Tipy na využitie kuchynských utierok

Sú neoceniteľným pomocníkom a v kuchyni ich máte vždy po ruke. Každá gazdinka vám potvrdí, že papierové kuchynské utierky hrajú svoj prím predovšetkým ako prvá pomoc pri rozliatych tekutinách či odstránení ľahších nečistôt. My sme však zisťovali, aké ďalšie možnosti využitia v sebe ukrývajú.

Neexistuje domácnosť, v ktorej by sa kuchynské utierky nenachádzali. Či už tie látkové alebo papierové na jedno použitie. Žienky domáce by vám vedeli vysypať z rukáva hneď niekoľko spôsobov ich využitia. Nastáva však otázka, či sú tie textilného druhu vhodné naozaj na všetko. Nuž, je to viac než diskutabilné.

Látkové utierky rajom pre baktérie?

Asi stačí spomenúť len jedno jediné slovo, aby sme získali vašu pozornosť. Baktérie.

Aby ste sa im totiž vyhli, mali by ste mať látkové utierky na každú činnosť zvlášť. Jednu na osušenie rúk, druhú na utierane riadu, tretiu na zotretie zvyškov zo stola, štvrtú… A tak ďalej, a tak ďalej. Povedzme si úprimne, dá sa to všetko ustriehnuť? Ak ste jediným členom domácnosti, určite áno. Z vlastnej skúsenosti však vieme, že niektorí rodinní príslušníci sú jednoducho nepoučiteľní. O neustálom praní a žehlení takýchto utierok nehovoriac.

Vedeli ste, že použité kuchynské utierky i papierové vreckovky môžete hodiť do kompostu? Podľa Zero Waste Slovakia sa zrecyklovať ako papier nedajú, zato pre proces kompostovania sú ako stvorené. A to isté platí aj pre rolky, ktoré po nich zostanú.

Pre ekologicky cítiace duše

Poviete si, načo kupovať stále dokola kuchynské utierky, radšej budem chrániť lesy. Všetka česť vašej starostlivosti o záchranu stromov. Naozaj. Preto vás určite poteší, že na slovenskom trhu máme aj také papierové výrobky, ktoré sú označené logom usmievajúceho sa stromčeka. Znamená to, že sú vyrobené zo zberového papiera, nie vyrúbaných stromov.

Najlepší kamarát v kuchyni

Papierové utierky sú teda praktickejšou voľbou oproti svojim látkovým súrodencom. Nespomenuli sme však ich najväčšie plus – ich všestrannosť. Okrem kuchyne si nájdu svoje stále miesto aj počas umývania a leštenia okien, auta, v kúpeľni, na záhrade, alebo pri nehodách domácich miláčikov. Keď však nakukneme do kuchyne o niečo intenzívnejšie, ich užitočnosť sa ešte znásobí. Veď posúďte sami!

Menej tuku

Vyprážané rezne, harule, fašírky, hranolky… Viete, čo majú (okrem iného) spoločné tieto „tučné“ jedlá? Správne hádate, robia sa na oleji. Aj keď si na nich radi pochutnávate, kvapkať mastnota z nich predsa nemusí. Tu sa kuchynské utierky ukážu ako veľký pomocník. Takto vysmážané jedlo stačí poukladať na papierové utierky a tie sa už o prebytočný tuk postarajú.

Vždy čerstvá zelenina

Nikoho neteší, že po zakúpení čerstvého šalátu vám jeho listy na druhý deň upadajú. Aj načatá zelenina a ovocie v chladničke strácajú  pomaly svoje vitamíny. Aj tu sa môžete „obrátiť“ na kuchynské utierky. Jemne ich navlhčite, zabaľte do nich zeleninu i ovocie, vložte do vrecka a tak dajte do chladničky. Zachovajú si tak čerstvosť oveľa dlhšie. To isté platí aj pre bylinky!

Pohlcovač vlhkosti

Keď už sme pri tých bylinkách, použiť papierové utierky môžete aj keď potrebujete bylinky rýchlo vysušiť a pridať ich do šalátu. To isté platí pri sušení umytého mäsa, zeleniny a dokonca vysajú prebytočnú vodu aj z cestovín, ktoré ste práve uvarili a plánujete ich premiešať s omáčkou.

Prvá pomoc pre mamičky

Kto má tú česť hrdiť sa týmto krásnym titulom, určite si už v kuchyni zažil s deťmi svoje. Reč je o kŕmení. Či už začínate s prvými kašičkami, alebo váš potomok robí „prvé kroky“ vo svojej samostatnosti, málokedy sa to zaobíde bez zašpinenej stoličky, zeme, vás i vášho dieťa. Na všetky nečistoty sú ako stvorení títo jednorazoví pomocníci, dokonca ich môžete použiť aj miesto podbradníka, ktorý nemáte v tej chvíli pri sebe.  

Ochráňte svoje panvice aj riad

Niektoré povrchy panvíc sú extra citlivé na poškriabanie, predovšetkým tie, pri ktorých musíte používať drevené varešky. Ak ich zvyknete po očistení ukladať jednu na druhú, vložte medzi ne jeden útržok papierovej utierky. Nezničíte tak ich funkčnosť a predĺžite im životnosť. Podobné platí aj pri uskladňovaní porcelánu, keramiky i skla, ktoré vyberáte len pri zvláštnych príležitostiach. Zabaliť do nich môžete aj príbory, ktoré plánujete použiť napríklad pri pikniku v prírode.

Na „neposlušnú“ dosku

Určite aj vás niekedy hnevá, ak vám doska, na ktorej krájate, uteká spod rúk. O to viac, ak si kvôli tomu porežete prst. Skúste pod ňu najbližšie vložiť navlhčenú kuchynskú utierku z papiera, zabránite tak jej túlaniu sa po celom stole. A ušetríte na náplastiach…

Filter trochu inak

Ráno vstanete, oči ešte stále nerozlepené, nohy vás automaticky vedú k vášmu obľúbenému rannému palivu – ku káve. Ale čo to? Nekúpili ste filter! Opäť nič, čo by kuchynská utierka z papiera nevyriešila. A môžu byť vašou prvou pomocou aj vtedy, keď sa vám v šálke roztrhne čajové vrecúško a potrebujete si svoj teplý nápoj vypiť bez zbytočností.

… a mohli by sme takto pokračovať ešte ďalej. Na záver vám môžeme poradiť už len jedno – nenechávajte svoj držiak na kuchynské utierky dlho prázdny. Nikdy neviete, kedy týchto pomocníkov budete potrebovať najbližšie. A nielen v kuchyni.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: domácnosť čistota tipy triky kuchynské utierky
Ďalšie články

Život s domácimi zvieratami. Ako dbať o poriadok?

Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že život s domácim zvieraťom...

Zistiť viac

Ako upratovať efektívne a zbaviť sa baktérií v domácnosti?

Harmonická domácnosť môže mať pre rôznych ľudí rôzne definície. Určite...

Zistiť viac

Čistenie zrkadiel dá občas zabrať

Každý vie, že jeho rozbitie prináša sedem rokov nešťastia. Nie...

Zistiť viac

Farba ovplyvňuje chuť do jedla

Určite si tiež radi prelistujete časopisy s rôznymi receptami a...

Zistiť viac