených symbolizujú čistotu, úctu a nový začiatok, aj preto sú obľúbenou dekoráciou svadieb, no i smútočných obradov. Žltá ruža poteší priateľov; môže sa ňou gratulovať k šťastnej udalosti, ako je napríklad narodenie dieťatka. Univerzálna voľba sú ruže s najrôznejšími odtieňmi ružovej. Dokážu vyjadriť obdiv, jemnosť, eleganciu, sú vhodné ako romantické gesto, na rozveselenie blízkej osoby i vyjadrenie vďaky, alebo ako dar na oslavu výročia.

Zdroj: Kate Trysh/Pixabay

Z divého kra až po kvetináčové miniruže

Tisíce kultivarov vyšľachtených v rôzne tvary, farby a veľkosti dnes miesto divo rastúceho kríku prinášajú okrem darčekov tiež roztomilé miniruže do kvetináča, popínavú rastlinku na kvetinový oblúk vo vašej záhrade, nežné ozdobné ruže s mnohými okvetnými lístkami, kvety žlté, biele, pruhované… A dekoratívnu funkciu nezastáva len samotná živá rastlinka, ale aj jej vzory na oblečení, kuchynskom riade, bytových doplnkoch, alebo tiež obrúskoch, ktorými môžeme prizdobiť napríklad romantickú večeru.

Zdroj: SHP Group

Zdroj: SHP Group

Tradičná romantická atmosféra

Ak chcete osláviť výročie či inú významnú udalosť večerou pri sviečkach, skúste ozdobiť stôl okvetnými lístkami alebo využiť dekoratívne obrúsky s motívom ruží, ktoré určite podčiarknu príjemnú atmosféru. Ruže síce majú dlhú históriu a ich využitie je dnes veľmi všestranné, nepochybne však patria k romantickým večerom, buď ako samotná dekorácia, alebo v podobe prezentu, pretože podarovanie hoci len jedinej ruže dokáže vyjadriť silné citové puto aj bez akýchkoľvek slov.

Zdroj: SHP Group

See more articles in this category dekorácia kvety ruže inšpirácia diy
Ďalšie články

Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov

Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie...

Zistiť viac

Zatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode

Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...

Zistiť viac

Získajte z levandule to najlepšie

Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom....

Zistiť viac

Čistenie zrkadiel dá občas zabrať

Každý vie, že jeho rozbitie prináša sedem rokov nešťastia. Nie...

Zistiť viac